MUZYKA W RAJU-7.08.2021 w Dzierżoniowie

Bilety na koncert MUZYKA W RAJU-7.08.2021 w Dzierżoniowie - 07-08-2021

Koncert MUZYKA W RAJU-7.08.2021 w Dzierżoniowie

różni wykonawcy

07.08.2021 19:00

Dzierżoniów(Dolnośląskie)


Muzyka w Raju 2021
Letnica k. Zielonej Góry - Gorzów Wlkp. – Świebodzin – Międzyrzecz – Dzierżoniów – Ołobok – Paradyż/Gościkowo
5 - 22 sierpnia
7 – 11 listopada (festiwal w Internecie)
www.muzykawraju.pl

Mecenat: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Partner Główny: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Współorganizatorzy: Gmina Świdnica, Filharmonia Gorzowska, Gmina Świebodzin, Świebodziński Dom Kultury, Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, Międzyrzecki Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie „Błękitny Ołobok”

W dniach 9 - 24 sierpnia XVIII(XIX) edycja festiwalu „Muzyka w Raju”. Po rocznej przerwie festiwal „Muzyka w Raju” powraca w wersji koncertowej. Po raz kolejny obok pocysterskiego klasztoru w Paradyżu miejscem koncertów będą inne miejscowości na Ziemi Lubuskiej i na Dolnym Śląsku. To okazja do spotkania z muzyką w niezwykłych i nieprzewidywalnych wykonaniach, ale także szansa na poznanie tej wciąż nieodkrytej części Polski. Między 7 a 14 listopada odbędzie się internetowa część festiwalu.

Od roku 2003 w pocysterskim klasztorze w Paradyżu-Gościkowie na Ziemi Lubuskiej odbywa się międzynarodowy festiwal muzyki dawnej „Muzyka w Raju”. W ciągu kilkunastu lat zyskał sobie renomę jednego z najciekawszych wydarzeń w polskim życiu muzycznym i zdobył wierną grupę słuchaczy, którzy w połowie sierpnia zjeżdżają się z całego kraju i z Europy, by przez kilkanaście dni towarzyszyć znakomitym wykonawcom z całego świata, dla których jest to często pierwszy kontakt z Polską i z polską publicznością. Festiwal dał początek wielu innym projektom muzycznym takim jak choćby „Przedsionek Raju”, „Filharmonia bez Filharmonii’, „Nasz Telemann” czy „Infinite Baroque”.
W roku 2020 festiwal przeniósł się, jak wiele innych wydarzeń muzycznych, do Internetu i teraz powoli powraca w swojej tradycyjnej postaci koncertowej, która będzie się jednak nieco różniła od wcześniejszych edycji „Muzyki w Raju”. O ile wcześniej poszczególne programy koncertowe prezentowane były tylko jeden jedyny raz, w tym roku wybrane spośród nich będzie można usłyszeć kilkukrotnie w różnych miejscach. W ten sposób twórcy festiwalu chcieliby umożliwić wysłuchanie tych programów możliwe dużej liczbie słuchaczy w jak najbardziej komfortowych i bezpiecznych warunkach.
W dniach od 5 do 15 sierpnia koncerty festiwalu odbędą się w Letnicy k. Zielonej Góry, Gorzowie
Wlkp., Świebodzinie, Międzyrzeczu, Dzierżoniowie i Ołoboku, a w dniach od 16 do 22 sierpnia w Paradyżu.
Wykonawcy tego rocznej edycji festiwalu to m.in. międzynarodowa orkiestra barokowa Kore, zespół Le Souvenir i soliści: Michał Gondko, Corina Marti, Jesenka Balic Zunic, Teodoro Bau, Roger Helou, Vincent Kibildis, Sara Johnson Huidobro i Davide Monti.

Bilety na koncerty dostępne będą wyłącznie w Internecie oraz w kasach instytucji współorganizujących poszczególne koncerty. W wybranych miejscach bilety będzie można nabywać także przed koncertami, a informacji na ten temat należy szukać na stronie internetowej festiwalu: www.muzykawraju.pl.

Między 7 a 14 listopada 2021 odbędzie się internetowa część festiwalu, w trakcie której zaprezentowane zostaną filmy powstałe w sierpniu oraz premierowe nagrania koncertów, które miały miejsce w czasie wcześniejszych edycji festiwalu.

Jesenka Balic Zunic

Jesenka urodziła się w Chorwacji, ale w czasie wojny w krajach dawnej Jugosławii razem z rodziną przyjechała do Danii. W roku 2004 ukończyła studia w klasie skrzypiec Alexandra Zapolskiego w kopenhaskiej akademii muzycznej. Jeszcze w czasie studiów zaczęła naukę gry na skrzypcach barokowych u Petera Spisskego i zaczęła występować z zespołami Concerto Copenhagen, Norsk Barokkorkester, The Paul Hillier Ensemble. W roku 2009 ukończyła naukę w klasie skrzypiec barokowych François Fernandeza w konserwatorium paryskim. W latach 2010-2012 była gościnnym koncertmistrzem francuskiej orkiestry La Simphonie du Marais. Obecnie jest liderem duńskich zespołów Enghave Barok, Holmens Barokensemble oraz Christian IV Barokorchester. Stoi także na czele dwóch zespołów kameralnych: Musica Bellaria i Ensemble Cheron. Oprócz skrzypiec gra również na altówce, violi d’amore oraz violoncello da spalla. Jesenka jest stałą członkinią orkiestry Kore.

Kore

Projekt orkiestrowy zainicjowany przez Fundację Muzyki Dawnej „Canor” oraz polską klawesynistkę Joannę Boślak-Górniok. W zespole spotykają się muzycy z kilku krajów ze znaczącym udziałem muzyków polskich. Kore jest miejscem współpracy wykonawców wywodzących się z różnych tradycji wykonawczych i różnych pokoleń. Dla muzyków starszych jest okazją do przedstawienia ich własnej wizji muzyki barokowej. Dla młodszych to szansa na zdobywanie doświadczenia i wypracowywania własnej estetyki. Kore zrealizowała kilka projektów we współpracy z Filharmonią Narodową oraz spełniała rolę orkiestry festiwalowej na festiwalach „Muzyka w Raju” oraz „Poznań Baroque”. W roku 2017 orkiestra uruchomiła projekt skierowany do młodych polskich muzyków pod nazwą Green Kore.

Davide Monti

Davide to skrzypek nietypowy, mniej zainteresowany wirtuozerią i techniczną pirotechniką, a bardziej wykorzystaniem swego instrumentu do szeroko rozumianej komunikacji. Wykonawczą wszechstronność i charyzmę zawdzięcza indywidualnemu i eklektycznemu wykształceniu, a także współpracy z uznanymi w świecie muzykami i zespołami (T. Koopman, M. Radulescu, L.U. Mortnesen, G. Garrido, D. Fasolis, E. Kirkby, R. Invernizzi, EUBO). Z równą pasją i satysfakcją pracuje w małych formacjach (duet Arparla, zespół il Falcone, Accademia Strumentale Italiana), jak i w orkiestrach, z którymi występuje jako lider i solista (Il Tempio Armonico, Ensemble Elyma, Musica Reservata, Cappella S. Giustina). Jego poszukiwania estetyczne koncentrują się na improwizacji i retoryce muzycznej, które stanowią najważniejsze aspekty wykonawstwa historycznego.

7 sierpnia 2021
Koncert
Dzierżoniów, Kościół pw. Maryi Matki Kościoła
19.00

Kore:
Jesenka Balic Zunic - skrzypce
Agata Habera - skrzypce
Katarzyna Olszewska - skrzypce
Katarzyna Szewczyk-Pławecka - skrzypce
Szymon Stochniol - altówka
Anna Johannsen - wiolonczela
Anna Bator - kontrabas
Joanna Boślak-Górniok - klawesyn

Vivaldi ekstrawagancki. 8 koncertów skrzypcowych z cyklu „La Stravaganza”

Antonio Vivaldi (1678 - 1741)
Koncert skrzypcowy B-dur op.4 nr 1

Koncert skrzypcowy A-dur op.4 nr 5

Koncert skrzypcowy D-dur op.4 nr 11

Koncert skrzypcowy e-moll op.4 nr 2

przerwa

Koncert skrzypcowy G-dur op.4 nr 3

Koncert skrzypcowy a-moll op.4 nr 4

Koncert skrzypcowy G-dur op.4 nr 12

Koncert skrzypcowy g-moll op.4 nr 6