Wojciech Karolak i Goście w Bielsku-Białej

Koncert Wojciech Karolak i Goście w Bielsku-Białej - 21-02-2017

Koncert Wojciech Karolak i Goście w Bielsku-Białej

Ewa Bem , Jan Ptaszyn Wróblewski , Big Collective Band , Wojciech Karolak Trio , Wiesław Pieregorólka

21.02.2017 19:00

Bielsko-Biała(Śląskie) - Teatr Polski


Podczas Gali Polskiego Jazzu w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej wystąpią:
Wojciech Karolak Trio
Wiesław Pieregorólka i Big Collective Band
Ewa Bem
Jany Ptaszyn Wróblewski

WOJCIECH KAROLAK. Prawdopodobnie najbardziej znany polski wirtuoz organów Hammonda, chociaż swoją muzyczną karierę zaczynał jako saksofonista. Współpracownik m.in. Krzysztofa Komedy, Andrzeja Trzaskowskiego czy Jarka Śmietany. W 1961 r. porzucił saksofon i poświęcił się całkowicie pianistyce. W 1962 założył, wspólnie z Romanem Dylągiem i Andrzejem Dąbrowskim The Karolak Trio, z którym nagrał swoją pierwszą autorską płytę. W 1963 współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. Pisał również piosenki rozrywkowe i kabaretowe, najczęściej do tekstów żony, Marii Czubaszek. W latach 80. pisał także większe formy muzyczne suity, muzykę do filmów i spektakli teatralnych, a także liczne tematy jazzowe. W ankietach magazynu "Jazz International" w latach 1973-74 uznany został za organistę jazzowego Europy, a w rankingu "Jazz Forum" wielokrotnie zwyciężał w kategoriach: aranżer i organista. W 2010 został uhonorowany nagrodą "Złoty Fryderyk" za całokształt osiągnięć artystycznych.

WIESŁAW PIEREGORÓLKA. Kompozytor, aranżer i dyrygent. Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Swą pierwszą formację big-bandową założył na drugim semestrze studiów. Po zdobyciu w 1981 roku Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej Wiesław Pieregorólka dzielił swój czas pomiędzy prowadzeniem big bandu, a graniem jako pianista w wielu jazzowych formacjach, zarówno własnych, jak i tych prowadzonych przez ówczesną czołówkę polskiego jazzu. Szef muzyczny głównych festiwali piosenki, m.in. w Opolu i Sopocie. Producent płyt wielu wykonawców ze świata popu, rocka i jazzu. To on jest autorem m.in. projektu Perfect Symfonicznie czy koncertu muzyki latynoamerykańskiej na orkiestrę symfoniczną z zespołem Noche de Boleros. Przez 10 lat pełnił funkcję dyrektora ds. artystycznych w wytwórni Universal Music Polska. Skomponował muzykę do filmów "Rozmowy o miłości", "Oszołomienie" oraz do najnowszego filmu "Ekscentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy".

EWA BEM. Pierwsza dama polskiego jazzu. W przypadku Ewy Bem trudno uciec od mało oryginalnego określenia, jest ono, bowiem trafne nie tylko ze względu na umiejętności wokalne, ale i nienaganne maniery estradowe. Jako solistka zadebiutowała w 1970 roku z kwartetem Zbigniewa Seiferta. Współtwórczyni zespołu Bemibek, a następnie Bemibem. Z czasem rozpoczęła karierę solową. Współpracowali z nią najważniejsi muzycy jazzowi w kraju - Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski. Teksty pisali z kolei najwybitniejsi autorzy - Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka, Maria Czubaszek. Dzięki temu występowała zarówno na elitarnych imprezach w rodzaju Jazz Jamboree, jak i Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Śpiewane przez nią piosenki, takie jak m.in. "Żyj kolorowo", "Moje serce to jest muzyk", "Gram o wszystko" weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Płyta „Mówię tak, myślę nie" zdobyła w 2001 r. dwa Fryderyki (w kategoriach płyta roku i wokalistka roku).

JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI. Muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny. Od 1970 r. prowadzi w Programie III Polskiego Radia autorskie programy jazzowe, m.in. słynne „Trzy kwadranse jazzu”. Jest członkiem Akademii Muzycznej Trójki. Uważany za jednego z największych popularyzatorów muzyki jazzowej w Polsce. Kompozytor muzyki filmowej („Pan Anatol szuka miliona”, „Niech żyje miłość”) oraz popularnych piosenek, wykonywanych m.in. przez Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz i Andrzeja Zauchę. Tworzył również koncerty symfoniczne. Nagrał kilkanaście albumów autorskich, brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt.



Powiązane