Top Lista

09-07-2020-14:00:00

12 najlepszych piosenek bardzo młodych artystów

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Viki Gabor fot. Universal Music Polska

Co łączy Viki Gabor, Billie Eilish i Miley Cyrus? Wszystkie zaczęły karierę w bardzo młodym wieku. Oto 12 piosenek wykonawców, którzy zaistnieli na muzycznym rynku nim skończyli 16 lat.

12. Vanessa Paradis - "Joe Le Taxi"

Młodsi czytelnicy pewnie nie pamiętają, a może nawet nie znają, ale w latach 80. "Joe Le Taxi" było sporym hitem. Piosenkę nagrała 14-letnia wówczas Vanessa Paradis. Później indiepopowa wokalistka (której płytę wyprodukował Lenny Kravitz), aktorka ("Dziewczyna na moście"), żona Johnny\'ego Deppa.

11. Krzysztof Antkowiak - "Zakazany owoc"

Krzysztof Antkowiak zdobył serca jury w Opolu w 1988 roku, ale przede wszystkim polskich nastolatek. Wszystko za sprawą piosenki "Zakazany owoc" (tekst: Jacek Cygan i muzyka Krzesimir Dębski), którą zaprezentował, mając 15 lat. W 1990 roku, utwór trafił do filmu "Mów mi Rockefeller", z kolei później Antkowiak współpracował z Edytą Górniak czy Grzegorzem Ciechowskim.

10. Lil Wayne - "We On Fire" (Hot Boys)

Nim zaczął karierę solową, Lil Wayne w wieku 12 lat podpisał kontrakt z Cash Money Records i w duecie z B.G. wydał album "True Story". Następnie był też członkiem innej nowoorleańskiej grupy Hot Boys, z którą nagrał świetnie sprzedające się płyty "Get It How U Live" (1997) i "Guerilla Warfare" (1999) oraz wylansował hit "We On Fire". Miał 17 lat, gdy krążek "Guerilla Warfare" pokrył się platyną.

9. Willow Smith - "Whip My Hair"

Willow Smith, czyli córka Willa Smitha i Jady Pinkett, miała 9 lat, gdy wypuściła w świat "Whip My Hair". Niedługo później ukazał się jej kolejny numer - "21st Century Girl". Dwie piosenki (i zapewne geny) wystarczyły, by dziewczyna znalazła wydawcę w osobie Jaya-Z i jego Roc Nation.

8. Kris Kross - "Jump"

Czy się to komuś podobało, czy nie, "Jump" było jednym z największych przebojów lat 90. Za hitem poza zdolnym producentem (odkrywcą duetu młodzieńców, Jermaine\'em Dupri) i łebskimi ludźmi z wytwórni (Ruffhouse Records) stali odpowiednio Chris "Mac Daddy" Kelly i Chris "Daddy Mac" Smith, którzy w wieku odpowiednio 12 i 13 lat mieli na koncie złote i platynowe płyty.

7. Roksana Węgiel - "Anyone I Want to Be"

Roksana "Roxie" Węgiel miała 12 lat gdy wygrała "The Voice Kids", a zaledwie rok więcej, gdy wydała singiel "Żyj" i zwyciężyła w 16. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Mińsku z utworem "Anyone I Want to Be", który szybko pokrył się platyną. Platynowy status mają także piosenki "Lay Low" i "Dobrze jest, jak jest", które urodzona w 2005 roku gwiazda wydała 2019 roku.

6. Katy Perry - "Naturally"

Zanim zaczęła ryczeć, zanim pocałowała dziewczynę i spodobało jej się to, Katy Perry była Katy Hudson i w wieku 16 lat wydała płytę z chrześcijańskim popem, inspirowaną twórczością takich artystek jak Diana Krall czy Fiona Apple. Na wielki sukces i kokosy Katy musiała jednak jeszcze poczekać.

5. Miley Cyrus - "The Best Of Both Worlds"

Nim poznaliśmy ją jako nieobliczalną Miley Cyrus, była znana jako Hannah Montana. Muzyczny serial z udziałem przyszłej gwiazdy popu zadebiutował na Disney Channel w 2006 roku, gdy Miley - odtwórczyni głównej roli - miała niespełna 14 lat. W tym samym roku ukazała się pierwsza płyta z piosenkami z cyklu zaśpiewana oczywiście przez Miley.

4. Viki Gabor - "Superhero"

24 listopada 2019 roku Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior. Miała wówczas 12 lat i nie był to pierwszy wygrany przez nią konkurs. Niespełna rok później dziewczyna ma ponad 70 milionów streamów i wyświetleń oraz podwójną platynę za singiel "Superhero" oraz platynę za singiel "Ramię w ramię". Aż strach pomyśleć, co osiągnie za rok.

3. Justin Bieber - "Baby"

Za sukcesem każdego mężczyzny stoi mądra kobieta. W przypadku Justina Biebera była to jego mama, która w 2007 roku zaczęła wrzucać klipy syna na YouTube. Gdy chłopak miał 13 lat odkrył go menedżer Scooter Braun i bardzo szybko oddał pod opiekę Ushera. Dziś Kanadyjczyk ma ponad 150 milionów sprzedanych płyt.

2. Billie Eilish - "Ocean Eyes"

Powszechnie uznawana jest za muzycznego geniusza. Zaczęła pisać własne piosenki nim stała się nastolatką. Pierwszy utwór, "Ocean Eyes" wrzuciła na SoundCloud gdy miała 15 lat. Rok później piosenka ukazała się już na oficjalnym singlu. I tak zaczęła się błyskotliwa kariera Amerykanki, która jako najmłodsza artystka nagrała numer przewodni do filmu o przygodach Jamesa Bonda. Utwór "No Time to Die" zaśpiewała, mając 18 lat.

1. Michael Jackson - "Ben"

Na razie nie ma dziecięcej gwiazdy, która w dorosłej karierze osiągnęłaby większy sukces niż Michael Jackson. Oczywiście, za status Króla Popu Jackson, który sceniczne doświadczenie zdobył przed 10. rokiem życia, zapłacił wysoką cenę. Pierwszy solowy hit numer 1 - "Ben" - miał w wieku 13 lat. Reszta jest historią.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!