Top Lista

28-11-2019-14:00:00

8 najlepszych piosenek New Model Army

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

New Model Army fot. Jochen Melchior

New Model Army może nie należą do najbardziej popularnych zespołów, ale ci, którzy ich znają w większości cenią i szanują Brytyjczyków. Ich bezkompromisowość, zaangażowane teksty i po prostu dobre, alternatywne granie. W Polsce fanów Justina Sullivana i spółki akurat nie brakuje, czego dowodem dość regularne koncerty.

8. "Believe It"

New Model Army raczej nie słyną z ballad, ale w ich repertuarze znajdzie się kilka spokojniejszych czy raczej wolniejszych piosenek. "Believe It" może do końca spokojną piosenką nie jest, ale ma w sobie coś z zaangażowanej power ballady.

7. "No Rest"

New Model Army zaczynali od dość surowego brzmienia i iście punkowych patentów, co świetnie słychać w "No Rest" z drugiej płyty "No Rest for the Wicked". Zespół wykonał piosenkę w popularnym brytyjskim programie telewizyjnym "Top of The Pop", do którego nie do końca pasował. Muzycy uparli się, by grać na żywo, choć powszechne było wykonywanie tam utworów z playbacku. Wcześniej warunek grania live udało się przeforsować The Rolling Stones w latach 60. Gdyby tego było mało, kontrowersję wywołał strój wokalisty, Justina Sullivana, a dokładnie koszulka z napisem "Only Stupid Bastards Use Heroin".

6. "I Love the World"

Podskórnie rozedrgany, niepokojący wstęp prowadzi do galopującego rytmu i pełnego pasji refrenu. Jest w tym utworze coś przerażającego, a w tekście boleśnie prawdziwego i aktualnego.

5. "Never Arriving"

Bardzo świeża propozycja, bo z 2019 roku, ale "Never Arriving" spokojnie może równać się z klasykami New Model Army. Zaczyna się od pięknego nerwowego riffu, który wkrótce ustępuje miejsca burczącej linii basu. - Pięciominutowa podróż poprzez pełne przestrzeni dźwiękowe krajobrazy, które charakteryzują album - można było przeczytać w komunikacie prasowym. - Mocne rytmy, brzęczące gitary i klimatyczne pasaże sprawiają, że sugestywne teksty nabierają życia.

4. "Get Me Out"

Kapitalne otwarcie albumu "Impurity" i dobry przedsmak nieco odmiennego stylu. Nie jest tak surowo jak na pierwszych płytach, ale zarazem mniej folkowo niż na "The Ghost of Cain" czy "Thunder and Consolation". Rozpędzone "Get Me Out" to rasowe, alternatywne, kąśliwe granie.

3. "51st State"

Nietrudno się domyślić, o czym jest piosenka, a w zasadzie protest song. Muzycy New Model Army w ten sposób sprzeciwiali się uległości Wielkiej Brytanii względem Stanów Zjednoczonych za czasów rządów Margaret Thatcher. Numer powstał podobno po tym, jak American Musician's Union zakazała grupie koncertów w USA w ramach promocji płyty "The Ghost of Cain".

2. "Here Comes The War"

Dla wszystkich "dzieci MTV" (czyli tych, którzy w latach 90. mieli kablówkę z MTV) New Model Army to przede wszystkim "Here Comes The War". Piosenka, choć daleka od mainstreamu - nawet tego gitarowego, "najtisowego" - całkiem często (oczywiście wraz z klipem) gościła na antenie muzycznej stacji. Na płycie "The Love of Hopeless Causes", którą promowało "Here Comes The War", New Model Army odeszli od folkowych inspiracji znanych z poprzednich płyt, na rzecz klasycznego, bezpośredniego rockowego i bardziej jazgotliwego grania.

1. "Vagabonds"

- Wiem, że "Vagabonds" stało się hymnem, ale nie pisałem tego w ten sposób - mówi Justin Sullivan o pełnym emocji nagraniu opartym na mocnym, marszowym rytmie.

Utwór wprost idealny na koncerty, taki przy którym chce się zacisnąć pięść i wykrzykiwać tekst na całe gardło.

Niewątpliwym atutem kawałka są folkowe skrzypce, na których zagrał związany przez pewien czas z New Model Army, Ed Alleyne-Johnson.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!