Top Lista

12-09-2019-14:00:00

8 najlepszych piosenek Króla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Król staje się jednocześnie coraz ciekawszym i coraz popularniejszym artystą. Nim zapoznamy się z całą nową płytą artysty, "Nieumiarkowania", sprawdźmy, jak rozwijał się do tej pory.

8. "Po tak cienkim lodzie" (UL/KR)

Zacznijmy (prawie) od początku. Błażej Król, szerzej znany jak po prostu Król, karierę zaczynał w składzie Kawałek Kulki, ale później z Maurycym Kiebzakiem Górskim współtworzył duet UL/KR. Pierwsza, imienna płyta gorzowskiej grupy została Płytą Roku "Wyborczej". Z albumu, na którym niemiecki romantyzm mieszał się z new age czy dark wave, pochodzi nagranie utrzymane w mantrowym rytmie "Po tak cienkim lodzie".

7. "Szczenię"

Singel promujący solowy debiut Błażeja Króla, "Nielot" (2014). Oparty na migoczących syntetycznych dźwiękach i melancholijnym śpiewie, które skontrowano zaskakująco ostrymi gitarowymi wstawkami. Do tego oczywiście poetycki tekst.

6. "Zła widoczność"

Chropowate, dość surowe brzmienie i wyraźny, mroczny bit. Niby nic, ale sukcesywnie pojawiają kolejne elementy i bez wątpienia mamy do czynienia z jednym z najciekawiej zbudowanych utworów Króla.

5. "Przeciął" (Kobieta z wydm)

W 2017 roku Król wydał album "Bental" pod szyldem Kobieta z wydm. Z Błażejem nagrywali jego żona Iwona oraz Mateusz Rychlicki z Kristen. W zestawie znalazł się m.in. podskórnie nerwowy, nieco duszny kawałek "Przeciął". Z absolutnie wspaniałym transowym rytmem i chłodnym klimatem.

Podczas festiwalu Męskie Granie w 2017 roku, utwór z Królem wykonała grupa Coma.

4. "Zaklęcie"

Jeden z wielu utworów Króla utrzymany w stylistyce synthpop/new romantic. Tym razem z drugiej solowej płyty Króla - "Wij". Zaczyna się jak Depeche Modę, a później jest tylko piękniej. Do subtelnych, szybujących dźwięków dochodzi gitarowy brud. Na koncertach Króla można usłyszeć zmienioną, bardziej balladową wersję piosenki.

3. "Z Tobą/ DO DOMU"

Minimalistyczny, prosty, a jednocześnie pełen emocji utwór z płyty "Przewijanie na podglądzie". Uwagę zwraca pięknie wkomponowany saksofon. Melancholijnemu, balladowemu nagraniu towarzyszy skromny teledysk ukazujący związek Błażej i Iwony zrealizował Jakub Żwirełło, członek duetu Wczasy.

2. "Te smaki i zapachy"

Utwór łączący synthpop i eksperymentalny rock. Nagranie poprzedza płytę "Nieumiarkowania", której premierę wyznaczono na 13 września. Jak słychać po singlu, żona Króla, Iwona odgrywa coraz większa rolę w twórczości męża.

W chwili, gdy piany jest ten tekst, piosenka znajduje się na 3. miejscu Listy Przebojów Trójki, co jest rekordowym osiągnięciem Króla.

W teledysku, który nakręcił Piotr Onopa (Dawid Podsiadło, Krzysztof Zalewski) widzimy ludzi na spotkaniu z hipnotyzerem.

1. "całą ciszę/Pokój Nocny"

Fantastycznie zrealizowany utwór. Wielowarstwowy, wielowątkowy, pełen kontrastów (wyraźny bit i zwiewna melodia). Delikatne dźwięki pięknie przeplatają się z mocniejszymi, a melancholia z lekko tanecznym rytmem.

Numer wykorzystano w serialu "Pod powierzchnią".

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: król