Top Lista

29-05-2020-22:04:43

12 najlepszych piosenek, które nagrała Sia

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Sia fot. Warner Music Poland

Niechętnie pokazuję twarz, za to bardzo chętnie obdarowuje głosem i talentem. Twórców muzyki elektronicznej, gwiazdy popu, DJ-ów i raperów. Efektem dziewięć nominacji do Grammy i wiele milionów sprzedanych płyt. W "Klubie Miliarda Odsłon" na YouTube Sia ma więcej klipów niż jakakolwiek inna wokalistka na świecie.

12. "Wild Ones" (Flo Rida feat. Sia)

Sia zasłynęła jako współpracowniczka i autorka piosenek. Popularność przyniósł jej między innymi energiczny, imprezowy numer zrealizowany z Flo Ridą. Sia podobno napisała kawałek w 15 minut. - Przez pół roku posili mnie, bym nagrała "Wild Ones" - wspomina Australijka.

Kiedy w końcu się zgodziła nie chciała, by jej imię zostało wymienione przy tytule.


11. "Taken for Granted"

Singiel z drugiej płyty Sii, "Healing Is Difficult". Nim Australijka postawiła na popowo-taneczne hity, nagrywała nieco bardziej klimatyczne, alternatywne utwory. Takie właśnie jak "Taken for Granted", w którym wykorzystano sample z "Romea i Julii" Siergieja Prokofiewa.

10. "Together"

Optymistyczna, kolorowa piosenka, która promuje nie tylko płytę Sii, ale i jej reżyserski debiut - "Music", w którym zagrali Kate Hudson, Leslie Odom, Jr., a także Maddie Ziegler, wcielająca się w dziewczynę ze spektrum autyzmu.

9. "Genius" (LSD)

LSD, czyli Labrinth, Sia i Diplo. Razem popełnili (na razie) jedną płytę, na której dość chętnie eksperymentowali, nie uciekając jednak od pewnej popowej lekkości. "Genius" to nasycony karaibskim klimatem pierwszy singiel z wydawnictwa. W tekście usłyszymy odniesienia do naukowców, w tym Alberta Einsteina, Galileusza, Stephena Hawkinga czy Isaaca Newtona.


8. "Titanium" (David Guetta feat. Sia)

Wielki, taneczny hit francuskiego DJ-a, który Sia ociepliła swym pełnym emocji głosem. Numer okazał się punktem zwrotnym w karierze Australijki, której talent wokalny w końcu został zauważony przez szeroką publiczność. - Dostałem od niej demo tej piosenki - wspomina David Guetta. - Ona chciała dać ją innej wokalistce, ale ja uznałem, że jej śpiew jest tak niesamowity, tak emocjonalny, że uparłem się, by to właśnie ona ją wykonała.


7. "Breathe Me"

Delikatna fortepianowa ballada z orkiestrową aranżacją, która zapewniła Sii pierwsze solowe sukcesy (platyna w Australii). - To piosenka o martwieniu się, niepokoju, o tym jak przytłaczają cię rozmowy z samą sobą i zastanawiasz się nad zrobieniu sobie krzywdy, a potem prosisz o pomoc - wyjaśniała artystka.

Utwór zyskał rozgłos, gdy został wykorzystany w finale serialu "Sześć stóp pod ziemią".


6. "The Greatest"

Pełen mocy popowy hymn o sile i wytrwaniu. Nagranie znalazło się na wersji deluxe płyty "This Is Acting". W albumowej wersji tego electropopowego kawałka udziela się Kendrick Lamar. Rapera zabrakło jednak w nagraniu wykorzystanym w klipie.

Wideo, w którym tradycyjnie wystąpiła Maddie Ziegler, wielu dziennikarzy uznało za hołd dla ofiar strzelaniny w nocnym klubie w Orlando, do którego doszło w 2016 roku. Zginęło wówczas 49 osób. Tyle też, wraz z Maddie, pojawia się w teledysku.


5. "Dusk Till Dawn" (Zayn feat. Sia)

Nieczęsto słyszymy Się w tak zmysłowym, niemal pościelowym wydaniu. W tym przypadku seksowny, nowoczesny numer powstał w duecie z Zaynem. To on napisał większość utworu, nim zaprezentował go wokalistce. Wtedy Australijka poprosiła, byłego członka One Direction, by mogła w nim zaśpiewać.

Teledysk nakręcił Marc Webb, reżyser takich filmów jak "500 dni miłości" czy "Niesamowity Spider-Man". W fabularyzowanym wideo zagrała Jemima Kirke znana z serialu "Dziewczyny".


4. "Cheap Thrills"

Słoneczny, rytmiczny, klubowy numer z elementami reggae i synthpopu, którego remiks został zrealizowany z pomocą gwiazdora dancehallu, Seana Paula. Oryginalnie Sia napisała tę piosenkę dla Rihanny. - Uznałam jednak, że brzmi trochę zbyt britpopowo dla Rihanny - wyjaśnia wokalistka. - To było coś bardziej w stylu duetu Icona Pop. Nawet im to wysłaliśmy, ale odrzuciły. Tymczasem, ja nie mogłam przestać tego słuchać w aucie.


3. "Destiny" (Zero 7 feat. Sia & Sophie Baker)

Miłośnicy downtempo znają Się od początku XXI wieku, kiedy to swym nietuzinkowym głosem okraszała niespieszne utwory Zero 7. W "Destiny" zaśpiewała razem z inną stałą współpracowniczką duetu - Sophie Barker. Utwór wykorzystano w co najmniej kilku filmach i serialach, m.in. "Roswell".


2. "Elastic Heart"

Nasycony elementami urban kawałek Sia napisała we współpracy z Diplo. To właśnie on stworzył szkic kawałka. - Pierwszy raz zadzwoniłam do kogoś i poprosiłam, by nie oddawał piosenki nikomu innemu - opowiada Sia. - Zapewniłam, że następnego dnia zapłacę za utwór. Ale on mi go po prostu dał.

Sia chciała, by piosenkę zaśpiewała Katy Perry, ale ta nie była zainteresowana. Nagranie w wykonaniu Australijki uświetniło soundtrack do filmu "Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia".

W teledysku wraz ze stałą gwiazdą klipów Sii, tancerką Maddie Ziegler, wytapiał amerykański aktor Shia LaBeouf.


1. "Chandelier"

Piosenka, która zrobiła z Sii gwiazdę światowego formatu. Za sprawą "Chandelier", Australijka stała się nie tylko autorką piosenek, nie tylko występującą gościnnie wokalistką, ale po prostu wyjątkowo zdolną, świadomą swej scenicznej tożsamości, samodzielną artystką. "Chandelier" to pełna dramaturgii popowa ballada o potrzebie imprezowania, acz opowiedziana z perspektywy alkoholiczki. - Powstaje tyle imprezowych hymnów, ja chciałam podejść do tematu z innej strony – wyjaśnia Sia.

W teledysku wystąpiła, oczywiście, Maddie Ziegler.

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: sia