Aktualności

02-02-2018-12:25:13

Utwór Dezertera w teatrze

Udostępnij! Tweetnij!

Piosenka punkowego Dezertera trafiła na deski warszawskiego Teatru Polonia.

Dezerter fot. Maciej Olinkiewicz

Utwór "Tchórze" nalazł się w spektaklu "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" (reż. Piotr Ratajczak) na podstawie książki Cezarego Łazarewicza. Jest to reportaż o śmiertelnym pobiciu maturzysty w 1983 roku i tuszowaniu sprawy przez aparat bezpieczeństwa i propagandy PRL. Piosenkę "Tchórze" wykonują na żywo aktorzy.

- Widzieliśmy i był to dla nas dość wzruszający moment - komentują muzycy. - Bardzo nam miło, że nasz numer pojawia się właśnie w takim kontekście. No i że znakomicie pasuje do klimatu przedstawienia.

Więcej o spektaklu pod tym adresem.

Przypomnijmy, że Dezerter to twórcy takich alternatywnych hymnów jak "Spytaj milicjanta", "System", "Dla zysku" czy "Ku przyszłości". Obecny skład kapeli tworzą Robert Matera (gitara, śpiew), Krzysiek Grabowski (perkusja, teksty) i Jacek Chrzanowski (bas).

Na wiosnę Dezerter zaplanował kilkanaście koncertów. Podczas niektórych kapelę w roli supportu wspierać będzie kontrowersyjna Siksa czy Włochaty.

Oto plan trasy:
09 lutego - Gniezno, Młyn
10 lutego - Mińsk Mazowiecki, Sanatorium
23 lutego - Olsztyn, Nowy Andergrant (+Włochaty, Aporia)
24 lutego - Lubawa, MOK (+Włochaty, Kamikaze)
02 marca - Grudziądz, Akcent
03 marca - Gdynia, Ucho (+Czerwone Świnie)
04 marca - Kępice, Biblioteka Publiczna
09 marca - Zielona Góra, WySPa
10 marca - Szczecin, K4
23 marca - Wałbrzych, WOK
24 marca - Głogów, MCK Mayday (+Włochaty)
25 marca - Poznań, U Bazyla (+1125 i inni - benefit na Otwarte Klatki)
06 kwietnia - Bielsko-Biała, Rudeboy
07 kwietnia - Kraków, Kwadrat (+Siksa)
08 kwietnia - Łódź, Magnetofon (+Siksa)
20 kwietnia - Gliwice, SpiralaDezerter to zespół punkrockowy, który powstał w Warszawie w maju 1981 roku. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singel "Ku przyszłości" (1983). W 1985 roku ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: "Fala" i "Jak punk to punk". Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock'n'Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera "Underground Out Of Poland" oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju - "Kolaboracja". Rok 1989 to kolejny album - "Kolaboracja II", a 1990 - "Wszyscy przeciwko wszystkim" (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.

Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. "Blasfemię" (1992), "Ile procent duszy?" (1994), "Mam kły mam pazury" (1996), "Ziemia jest płaska" (1997). W XXI wieku ukazały się trzy studyjne albumy: "Nielegalny zabójca czasu" (2004); "Prawo do bycia idiotą" (2010), który został doceniony nie tylko przez słuchaczy, ale wyjątkowo również przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz "Większy zjada mniejszego" (2014). W 2016 roku, po 33 latach, został wznowiony singel "Ku przyszłości".


Sprawdź i kup bilet:Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: dezerter