GALA SWINGU - SOYKA & ROGER BERG BIG BAND w Głogowie

Koncert GALA SWINGU - SOYKA & ROGER BERG BIG BAND w Głogowie - 23-10-2015

Koncert GALA SWINGU - SOYKA & ROGER BERG BIG BAND w Głogowie

Roger Berg Big Band , Stanisław Soyka

23.10.2015 18:00

Głogów(Dolnośląskie) - Miejski Ośrodek Kultury


KONCERT ”Swing Revisited”

Stanisław Soyka & Roger Berg Big Band

Koncert ”Swing Revisited” jest ukłonem dla gatunku jazzu, który dominował w latach 1930-60. To amerykański swing w brawurowym wykonaniu wybitnego polskiego jazzmana Stanisława Soyki i Roger Berg Big Band. Artyści odświeżają standardy między innymi Duke’a Ellingtona, Raya Charlesa czy Billy Strayhorna.

Swing to nie tylko muzyka, w której dużą rolę gra sekcja rytmiczna współpracująca z instrumentami dętymi ale także styl tańca towarzyskiego. W ostatnich latach moda na tańczenie swinga powraca. Standardy jazzowe zaśpiewa Stanisław Soyka, wybitny polski wokalista jazzowy a zagra Roger Berg Big Band, szwedzko-duńska orkiestra big bandowa w składzie: 4 trąbki, 4 puzony, 5 saksofonów (łączone z klarnetami i fletami), fortepian, kontrabas, gitara i perkusja. Współpraca muzyków rozpoczęła się od spontanicznego jam session w trakcie warszawskiego koncertu big bandu. ”zachwyciłem się ”czułością“ z jaką grali tę muzykę“ - wspomina Stanisław Soyka – ”oczywiście nie wytrzymałem i wskoczyłem na chyba trzy numery. Było po prostu wspaniale“.
Wiosną tego roku odbyła się premiera płyty pod tym samym tytułem „Swing Revisited”, której wydawcą jest Universal Music Polska. Album, który powstał z tego wyjątkowego połączenia energii, jest powrotem do złotych lat swingu. Zrealizowany w studiach nagraniowych w Szwecji i w Polsce nie jest jednak kolejną propozycją siłowego unowocześniania klasyki amerykańskiej piosenek lat 40. „Swing Revisited” nagrany został według najlepszych, ”starozakonnych” wzorów i z poszanowaniem tradycji swingowych tak, by oddać kunszt twórców tamtych czasów, bo jak podkreślają artyści, nie da się ulepszyć muzyki Duke’a Ellingtona, trzeba ją po swojemu przeżyć.
„Ta muzyka już z górą 40 lat nie istnieje ani w eterze, ani tym bardziej w klubach tanecznych czy na scenach koncertowych. Kultura Big Bandu ewoluowała. Pojawiły się orkiestry: Thada Jonesa/Mela Lewisa, Gila Evensa, Carli Bley i inne, które wniosły tak wiele do światowej muzyki i… oddaliły w cień dokonania twórców z pierwszej połowy dwudziestego wieku, ale… kiedy zaprezentowałem nasze nagrania młodym ludziom, którzy nigdy przedtem nie zetknęli się z tą muzyką – na ich twarzach pojawił się uśmiech, a także coś w rodzaju zaskoczenia. Wychodzi na to, że ta muzyka wciąż wprowadza słuchacza w dobry nastrój.“
Stanisław Soyka



Powiązane