XV-lecie działaności scenicznej – BEDU w Częstochowie

Koncert XV-lecie działaności scenicznej – BEDU w Częstochowie - 07-11-2014

Koncert XV-lecie działaności scenicznej – BEDU w Częstochowie

Bedu , Breakmaszyna , Koloroton , YVES , Regenese

07.11.2014 19:00

Częstochowa(Śląskie) - Teatr From Poland


7.11.14 - XV-lecie działaności scenicznej – BEDU: "stare" BEDU, Koloroton , Nowe Bedu, YVES, Breakmaszyna, Regenese, Teatr from Poland, Al. NMP 2, godz. 19.00, wstęp 10zł

BEDU

Przygoda z muzyką członków tego zespołu zaczęła się już w 1996 roku, kiedy BED Music zdobywa II miejsce w przeglądzie muzyki alternatywnej w Częstochowie. Z tego zespołu powstaje Blazing, który stworzył swój własny styl heavy metalowy z domieszką grunge. W poszukiwaniu nowszego brzmienia Rafał Nowakowski spotyka się z Jackiem Lewandowskim, Marcinem Strojcem i powołują do istnienia Zaar, który w roku 2000 zdobywa wyróżnienie na FAMIE w Częstochowie, a w 2001 roku również na festiwalu w Świnoujściu. W 1999 powstaje zespół BEDU założony przez Rafała Nowakowskiego i Marcina Adamusa. Od początku działalności zespół nastawiony był na bardziej miękki przekaz oraz akustyczne brzmienie. Chcąc wprowadzić w muzykę więcej dynamiki i mocniejszej treści muzycznej Rafał zaprasza do współpracy Kubę Sygudę (perkusistę zespołu Zaar, Alive, Murphy Blues Band) oraz Michała Dylikowskiego (gitarzysta zespołu Alive).

W 2002 r. zespół zwiększa skład i gra w nim wówczas 7 osób (m.in. Marcin Błoszyk - trębacz i Bartek Błoszyk - puzonista oraz Karolina Brodniewicz - puzonistka z zespołu Malina Kowalewski Band - m.in. z programu "Śpiewające Fortepiany"). Utwory zespołu nabierają teraz pozytywnej energii, mają bardzo dobre aranżacje, uwagę zwracają instrumenty dęte, a niektóre z nich są wręcz przebojowe. W roku 2003 powstaje I płyta nie wydana oficjalnie z 11 utworami - nagrana przez Michała Dylikowskiego w HOM Studio w Kłobucku. W 2003 roku zespół wygrywa Festiwal Fama 2003 w Częstochowie i gra koncert finałowy jako Laureat Famy w Świnoujściu. W roku 2004 powstaje II płyta „Kobieta” nie wydana oficjalnie z 10 utworami. W 2009 roku Bedu wydaje płytę „IN”, która rozchodzi się poza oficjalnymi kanałami sprzedaży. Płyta zostaje nagrana w składzie: Rafał Nowakowski- wokal , gitara akustyczna; Michał Dylikowski- gitara elektryczna; Marcin Adamus- bass;

Paweł Stefanczyk- instrumenty perkusyjne; Jakub Syguda- perkusja. W roku 2010 zespół zmienia skład. Odchodzi perkusista Kuba Syguda - aktualnie Cała Góra Barwnków; w jego miejsce przychodzi Jurand Sliwka. W 2011 r. zespół zawiesza działalność, którą reaktywuje w 2013 w nowej post punkowej odsłonie, jako trio i wygrywa kolejną Famę w Częstochowie i bierze udział w konkursie w Świnoujściu. W tym samym czasie równolegle Rafał Nowakowski prowadzi drugi zespoł Yves - w stylistyce avant pop - o eklektycznym charakterze. Powstaje 13 utworów, które przyczyniają się do powstanie materiału, który został oficjalnie wydany przez Luna Music w 2013 roku. Od 2014 roku zespół pracuje nad nowym albumem.


Zespół YVES powstał na początku roku 2010 z inicjatywy Rafała Nowakowskiego, Łukasza Soboty i Ewy Kłosowicz. YVES inspirowany jest wieloma zespół kierunkami. Tworzy muzykę, w której znajdziesz elementy soul , blues, R&B, acid jazz, jazz, folk, rozrywki i pop. Na przestrzeni 2010 roku grupa stworzyła repertuar na około 13 otworów własnych. Autorem muzyki jest Rafał Nowakowski- gitarzysta zespołu. Wszystkie utwory są aranżowane przez cały zespół. Teksty w większości autorstwa Rafała powstawały przy współudziale wokalistki. W programie można też usłyszeć kilka coverów. W połowie roku 2011 z żalem YVES pożegnało wokalistkę Ewe Kłosowicz i po paru castingach do grupy dołączyła znakomita wokalistka Iga Kozacka. Od tego etapu zaczyna się również tworzenie nowych utworów, które zapadną głęboko w pamięć słuchaczy. W 2013 jest wyróżniony na Festiwalu Wrocławskim oraz na Famie w Częstochowie. W lutym 2013 zespół wydaje swój pierwszy album na łamach wydawnictwa LUNA MUSIC z Wrocławia. Debiutancki album to świadomy eklektyczny projekt, który miesza ze sobą kilka różnych światów muzycznych. To prekursor Poem Blues Soul ( PBS Upside Jazz). Muzyka wprost do klubów i w obszarach kameralnych sal, gdzie w ciszy można usłyszeć wysublimowane brzmienie fortepianu, ciepła wiolonczeli i nietuzinkowego głosu Igi Kozackiej. Skład zespołu na albumie to: Iga Kozacka - wokal, Ewa Kauf - wiolonczela, Rafał Nowakowski - gitary, Michał Ostalski - piano, Marcin Grodzki - instrumenty perkusyjne, Łukasz Sobota - gitara basowa, Łukasz Kostrzejowski – perkusja. Pod koniec 2013 roku do zespołu przyłącza się Aleksandra Kauf - wokalistka i wiolonczelistka, podopieczna Marii Pomianowskiej, grająca również na suce biłgorajskiej, a w styczniu 2014 roku doszedł do Yves Marek Zyskowski - gitarzysta flamenco - Absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach.

Zespół KOLOROTON powstał w styczniu 2014 roku. W skład zespołu weszli muzycy Bedu: basista Piotr Sitek, perkusista Damian Sędziwy oraz gitarzysta i wokalista Rafał " Bedu" Nowakowski. Następnie do zespołu dołączyli, wokalista Dawid Mszyca, gitarzysta Sebastian Kostrzewa oraz perkusjonista Martinez. W 2014 roku zespół pracuje nad materiałem na płytę i przygotowuje się do zrobienia klipu. Muzyka zespołu KOLOROTON trafia do szerokiego grona odbiorców, zawiera elementy ska, reggae, punka-rocka.

Breakmaszyna – jeden z najlepszych częstochowskich zespołów muzycznych grający bluesa w składzie: Paweł Stomma - wokal, gitara, muzyka i teksty; Arek Skupiński – bas; Tomek Holewa – bębny. Początki grania Breakmaszyny sięgają połowy lat 90, jam sessions w Rywalu i legendarnej częstochowskiej kapeli bluesowej Muddy Water. Nazwa Breakmaszyna pojawiła się w 2002 roku przy okazji występu na festiwalu Blues nad Okszą. Często zmieniał się skład, przez zespół przewinęło się wielu muzyków. W obecnym trzyosobowym kształcie grupa gra od 2006 roku. Swoją muzykę bluesmani z Breakmaszyny określają jako postblues.

Na koncie formacji znajdują się dwie płyty: Postblues z 2007 roku i Częstochowska Masakra Gitarą Elektryczną, która w głosowaniu internautów portalu bluesonline.pl została wybrana bluesowa płyta roku 2010.

Wiosną 2012 roku zmarł długoletni perkusista zespołu Sławek Szwajkowski, co spowodowało przerwę w działalności grupy, ale pod koniec lata 2012 zespół wznowił jednak działalność. Do współpracy udało się pozyskać Tomasza Holewę, śląskiego muzyka i producenta o imponującym dorobku, znanego ze współpracy między innymi z: Locko Richterem, Tomem Jacksonem, Hansem Jurgensenem, Józefem Skrzekiem, Ireneuszem Dudkiem, Haliną Frąckowiak, Januszem YANINĄ Iwańskim, Marcinem i Mateuszem Pospieszalskimi, Antonim Gralakiem, Andrzejem Ruskiem, Katarzyną Gaertner, Henrykiem Gembalskim, Andrzejem Urnym, Jerzym Kawalcem, Bronisławem Dużym, Jorgosem Skoliasem, Ewą Urygą, Aleksandrem Koreckim oraz wieloma innymi. Był on perkusistą takich formacji jak „Locko Richter Band”, „Tie Break”, „Ireneusz Dudek Blues Band” czy „DDD”. W 2012 roku gitarzysta zespołu, Paweł Stomma zdobył druga nagrodę na Festiwalu Instrumentalistów Bluesowych Solówka w Nowej Soli. Grupa występowała na małej scenie festiwalu Rawa Blues w latach 2006 i 2010. W 2008 roku zespół zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu Las, Woda i Blues w Radzyniu, Grand Prix festiwalu Koło Bluesa w Kole oraz Grand Prix festiwalu Blue Blues w Częstochowie.

Breakmaszyna grała też na Olsztyńskich Nocach Bluesowych festiwalu BandrFest w Czechach, na festiwalach Koło Bluesa, Bluesonalia w Koninie, Blue Blues w Częstochowie, Blues nad Okszą w Kłobucku, Las Woda i Blues w Radzyniu, Był Sobie Blues w Tarnowie.

Regenese – to młody, częstochowski utalentowany zespół, w którym przeważają kobiety: wokalistka Malwina Magiera, gitarzystka Karina Prozner i Natalia Kasznia. Na perkusji w zespole gra Kamil Ginał, a na basie Bartłomiej Ginał. Ten zespół grający mieszankę reggae, rock, funk zdobył w 2014 roku III miejsce na V Free Art. Fest from Poland w kategorii „Free” i nagrodę publiczności festiwalu.