5-6 XI 2022 Zaduszki Jazzowe w Kielcach

Bilety na koncert 5-6 XI 2022 Zaduszki Jazzowe w Kielcach - 06-11-2022

Koncert 5-6 XI 2022 Zaduszki Jazzowe w Kielcach

Siergiej Wowkotrub , Laura Marti , Nataliya Lebedeva , Göran Larsen Jazz Quartet

06.11.2022 20:00

Kielce(Świętokrzyskie) - Dom Środowisk Twórczych


Wstęp: 50 zł – karnet na dwa dni (brak możliwości zakupu biletu na jeden dzień)

sobota (05.11.2022 r.), godz. 17:00
SWGSQ „Spirit of Grappelli & Django”
Göran Larsen Jazz Quartet

niedziela (06.11.2022 r.), godz. 17:00
Laura Marti i Nataliya Lebedeva Duo (Ukraina)
Funk De Nite

Prowadzenie: red. Leszek Ślusarski.

SWGSQ „Spirit of Grappelli & Django”
Zespół został założony w 2011 roku przez Siergieja Wowkotruba – lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 1992 r. na stałe mieszkającego w Polsce. Obecnie jest pierwszym skrzypkiem i koncertmistrzem Filharmonii Częstochowskiej. Na obszerny repertuar „Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet” składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze. Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych. Jazz dla każdego! Muzyka w stylu Hot Club de Paris. Zespół koncertował na wielu prestiżowych festiwalach zarówno w kraju jak i zagranicą np. Niemcy, Francja, Luksemburg, Holandia, Belgia, Słowacja. Siergiejowi na scenie towarzyszą: Jacek Serczyk (gitara), Tomasz Kobiela (gitara), Jakuba Mietła (akordeon), Piotr Górka (kontrabas). Wszyscy muzycy są absolwentami Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach i na co dzień współpracują z gwiazdami polskiej estrady.

Göran Larsen Jazz Quartet
Podczas koncertu usłyszymy materiał folkowo-jazzowy tj. 6 ludowych piosenek z Podlasia w nowoczesnym opracowaniu Jarosława Michaluka oraz tematy folkowo-jazzowe (psalmy rodem ze Szwecji) w nowoczesnej aranżacji wybitnego, legendarnego już szwedzkiego saksofonisty Gorana Larsena i pianisty Wojciecha Sanockiego. Usłyszymy również m.in. standard jazzowy „Dear Old Stockholm” znany chociażby z wykonania Stan Getza czy Milesa Davisa oraz 4 kompozycje własne.
Göran Larsen pochodzi ze szwedzkiej Uppsali. Gra zarówno na saksofonie tenorowym, jaki i sopranowym. Po raz pierwszy w Polsce pojawił się w roku 1966 i powracał do naszego kraju ponownie w 2003 i 2013 roku, grając koncerty w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Jednym z efektów jego wizyt w Polsce jest płyta p.t. „AloneTogether” nagrana w kwartecie razem z Bukowskim, Lemańczykiem i Sowińskim. Lata 1994-2008 Göran spędził w Helsinkach (Finlandia), gdzie był członkiem dwóch jazzowych orkiestr: Opera Big Band oraz Great Helisinki Swing Big Band. W tym samym czasie prowadził też dwa własne projekty: septet „City-Jazz” Orchestra i kwintet „Talking Tenors”, w którym współpracował z estońskim saksofonistą Raivo Tafenau. W latach 70-tych i 80-tych Göran Larsen grał z plejadą amerykańskich muzyków odwiedzających Szwecję, wśród których byli między innymi: Clark Terry, KayWinding, Tony Scott, Buddy de Franco, Nelson Riddle, Eartha Kitt, Jerome Richardson, Jerry Dodgion. Göran grał również na Intenational Jazz Festival w Vancouver, w Kanadzie w 2002 r. i brał udział w projekcie „Scandinavian weeks” (2001-2003) – w ramach tego programu występował na scenach jazzowych w Bangkoku, Kuala Lumpur i Manilii. Obecnie aktywnie współpracuje z muzykami jazzowymi ze Szwecji, Polski, Finlandii, Litwy, Łotwy i Estonii.
Wojciech Sanocki – pianista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej o specjalności kompozycja-aranżacja. Jego utwory ukazały się m.in. na płytach: „Pejzaż”, „Niebo w dobrym humorze „– nagrania z Jackiem Wójcickim i Ewą Urygą, „Brel” – przy współpracy z Wojciechem Młynarskim. Jest również kompozytorem muzyki filmowej. Współpracował ze studiem produkcji filmowej „Akson Studio” w Warszawie przy serialach m.in. „Twarzą w twarz”, „Czas honoru”, „Blondynka”. Twórca muzyki teatralnej w przedstawieniach: „Zagraj to jeszcze raz Sam”, „Raskolnikow”, „Matka Courage”, „Różowe małżeństwo”, „Balladyna” i „Niech żyje bal”.
Skład koncertowy: Goran Larsen (saksofony-tenorowy i sopranowy), Wojciech Sanocki (fortepian), Jarosław Michaluk (kontrabas i kontrabas elektryczny), Arek Skolik lub Radosław Żyła (zestaw perkusyjny).

Laura Marti i Nataliya Lebedeva Duo (Ukraina)
Laura Marti – piosenkarka jazzowa, etno, rockowa i popowa, kompozytorka i autorką tekstów. Jest Ukrainką o ormiańskich korzeniach i brazylijskim sercu, jedną z najbardziej wszechstronnych piosenkarek na Ukrainie o charakterystycznym aksamitnym głosie i muzykiem o wyjątkowej charyzmie, który nigdy nie stoi w miejscu i nieustannie eksperymentuje w różnych gatunkach. Otrzymała tytuł „Piosenkarza Roku” od Elle Style Awards. Jako wokalistka jazzowa współpracowała z kilkoma uznanymi międzynarodowymi muzykami jazzowymi: Bobby McFerrin, Lars Danielsson, Magnus Öström, Michiel Borstlap, Hans Peter Salentin, Misha Tsiganov, Vadim Neselovskyi, Tamara Lukasheva. Wydała 5 albumów studyjnych, wyprodukowała znaczną liczbę singli. Oprócz projektów jazzowych i popowych Laura jest członkinią Nataliya Lebedeva Trio i „Jazz in Kiev Band” prowadzonego przez Alexeya Kogana. Uczestniczyła w kilku festiwalach zagranicznych: Leopolis Jazz Fest (Alfa Jazz Fest), Jazz nad Odrą, Lotos Jazz Fest, Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Bez, Bouquet Kyiv Stage, Atlas Weekend i innych. Występy na żywo Laury Marti są zawsze skoncentrowaną mieszanką emocji, potężnej energii, inspiracji, miłości, 100% wysokiej jakości materiału z delikatnym ukraińskim akcentem.
Nataliya Lebedeva – pianistka, kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego w Kijowie. Z powodzeniem kierowała również jazzowym festiwalem „Atlant-M” w 2004 i 2005 roku. W 1999 roku ukazała się jej pierwsza autorska płyta „Night Groove”. Jest autorką oryginalnych programów muzycznych: „Wriemiena goda”, „Brazylijskie metamorfozy”, „Richard Rodgers Songbook”, „Talking about Standards” i innych, a także aranżacji standardów jazzowych i brazylijskich utworów muzycznych. Brała udział w nagraniach wielu albumów, konkursach i festiwalach jazzowych. W roku 2006 ukazał się jej pierwszy autorski album „Paints” nagrany przez trio z udziałem: Igora Zakusa (kontrabas), Alexa Fantayeva (perkusja). Gościem specjalnym albumu był Artyom Mendelenko (saksofon). Rok później, we wrześniu 2007 roku, ukazał się jej drugi album „Medium Cool”. Natalia Lebedeva jest również członkiem zespołów: Night Groove, Kwintet Andreya Arnautova, Kwintet Sergieya Ovsianikova. Uczestniczyła w wielu festiwalach: „Dodż” (Donieck, Ukraina), „Ednist” (Kijów, Ukraina), „Jazz Karnawał” (Odessa, Ukraina), „Czerkawskie Dni Jazzowe”, „Jazz Koktebel” (AR Krym) „Dniprograstrol” (Kijów), Festiwal Wina i Jazzu” (Jałta), „Jesienny Blues” (Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Nikopoli), „Wieczory pamięci Volodimira Simonenka” (Kijów), Zaduszki Jazzowe w Kielcach, Róże Jazz Festiwal w Zielonej Górze, Festiwal Jazzowy w Banskiej Scawnicy (Słowacja).

Funk De Nite
Jeden z czołowych polskich zespołów grających mieszankę jazzu, funky i bluesa, złożony zarówno z muzyków mających ogromne doświadczenie, jak i utalentowanych artystów młodego pokolenia. Grupa w roku 2023 będzie obchodziła XXX-lecie istnienia. Założony w Krakowie we wrześniu 1993 r. przez saksofonistę Ryszarda Krawczuka, absolwenta Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, obecnie profesora na kierunku Jazz i Muzyka Improwizowana w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Z zespołem współpracowało wielu znakomitych muzyków m.in. Marek Raduli, Jacek Królik, Jarosławe Śmietana, Bernard Maseli, Paweł Mąciwoda, Piotr Żaczek, Jorgos Skolias, Chris Titz, Saskia Laroo, Bryan Corbett, Warren Byrd, Steve Logan, Andy Ninvalle i wielu innych. FDeN ma za sobą udział w wielu znaczących festiwalach m.in: Leipziger Jazz Days (D), Leverkusener Jazz Days (D), Kosice Jazz Festival (SK), Liburnia Jazz Fest (HR), Gorlitz Jazz Tages (D), Jazz Na Starówce (Warszawa), Ladies Jazz Festival (Gdynia), Lotos Jazz Festival (Bielsko Biała), Summer Jazz Festival (Kraków), Zaduszki Jazzowe (Kraków), a także liczne koncerty klubowe w kraju i za granicą (Austria, Niemcy, Słowacja, Chorwacja).
Aktualny skład zespołu: Ryszard Krawczuk (as, lead), Piotr Grząślewicz (g), Krzysztof Ropicki (bg), Artur Malik (dr).

*******