Aktualności

11-04-2022-13:30:04

Grigory Sokolov: unikalne podejście do życia i muzyki

Udostępnij! Tweetnij!

Grigory Sokolov, jeden z największych współczesnych pianistów, wraca z nagraniem recitalu na żywo, dokonanym w miejscu z niezwykłą historią: w Haydnsaal Schloss Esterházy w Eisenstadt, gdzie Joseph Haydn mieszkał i pracował przez około trzy dekady.

Materiały prasowe

Artysta gra tutaj trzy Sonaty Josepha Haydna, cztery Impromptus D. 935 Franza Schuberta i obfity wybór bisów: Schubert, Rameau, Chopin, Griboyedov i Debussy. Premiera wydawnictwa w piątek, 15 kwietnia.


Haydn: Keyboard Sonata No. 49 in C Sharp Minor, Hob. XVI:36 - I. Moderato (Live)

Provided to YouTube by Universal Music GroupHaydn: Keyboard Sonata No. 49 in C Sharp Minor, Hob. XVI:36 - I. Moderato (Live) · Grigory Sokolov · Joseph Haydn...

więcej


W ostatnich dziesięcioleciach Grigory Sokolov występuje wyłącznie w recitalach solowych, prawdopodobnie frustrując niektórych swoich wielbicieli. Ten wielki rosyjski pianista, który zdobył światową sławę po wygraniu Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 1966 roku (w wieku zaledwie 16 lat!), ogranicza również swoje działania do Europy, ponieważ nie lubi długich lotów i podróży. Ponadto stroni od udzielania wywiadów, a ze światem zewnętrznym kontaktuje się najchętniej przez swojego managera. Ten swoisty dystans do zgiełku współczesnego świata sprawia, że podejście Sokolova do sztuki i – ogólnie – do życia jest zupełnie wyjątkowe.

Artysta sam wybiera i układa programy swoich występów, więc jedynym i najlepszym sposobem, by spróbować dowiedzieć się, jak i dlaczego dokonuje swoich wyborów, jest słuchanie go. Grigory Sokolov z reguły nie podróżuje w dniu recitalu. Pojawia się w miejscu koncertu zwykle dzień wcześniej, wymagając, by sala koncertowa była dostępna w nocy przed koncertem, by mógł odbyć tam pierwszą próbę. Następnego ranka ponownie ćwiczy w sali, by wrócić do niej jeszcze przed pojawieniem się publiczności, aby odbyć ostatnią już przed występem próbę. To zupełnie unikalne, pełne osobistego zaangażowania podejście sprawia, że każdy jego występ jest niezwykłym, muzycznym i duchowym przeżyciem.


Sprawdź i kup bilet:źródło: Materiały prasowe

Udostępnij! Tweetnij!