Barokowe Bajania w Częstochowie


Opowieści o baroku można snuć godzinami. „Perła o nieregularnym kształcie”* to przecież epoka wielkich mistrzów – w tym przepełnionym kontrastami świecie tworzyli przecież Caravaggio, Rembrandt i Vermeer i Rubens. Powstawały ogrody w Wersalu, Bazylika św. Piotra, wzniesiono pałac Schonbrunn i Pałac w Wilanowie. To czas Królestwa Francji, Hiszpanii Habsburgów, wielkiej świetności Rzeczypospolitej. Otoczeni przepychem i błyskiem baroku, świat odkrywali Isaac Newton, Galileusz i Jan Heweliusz. Harmonia renesansu została zastąpiona syntezą przeciwieństw. Rozkwitła muzyka świecka, opera, oratorium i kantata. Jej bogata stylistyka i różnorodne środki wyrazu tworzyły nowe spojrzenie na formy muzyczne i ich cel. Skontrastowana, harmoniczna, wielowarstwowa, dynamiczna, ubrana w formę i figury retoryczne. Muzyka ta uczyła i uczy do dziś - cały świat zna Bacha, Händela i Vivaldiego.
Podczas kolejnego „Czwartkowego Wieczoru z Chórem” publiczność zostanie przeniesiona w świat harmonii i sprzeczności, a stanie się to za sprawą muzyki Moteverdiego, Johanna Christopha Bacha, Johanna Michaela Bacha i wielkiego Jana Sebastiana. Podczas bajania o baroku nie zabraknie wyrazistej twórczości Händela i nazywanego „polskim Händlem” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum oraz jego soliści opowiadać będą o baroku również poprzez muzykę Allegriego i Carissimiego.
Tego wieczoru muzyka zabierze nas do rozświetlonej krainy rozmaitości muzycznej, bo „Barok jest zakochany we wszystkim, co lśni, co rzuca przerywane albo mieniące się błyski.”**.
Janusz Siadlak oraz śpiewacy chóru Collegium Cantorum zapraszają na tę wyjątkową muzyczną opowieść już 22 marca o godz. 19:00 podczas koncertu „Barokowe Bajania” w Filharmonii Częstochowskiej.

22.03.2018, godz. 19:00 Sala kameralna Filharmonii Częstochowskiej

Bilety dostępne on-line: https://bilety.filharmonia.com.pl/MSI/mvc?sort=Date&date=2018-03-22&dateStart=0


Z portugalskiego barroco – „perła o nieregularnym kształcie
** Claude Backvis, Z innej perspektywy (1977)