Top Lista

15-08-2019-14:00:00

10 najlepszych piosenek z festiwalu Woodstock

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Jimi Hendrix fot. Archiwum

50 lat temu, od 15 do 18 sierpnia 1969 roku, na farmie Bethel w stanie Nowy Jork odbył się festiwal Woodstock. W chaotycznych warunkach, o najdziwniejszych godzinach wystąpili m.in. Janis Joplin, Jimi Hendrix i Joe Cocker. Wydarzenie na zawsze zmieniło muzyczną scenę, inspirując tysiące plenerowych imprez, które odbywają się po dziś dzień.

10. Jefferson Airplane - "Volunteers"

Grupa Jefferson Airplane miała być gwiazdą sobotniego wieczoru, ale ponieważ grafik koncertów mocno się rozjechał, zaczęła grać w niedzielę, przed 8:00 rano. W jej repertuarze znalazła się m.in. 20-minutowa wersja "Wooden Ships". Utwór później podczas Woodstock wykonali też Crosby, Stills, Nash & Young. Jednym z hymnów festiwalu okazało sie jednak "Volunteers"

9. Sly & The Family Stone - "I Want To Take You Higher"

Choć Woodstock kojarzony jest głównie z rockiem i bluesem, na festiwalowej scenie można było też zobaczyć funkowych pionierów, czyli Sly & The Family Stone. W skład zespołu wchodzili mężczyźni i kobiety, czarnoskórzy i biali, co było w tamtych czasach bardzo nietypowe. Energetyczny set zdołał powstrzymać ludzi od snu (grali około 3:00 w nocy), a nawet zachęcił do gremialnego wykrzykiwania "higher" w trakcie wykonania "I Want To Take You Higher".

8. Janis Joplin - "Piece of My Heart"

Janis Joplin wystąpiła na Woodstock z grupą The Kozmic Blues Band. Koncert odbył się w środku nocy, między 2:00 a 3:00. Według najczęstszych opinii, był dobry, lecz nie oddał pełni talentu wokalistki. Na setlistę złożyły się m.in. piosenki "Summertime", "Try (Just A Little Bit Harder)", "Kozmic Blues" czy "Piece of My Heart".

7. Crosby, Stills, Nash & Young - "Wooden Ships"

Występ na Woodstock był drugim w karierze formacji, którą założyli David Crosby, Stephen Stills, Graham Nash i Neil Young. - Dopiero drugi raz graliśmy przed publicznością - wspominał Stills. - Baliśmy się jak cholera.

Koncert podzielony był na część akustyczną i elektryczną. Young pojawił się na scenie w połowie akustycznego setu.

Joni Mitchell napisała piosenkę "Woodstock" po tym, co usłyszała od swojego chłopaka, Grahama Nasha, na temat festiwalu.

6. Joan Baez - "Drug Store Truck Drivin' Man"

Joan Baez z hotelu na festiwal dotarła helikopterem, który zabrał ją, jej menedżera i Janis Joplin. Artystka była wówczas w szóstym miesiącu ciąży, a jej mąż, David Harris, przebywał w więzieniu, gdzie zamknięto go za odmowę udziału w wojnie w Wietnamie. Cały występ artystki miał polityczne zabarwienie, a piosenkę "Drug Store Truck Drivin' Man" o liderze Ku Klux Klanu, którą wykonała z Jeffreyem Shurtleffem, zadedykowano ówczesnemu gubernatorowi Kalifornii - Ronaldowi Reaganowi.

5. The Who - "We're Not Gonna Take It/See Me, Feel Me"

Zespół The Who zaczął swój koncert około 5:00 nad ranem w niedzielę, 17 sierpnia. Finał ich show zbiegł się w czasie ze wschodem słońca. Grupa promowała wówczas rock operę "Tommy". Całość został przerwana przez aktywistę Abbiego Hoffmana, który zdołał dostać się do mikrofonu, gdy Pete Townshend stroił gitarę.

4. Ten Years After - "I'm Going Home"

Występ grupy Ten Years After na Woodstock okazał się przełomowym wydarzeniem w jej karierze. Kluczowym momentem, podczas którego nie brakowało problemów technicznych, było 10-minutowe wykonanie "I'm Going Home" na finał. Był to jedyny utwór, jaki udało się sfilmować z repertuaru Ten Years After. - Na filmie solo brzmi dość surowo - mówił w 2013 roku lider kapeli, Alvin Lee. - Było w tym jednak mnóstwo energii, a o to wówczas w Ten Years After chodziło.

3. Santana - "Soul Sacrifice"

Kompozycja "Soul Sacrifice" w wykonaniu zespołu Santana uważana jest za jeden z najmocniejszych punktów festiwalu Woodstock. Carlos Santana dał tu popis swych gitarowych umiejętności, z kolei Michael Shrieve zaprezentował znakomite solo na perkusji. "Soul Sacrifice" zamykało set mało znanego wówczas zespołu Santana. Był to jedyny wykonawca, który nie miał wtedy wydanej płyty. Występ na Woodstock sprawił, że panowie stali się rozpoznawalni.

2. Joe Cocker - "With A Little Help From My Friends"

Jeden z tych coverów, którego popularność przewyższyła oryginał. Bo "With A Little Help From My Friends" to oczywiście piosenka The Beatles. Mocna i pełna dramaturgii, a zarazem wolniejsza interpretacja, którą Joe Cocker zaprezentował na festiwalu, stała się jednym z kluczowych muzycznych symboli Woodstock. Nagranie zyskało jeszcze większą popularność, gdy wykorzystano je w czołówce serialu "Cudowne lata". - To było niesamowite - przyznał Paul McCartney, zapytany o przeróbkę Cockera. - Zmienił naszą piosenkę w soulowy hymn i będę mu za to dozgonnie wdzięczny.

1. Jimi Hendrix - "Star Spangled Banner"

Jimi Hendrix był ostatnim artystą, który występował na Woodstock. Z powodu deszczu jego koncert był przekładany o kolejne godziny. Ostatecznie, gitarzysta pojawił się na scenie około 8:30 rano w poniedziałek i zagrał dla znacznie mniejszej publiczności. Podczas gdy w szczytowym momencie na Woodstock było około 400 tysięcy osób, popisy Hendriksa podziwiało raptem z 30-40 tysięcy widzów. Gitarzysta był najdroższym artystą, który zagrał na Woodstock. Za swój show otrzymał 18 tysięcy dolarów.

Jimi Hendrix pojawił się ze swym nowym zespołem Gypsy Sun And Rainbows. Psychodeliczna interpretacja "Star Spangled Banner", czyli hymnu Stanów Zjednoczonych, została uznana za jeden z najważniejszych momentów w kulturze lat 60. - Jestem Amerykaninem, więc zagrałem hymn - tłumaczył później muzyk w telewizyjnym programie Dicka Cavetta. - Śpiewałem go w szkole, kazali mi go wtedy śpiewać. Moim zdaniem, wyszło pięknie.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!