Top Lista

27-02-2020-14:00:00

9 najlepszych piosenek Billie Eilish

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Billie Eilish fot. Archiwum

Billie Eilish to niewątpliwie jedna z największych gwiazd ostatnich czasów. Choć na scenie obecna jest zaledwie od kilku lat, już stała się ikoną pokolenia. Ponadto 18-latce powierzono nagranie piosenki do nowego filmu o Jamesie Bondzie. Może jej dorobek nie jest obszerny, ale na pewno imponujący.

9. "you should see me in a crown"

W tym utworze słychać, że muzyka Billie Eilish to poza niezaprzeczalnym talentem także ciężka, żmudna praca. Klejenie poszczególnych elementów, dodawanie warstw, zabawa dźwiękami, by stworzyć coś jednocześnie niepozornego i złożonego.

Za teledysk odpowiada japoński artysta Takashi Murakami. Billie i Takashi poznali się w 2018 roku podczas trasy koncertowej wokalistki. - Murakami to niezwykły wizjoner. Współpraca z nim to prawdziwy zaszczyt. Cieszę się, że nasze mózgi się spotkały - przyznaje Eilish.

8. "everything I wanted"

Niemal balladowy numer zainspirowany został koszmarem, jaki którejś nocy miała Billie Eilish. Śniło jej się mianowicie, że skacze z mostu Golden Gate i nikt na to nie zwrócił uwagi. Finneas, brat artystki, który współtworzy jej nagrania, pocieszał ją po tym koszmarze. - Przesłanie tej piosenki jest takie, że mój brat jest moim najlepszym przyjacielem - opowiadała wokalistka w rozmowie z BBC. - Mam złe sny, różne rzeczy się dzieją, ale mogę zawsze na niego liczyć. A on na mnie.

7. "Ocean Eyes"

Debiutancki jeszcze nie tak mroczny singiel Billie Eilish. Eteryczny, pastelowy numer trochę przypomina dokonania Lany Del Rey. Artystka w momencie wydania piosenki miała 14 lat. - Mój brat przyszedł do mnie z "Ocean Eyes", który pierwotnie napisał dla swojego zespołu - opowiadała. - Powiedział, że zabrzmi to dobrze z moim wokalem. Śpiewaliśmy razem tę piosenkę tylko z akompaniamentem jego gitary – utknęło mi to w głowie na całe tygodnie. Umieściliśmy ją na SoundCloud z bezpłatnym linkiem do pobrania, żeby mój nauczyciel tańca mógł ją wykorzystać. Nie mieliśmy żadnych planów wobec tego kawałka, ale z dnia na dzień mnóstwo ludzi zaczęło go słuchać i dzielić się nim.

6. "all the good girls go to hell"

Jedna z bardziej "pogodnych", kolorowych piosenek w repertuarze Billie Eilish. Oczywiście jest duszno, trochę mrocznie (szczególnie w połączeniu z teledyskiem), ale "skoczny" rytm dodaje całości lekkości. Kawałek przedstawia rozmowę boga z diabłem na temat zmian klimatycznych.

5. "No Time To Die"

Dla jednych za mało Billie w Billie, dla drugich niewystarczająco bondowski numer. - Napisanie głównej piosenki do filmu, który jest częścią tak legendarnej serii, to prawdziwy zaszczyt - mówi gwiazda.

Za produkcję "No Time To Die" odpowiadają brat wokalistki - Finneas oraz Stephen Lipson, orkiestrę zaaranżowali Hans Zimmer i Matt Dunkley, a na gitarze gra Johnny Marr. Nastolatka jest najmłodszym wykonawcą oraz autorem piosenki do Bonda.

- James Bond jest najbardziej cool franczyzą na świecie. Wciąż jestem w szoku - dodaje Finneas. - O takich rzeczach marzy się przez całe życie. Nie ma bardziej ikonicznego połączenia muzyki i kina niż "Goldfinger" czy "Żyj i pozwól umrzeć". Jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami, że możemy zagrać małą rolę w tak legendarnej franczyzie. Niech żyje 007.

Znakomicie oceniono wykonanie "No Time To Die" podczas gali BRIT Awards.4. "Bury A Friend"

Podmiotem lirycznym nagrania jest potwór mieszkający pod łóżkiem Billie. W klipie to Billie wciela się w potwora. Widzimy też rozmaite iście horrorowe scenki. Piosenka nadała ton całej płycie "When We All Fall Asleep, Where Do We Go?". - Nagle wiedziałam, o czym będzie płyta, jakie wizualizacje będą towarzyszyć, jaką perspektywę obrać. Ten numer zainspirował cały album.

3. "lovely" (feat. Khalid)

Znakomity duet, oparty na przyciszonych, półszeptanych wokalach. Do tego równie delikatne dźwięki fortepianu. Smutna kompozycja o problemach z depresją wykorzystana została w serialu "Trzynaście powodów".

2. "When The Party’s Over"

Numer zaczyna się od iście gospelowego nucenia, do którego dochodzi lekko soulowa melodia. Bardzo delikatny utwór z melancholijnym fortepianem. Piosenka opowiada o frustracji pod koniec związku. - Każdy coś takiego przeżył, kiedy ktoś krzyczy na ciebie przez telefon, a ty po prostu nie masz ochoty tego słuchać i zostać sama - wyjaśniła gwiazda.

1. "bad guy"

Najbardziej przebojowa, rytmiczna propozycja od Billie Eilish, a zarazem mocny numer, w którym dziewczyna ma kontrolę w związku. Utwór nagrodzono dwiema statuetkami Grammy.

Piosenka jak i teledysk zaczynają się od tego, że Billie Eilish wyciąga z ust nakładkę na zęby Invisalign, na której punkcie ma obsesję.

Powstała też alternatywna wersja nagrania z udziałem Justina Biebera, którego Billie jest wielką fanką. W wywiadzie dla "Marie Claire" nazwała go swoją pierwszą miłością. Muzycy spotkali się po raz pierwszy osobiście na festiwalu Coachella w kwietniu 2019.

autor: aka

Podziel się na facebooku! Tweetnij!