Byłaś serca biciem" - spotkanie ze Zbigniewem Książkiem w Krakowie

Koncert Byłaś serca biciem" - spotkanie ze Zbigniewem Książkiem w Krakowie - 07-12-2016

Koncert Byłaś serca biciem" - spotkanie ze Zbigniewem Książkiem w Krakowie

Piwnica Pod Baranami , Zbigniew Książek

07.12.2016 19:00

Kraków(Małopolskie) - Piwnica pod Baranami


PIWNICA pod BARANAMI I Wydawnictwo Literackie MUZA zapraszają na spotkanie ze ZBIGNIEWEM KSIĄŻKIEM z okazji premiery książki "Byłaś serca biciem – czyli przypadki pewnego literata" - autorefleksyjnej powieści fantastycznej Zbyszka Książka.
Wydawnictwo Literackie Muza 2016
Spotkanie poprowadzi red. Wacław Krupiński

„Byłaś serca biciem, czyli przypadki pewnego literata” nie jest ani zwyczajną autobiografią, ani fikcją literacką. Zbigniew Książek przegląda się w krzywym zwierciadle, tworząc swoje alter ego, postać groteskową, silnie przerysowaną, lubującą się w alkoholu i przygodnej rozpuście. Opowiada o swoich najważniejszych życiowych doświadczeniach, o najdziwniejszych i najbardziej szalonych przygodach, podbojach miłosnych i zawikłanej drodze do sukcesu. Jest to niewątpliwie powieść z kluczem, w której przewijają się znane osoby ze świata polskiego show-biznesu, słynni aktorzy, reżyserzy, muzycy i kompozytorzy. Na tę pełną soczystego humoru, refleksji oraz absurdalnych perypetii książkę składają się krótkie opowiastki, rozgrywające się w kilku równoległych planach czasowych. Ukoronowaniem opowieści jest koncert galowy w Sali Kongresowej z okazji odebrania dziewiątej złotej płyty.

Zbigniew Książek
(ur. 1954 w Skarżysku – Kamiennej, zamieszkały od 1976 roku w Krakowie, gdzie studiował polonistykę na UJ ) – scenarzysta, poeta, prozaik, tekściarz, kompozytor.
Laureat m.in.: Studenckiego Festiwalu Piosenki (1979), Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i Festiwalu Super Jedynki w Sopocie.
Współpracownik Piwnicy pod Baranami. Twórca scenariusza spektaklu Piwnicy pod Baranami "Groble, Groble czyli Piotra Skrzyneckiego opowieść o żywych i umarłych".
Autor tekstów piosenek m.in. Michała Bajora, Zbigniewa Wodeckiego, Ryszarda Rynkowskiego czy zespołu Brathanki.
Jego sztuki teatralne reżyserowali m.in. Márta Mészáros (Urodziny mistrza), Krzysztof Jasiński (Sztuka kochania) i Igor Michalski (Sceny miłosne dla dorosłych). Twórca scenariuszy filmów animowanych (Żeby inaczej pięknie raczej, Biały Pies i Dla Noemi), dobranocek dla dzieci oraz autor powieści i wierszy dla dzieci i dorosłych: "Królestwo zielonej polany", "Pioseneczki dla moich siostrzeńców", "Wycieczka do krainy dobrych ludków".

Wspólnie z kompozytorem Piotrem Rubikiem jest twórcą wielokrotnie nagradzanego Tryptyku Świętokrzyskiego (płyty osiągnęły status platynowych i diamentowych), w którego skład wchodzą oratoria: "Świętokrzyska Golgota", "Tu Es Petrus" i "Psałterz Wrześniowy" (2006 – 2008); a także kantaty Zakochani w Krakowie, która została stworzona w związku z obchodami 750-lecia lokacji Krakowa.
W 2008 roku z kompozytorem Bartłomiejem Gliniakiem stworzył dwupłytowy cykl "Oratorium Kalwaryjskie" i "Siedem Pieśni Marii". W 2009 roku, z tymże Bartłomiejem Gliniakiem napisał i zrealizował monumentalny koncert "Listy z Placu Zgody".
W 2010 roku prapremiera "Powrotu Wielkiego Szu" – musicalu z Janem Nowickim w roli głównej i librettem Zbigniewa Książka.
W 2011 roku z Piotrem Rubikiem stworzył dwupłytowy album "Opisanie świata", który po trzech tygodniach sprzedaży osiągnął status złotej płyty.
W 2015 i 2016 roku kolejne formy symfoniczne z Piotrem Rubikiem: "Pieśni Szczęścia" oraz "Z powodu mojego Imienia" – utwór uświetniający obchody Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Rok 2016 to także premiera polskiej wersji słynnego musicalu "Notre Dame de Paris" z adaptacjami tekstów autorstwa Zbigniewa Książka, oraz wydanie powieści "Byłaś serca biciem – czyli przypadki pewnego literata" (wyd. Muza).

Obecnie pracuje nad musicalem dla dzieci "Karuzela na biegunach" z Piotrem Rubikiem, oraz dogląda produkcji komedii muzycznej swojego autorstwa "Sceny miłosne dla dorosłych" w Teatrze Muzycznym w Gdyni.