Aktualności

16-10-2017-15:46:30

Legenda punk rocka reaguje na sytuacje w Polsce. Dezerter uaktualnia program koncertowy

Udostępnij! Tweetnij!

Już w najbliższy piątek w kutnowskim Moto Pub Garage swoją jesienną trasę koncertową rozpocznie legenda polskiej sceny punk-rockowej, Dezerter. Fani mogą liczyć na niespodzianki i mocny przekaz.

Dezerter fot. Maciej Olinkiewicz

- Na trasie zagramy przekrojowy materiał, urozmaicony o kilka utworów, których nie było od lat - mówi Krzysztof Grabowski, perkusista i autor tekstów. - Sytuacja w Polsce i na świecie stale zmusza nas do uaktualniania programu koncertowego. Staramy się dobierać piosenki tak, by ich przekaz był w miarę aktualny, aby były właściwie odbierane przez dwa pokolenia - naszych rówieśników i ich dorastające już dzieci.

Przypomnijmy, że Dezerter to twórcy takich alternatywnych hymnów jak "Spytaj milicjanta", "System", "Dla zysku" czy "Ku przyszłości".

Tym razem zespół zagra w kilku dawno nieodwiedzanych miastach, m.in. w Pile, Ostrowcu Świętokrzyskim i Ostrowie Wielkopolskim.

Oto harmonogram trasy:
20 października - Kutno, Moto Pub Garage
21 października - Piła, Barka
3 listopada - Poznań, Blue Note
4 listopada - Bydgoszcz, MCK
5 listopada - Elbląg, Mjazzga
17 listopada - Rzeszów, Vinyl
18 listopada - Ostrowiec Św., Perspektywy
09 grudnia - Warszawa, Proxima
15 grudnia - Ostrów Wlkp., Fanaberia Art Club
16 grudnia - Zabrze, CK Wiatrak

W ubiegłym roku nakładem Anteny Krzyku ukazała się reedycja legendarnej EP-ki z 1983 roku, na której znalazły się klasyczne już dziś utwory: "Ku przyszłości", "Spytaj milicjanta", "Szara rzeczywistość" i "Wojna głupców".

Ta płyta i kilka innych dostępne są na kanale Dezerter TV na platformie YouTube.

Obecny skład kapeli tworzą Robert Matera (gitara, śpiew), Krzysiek Grabowski (perkusja, teksty) i Jacek Chrzanowski (bas).

Dezerter to zespół punkrockowy, który powstał w Warszawie w maju 1981 roku. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singel "Ku przyszłości" (1983). W 1985 roku ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: "Fala" i "Jak punk to punk". Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock'n'Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera "Underground Out Of Poland" oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju - "Kolaboracja". Rok 1989 to kolejny album - "Kolaboracja II", a 1990 - "Wszyscy przeciwko wszystkim" (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.

Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. "Blasfemię" (1992), "Ile procent duszy?" (1994), "Mam kły mam pazury" (1996), "Ziemia jest płaska" (1997). W XXI wieku ukazały się trzy studyjne albumy: "Nielegalny zabójca czasu" (2004); "Prawo do bycia idiotą" (2010), który został doceniony nie tylko przez słuchaczy, ale wyjątkowo również przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz "Większy zjada mniejszego" (2014). W 2016 roku, po 33 latach, został wznowiony singel "Ku przyszłości".

Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych.

Przez lata piosenki Dezertera ukazywały się na wielu składankach w Polsce i na świecie oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów.


Sprawdź i kup bilet:Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: dezerter