Tym, którzy nie powrócili z morza... w Szczecinie

Bilety na koncert Tym, którzy nie powrócili z morza... w Szczecinie - 13-06-2020

Koncert Tym, którzy nie powrócili z morza... w Szczecinie

różni wykonawcy

13.06.2020 22:00

Szczecin(Zachodniopomorskie) - Cmentarz Centralny


„Tym, którzy nie powrócili z morza..."


koncert z udziałem solistów, orkiestry i chóru Opery na Zamku


 


Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza..." jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, wśród symbolicznych grobów, tych których morze zabrało na wieczną wachtę. W ten sposób pragniemy po raz kolejny uczcić pamięć ludzi, którzy z morzem związali swoje życie.


 


Muzyce towarzyszy gra świateł, która potęguje nastrój wieczoru. Koncert poprzedza ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie. Wyjątkowy i niepowtarzalny klimat wydarzenia przyciąga co roku ponad tysięczną publiczność.


 


Podczas tegorocznego koncertu dedykowanego „Tym, którzy nie powrócili z morza...", w wieczornej scenerii Cmentarza Centralnego, zabrzmią utwory: „Wayfaring stranger" na orkiestrę i chór, „Adagietto" Pawła Łukaszewskiego na orkiestrę smyczkową oraz „Requiem for the Living" Dana Forresta na pełną orkiestrę.


 


„Wayfering Stranger" to tradycyjna melodia amerykańska z końca XIX w. śpiewana w kościołach, ale także przez marynarzy oraz żołnierzy amerykańskich i brytyjskich, spopularyzowana wykonaniem Jos Slovick w nagrodzonym Oscarem za najlepsze zdjęcia, dźwięk i efekty specjalne filmie „1917" w reżyserii Sama Mendesa.


 


„Adagietto" Pawła Łukaszewskiego wyróżnia głęboki liryzm, subtelność i zapadająca w pamięć harmonijna linia melodyczna, zaś twórca należy do najwybitniejszych przedstawicieli sakralnego nurtu muzyki współczesnej.


 


„Requiem for the Living" („Requiem dla Żywych") Dana Forresta uznawane jest za jedno z największych dzieł muzycznych XXI wieku. Amerykański kompozytor młodego pokolenia wprowadził do tradycyjnej formuły mszy żałobnej innowacyjne i zaskakujące zmiany, a w łacińskie teksty wplótł mszalne cytaty i fragmenty ze Starego Testamentu w języku angielskim. Kompozycja stanowiąca rodzaj modlitwy o pokój oraz wytchnienie dla żyjących i zmarłych przynosi ukojenie dla bólu, żalu i smutku trawiącego współczesnego człowieka.


 


Fot. P. Wolski



Powiązane