Koncert "Riverloam Trio" (M. Trzaska/O. Brice/M. Sanders) w Warszawie

Koncert "Riverloam Trio" (M. Trzaska/O. Brice/M. Sanders) w Warszawie - 24-07-2013

Koncert "Riverloam Trio" (M. Trzaska/O. Brice/M. Sanders) w Warszawie

RIVERLOAM TRIO

24.07.2013 20:30

Warszawa(Mazowieckie) - Pardon, To Tu


Wstęp: 25 pln

„Dedykujemy ten koncert wszystkim, którzy siedemdziesiąt lat temu z tego miejsca pod brutalnym przymusem musieli odjechać w nieznane, żeby już nie powrócić. Znanym i bezimiennym, bohaterom i zwykłym mieszkańcom Getta Warszawskiego. Wszystkim tym, którzy ginęli odarci z godności, z prawa do pamięci, nieopłakani. Gramy dla dzisiejszej Warszawy po to, żebyśmy pamiętali i żeby ta pamięć stała się częścią naszej świadomości i tożsamości. Żeby odczarować zło. Żeby ożywić i zapełnić naszą pamięcią opuszczone, ziejące pustką miejsca. Dzień 22 lipca 1942 roku był początkiem Großaktion Warschau, podczas której Żydzi z Getta Warszawskiego zostali wywiezieni do obozów zagłady, głównie do Treblinki. Ohel (po hebrajsku namiot) jest pomnikiem-namiotem, rozstawionym w miejscu symbolicznym: pod dawnym murem Getta, które było miejscem codziennego ludobójstwa. Stanowi znak pamięci i hołdu dla ponad 300 tysięcy jego mieszkańców, ale też znak nadziei, że żydowska Warszawa na zawsze pozostanie istotną i chlubną częścią dziejów i tradycji stolicy.”

Mikołaj Trzaska na temat tego koncertu dodaje „W związku z tym, że w tym roku nie otrzymaliśmy wsparcia finansowego na OHEL postanowiliśmy dać świadectwo pamięci naszym skromnym koncertem.”

RIVERLOAN TRIO

Mikołaj Trzaska - saksofon, klarnet basowy (Polska)

Olie Brice - kontrabas (Wielka Brytania)

Mark Sanders - perkusja (Wielka Brytania

Tego Wieczoru, gościnie wystąpi wybitny szwedzki tubista Per-Ake Holmlander.

Rivarloam Trio, stworzone przez trójkę czołowych europejskich muzyków free jazzowych, łączy tradycję chasydzką i współczesną muzykę improwizowaną. Artyści odwołują do magicznego sensu, wspólnego przeżywania i mistycyzmy chasydzkiej muzyki. W ich twórczości słuchacz staję się integralną częścią celebracji, uczestniczy w niej na równi z muzykami. Projekt Babcia’s Memory powstał z inspiracji melodiami i historiami, śpiewanymi i opowiadanymi muzykom przez ich babcie. To nowoczesny hołd oddany rodzinnej tradycji. Wyjątkowy, szalenie osobisty i intymny dialog żydowskiej przeszłości i współczesności

Per-Âke Holmlander - szwedzki tubista i puzonista basowy. Jest wybitnym wirtuozem gry na tych, rzadziej spotykanych, instrumentach. Dzięki wspaniałej technice i umiejętności improwizacji bardzo często zapraszany do najlepszych zespołów awangardowych – był stałym członkiem słynnego nieistniejącego już Chicago Tentet Petera Broetzmanna. Stały współpracownik Matsa Gustafssona, Paala Nilssen-Love’a, Frederika Ljungkvista, Kena Vandermarka i wielu czołowych muzyków tak amerykańskich jak i europejskich. Obok Michela Godarda uznawany za najlepszego jazzowego tubistę Europy. Wraz z Matsem Gustafssonem współlideruje projektowi Swedish Azz, odwołującemu się do skandynawskiej muzyki lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Właściciel wytwórni płytowej CarrotTelia.

Mikołaj Trzaska, saksofonista i klarnecista basowy. Improwizator, związany z międzynarodową sceną muzyki improwizowanej, tworzy kwartet Ircha oraz grupę Shofar, zespoły wykonujące muzykę żydowską.

Mark Sanders jest częścią londyńskiej sceny jazzowej lat 90. Wraz z Paulem Rogersem grał w sekcji rytmicznej. Koncertował i nagrywał z takimi osobami, jak Evan Parker, Elton Dean, Georg Grawe, Hellene Labarierre, jak również w projektach pod egidą NATO, wśród rodowitych Indian, muzyków hiszpańskich i Marokańczyków. Jego zainteresowanie muzyką elektroakustyczną doprowadziło do współpracy z Patem Thomasem, Johnem Wallem, czy Springheelem Jackiem. Jest autorem ponad 100 nagrań i profesorem katedry improwizacji w Royal Academy of Arts.

Olie Brice to kontrabasista freejazzowy mieszkający w Londynie. Jest członkiem trio Catatumbo (z Ingrid Laubrock i Javierem Carmoną). Pracował m.in. z Paulem Dunmallem, Evanem Parkerem, Louisem Moholo-Moholo.