YAPA 2014: dzień 2 (koncert galowy) w Łodzi


PROGRAM YAPY BEZ TAJEMNIC

1. YAPA 2014: CHWILA NIEUWAGI ORAZ U PANA BOGA ZA PIECEM

Chwila Nieuwagi to połączenie żywiołowości folkloru (szczególnie górnośląskiego, w nowoczesnym wydaniu) z klimatem jazzu oraz nastrojowością piosenki poetyckiej. To zespół, który do muzyki podchodzi w sposób eklektyczny, czerpiąc z różnych stylów, tworząc unikalne kompozycje. Dopełnieniem jest ciepły, niebanalny głos Martyny Czech,
która skutecznie zaczarowuje nim publiczność. W kompozycjach Chwili Nieuwagi wyłapać można obecność: fortepianu – na którym gra Piotr Kotas, kontrabasu – Rafał Kierpiec, perkusji – Marek Sochacki i Bartłomiej Plewka, gitary – Andrzej Czech. Uwagę przykuwają również ciekawe teksty – część z nich to utwory uznanych poetów, pozostałe to
teksty własne zespołu. Piosenki niepowtarzalne, ale chętnie powtarzane przez słuchaczy i odtwarzane z dwóch wydanych płyt „Niepoprawna muzyka” oraz „Miszung”, które warto mieć w swojej kolekcji.

U Pana Boga za Piecem to zespół wokalno-instrumentalny całkowicie oddana poezji śpiewanej . Zespół tworzy małżeństwo Sylwestra i Krystyny Szweda oraz Szymon Gołąbek, Adam Wosz, Tomasz Ściążko, Marek Romanowski. Poza autorskimi piosenkami, grupa wykonuje także utwory Boba Dylana, przetłumaczone przez Sylwestra Szweda, zresztą autora większości tekstów i piosenek zespołu.

Program Yapy 2014:

Piątek, 14 marca, godz. 19:00 - Koncert Konkursowy, prowadzenie: Maciej Trojanowski
Jerzy Bożyk, Wykonawcy konkursowi, BOHEMA, Wykonawcy konkursowi, KUŚKA BROTHERS

Sobota, 15 marca, godz. 12:00 - Koncert Konkursowy, prowadzenie: Jakub Michalski
CISZA JAK TA, Wykonawcy konkursowi

Sobota, 15 marca, godz. 19:00 - Koncert Gwiazd, prowadzenie Bartłomiej Zgorzelski
Mateusz Rulski – Bożek, LUBELSKA FEDERACJA BARDÓW, BEZ JACKA (jubileusz 40 lecia), Wojciech Michalski,
Olek Grotowski, CHWILA NIEUWAGI, Leszek Kopeć

Niedziela, 16 marca, godz. 13:00 - Koncert Laureatów, prowadzenie: Sylwek Szweda
Ogłoszenie Werdyktu Jury, U PANA BOGA ZA PIECEM, Laureaci, NIJAK

2. SPRZEDAŻ KARNETÓW, NIE TYLKO ONLINE

Karnety na YAPĘ 2014 w cenie 35 zł można kupić w Łodzi od 3 marca w:
Klubie Studenckim Cotton, al. Politechniki 9a (IV DS),
Klubokawiarni Niebostan, ul. Piotrkowska 17 (w bramie),
Strefie Biletów, ul. Piotrkowska 59 (w bramie),
Czekolada Retro Cafe, ul. Moniuszki 11,
a od 10 do 14 marca również w kasie biletowej SKT Płazik, na parterze SDSu (al. Politechniki 3a), w godzinach 12:00 – 18:00. Od 14 marca, godz. 18:00 zakup karnetów będzie możliwy jedynie przy głównym wejściu na teren koncertów.
Karnet uprawnia do wejścia na wszystkie 4 koncerty podczas całego Przeglądu. Ci którym nie chce się wychodzić z domu mogą zamówić karnet online – szczegóły na yapa.art.pl.

3. DARMOWE NOCLEGI – SĄ JESZCZE MIEJSCA
Przyjeżdżający z daleka mogą skorzystać z darmowego noclegu. Wystarczy napisać na adres noclegi@yapa.art.pl, podać swoje imię i nazwisko i liczbę osób. O braku miejsc organizatorzy powiadomią na Facebooku, Twitterze, NK i na stronie.

Informacje o Yapie:

Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA 2014
14 - 16 marca 2014 (pt.–nd.)
Al. Politechniki 11, Łódź Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Łódzkiej.
Kontakt dla widzów: publicznosc@yapa.art.pl

Jest to jeden z najstarszych tego typu przeglądów w Polsce i najstarszy muzyczny festiwal w Łodzi. Cieszy się wysoką rangą wśród artystów poezji śpiewanej i piosenek turystycznych i przyciąga tysiące osób na salę, przed radioodbiorniki oraz komputery.

W czasie trzech dni YAPY odbywają się cztery koncerty, w tym dwa konkursowe. Uczestniczy w nich publiczność licząca ponad tysiąc widzów, zainteresowanych turystyką, poezją i podróżami. YAPA jest transmitowana na żywo przez Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej oraz TVi LODMAN, dzięki czemu oglądana jest także poza granicami kraju. W 2013 YAPA zagościła między innymi na monitorach w Niemczech, Szwecji, USA, a nawet w
polskiej bazie na Antarktyce. Co więcej, pojawiła się na dużym ekranie w Anglii w kilku klubach polonijnych.

YAPA nie jest jedyną imprezą z muzyką turystyczną i poetycką w Polsce. Takich jest wiele. Ale na pewno jest jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna i nie dająca się pomylić z niczym innym. Co roku w połowie marca na trzy dni gromadzi w Łodzi wszelkiej maści ludzi: wykonawców, wolontariuszy i publiczność, którzy chcą spotkać się, żeby pograć, pośpiewać i posłuchać muzyki. Łączy ich zamiłowanie do wszelkiego typu form przemieszczania
się. Ludzie Ci włóczą się po górach, połoninach, jeziorach, morzach i… różnorakich przeglądach i festiwalach także.

To właśnie żywiołowo reagująca publiczność wyróżnia Yapę spośród innych imprez. Publiczność śpiewa razem z wykonawcami, wyraża bardzo głośny aplauz przy użyciu strun głosowych, gwizdków, budzików, syren strażackich i czego się da. Równie głośno potrafi zademonstrować niezadowolenie z przynudzających konferansjerów czy zespołów – potrafi skutecznie ich zagłuszyć, a nawet skłonić do zejścia ze sceny. Jednak najczęściej pokazuje jak wspaniale można się bawić siedząc przez trzy dni na twardych i ciasnych ławeczkach, w dusznej sali gimnastycznej przerobionej przez dzielny serwis na salę koncertową (podobno nie ma ryzyka pożaru, ponieważ ilość tlenu jest znikoma – tak zażartował sobie niegdyś jeden ze strażaków).

Historia Yapy sięga roku 1974 – wtedy to Wojtek Hempel, po sukcesie grupy Płazików na III Bazunie (wystąpili w konkursie z piosenką „Grosza nie mam”) wpadł na pomysł stworzenia podobnego przeglądu w Łodzi. Dlaczego Yapa?

Skąd ta nazwa? Wymyślił ją pierwszy konferansjer Janusz „Mayta” Majewski, którego zainspirowała rycina medyczna umieszczona na plakacie przeglądu. Publiczność przyjęła nazwę z entuzjazmem. Z wielu artystów, którzy w pierwszych latach istnienia przeglądu stawali przed yapową publicznością, niejeden na stałe wszedł do kanonu piosenki turystycznej i poetyckiej. Pierwsze kroki na Yapie stawiali między innymi: Jerzy
Filar, Elżbieta Adamiak, Olek Grotowski, Wolna Grupa Bukowina, EKT Gdynia, Pod Strzechą, Wołosatki, Robert Kasprzycki, Dom o Zielonych Progach i wiele innych. Co roku na przeglądzie debiutują nowi wykonawcy. Przez te 39 edycji na Yapie zaistniała całkiem spora liczba znanych dziś i lubianych zespołów.

Yapa zawsze jest organizowana przez studentów. Od samego początku związany był z nią Studencki Klub Turystyczny PŁazik oraz Studenckie Radio Żak, potem dołączyło również Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi.