Historia naturalna czyli o niezwykłych żyjątkach - Lublin

Bilety na spektakl Historia naturalna czyli o niezwykłych żyjątkach - Lublin - 08-12-2019

Spektakl Historia naturalna czyli o niezwykłych żyjątkach - Lublin

różni wykonawcy

08.12.2019 12:00

Lublin (Lubelskie) - Teatr Andersena, ul. Dominikańska 1

Udostępnij! Tweetnij! Do terminarza Przypomnij mi


HISTORIA NATURALNA

CZYLI O NIEZWYKŁYCH ŻYJĄTKACH

wiek: 8+ / czas: 90 min.

 

TWÓRCY:

Scenariusz i dramaturgia: Hubert Sulima

Reżyseria: Jędrzej Piaskowski

Scenografia i kostiumy: Hanka Podraza

 

OBSADA:

Bożena Dragun

Kacper Kubiec

Łukasz Staniewski

Wioletta Tomica

Maria Wąsiel

Ilona Zgiet

 
To przedstawienie to baśniowa wyprawa przyrodnicza pełna niezwykłych spotkań z niesamowitymi zwierzętami i roślinami. Sześć postaci – Kosmitka, Chłopiec-Dinozaur, Jeż, Małża, Nietoperz i Drzewo - chce odzyskać las, ich dawny dom i „raj utracony”. Wyruszają w przedziwną podróż w głąb pamięci i wyobraźni. Poszukując nieistniejącego już lasu odkrywają prawa rządzące otaczającą ich rzeczywistością i mierzą się z tym, co w życiu nieuniknione – smutkiem, doświadczeniem straty, przemijaniem. Poznając nawzajem swoje historie, przełamują poczucie samotności i zaczynają tworzyć wspólnotę, która pozwala im odzyskać radość i nadzieję.

Spektakl oswaja młodych widzów z naturalnymi zjawiskami dotykającymi każdego z nas, także tymi trudnymi i wymagającymi rozmowy. Obserwacja przyrody staje się pretekstem do rozważań na temat życia, otaczającej nas rzeczywistości oraz wpisanych w nią niepodważalnych praw, procesów i doświadczeń. Pozwala też zastanowić się nad tym jak układamy nasze relacje sami ze sobą, wśród przyjaciół, w rodzinie i szerzej - w społeczeństwie. W końcu wszyscy jako mieszkańcy tej planety (ludzie, zwierzęta, rośliny itd.) podlegamy tym samym prawom natury: narodzin, życia, dorastania, przemijania i śmierci.

Twórców spektaklu interesuje też sama formuła teatru lalkowego i wpisana w jego centrum lalka ╴ “martwy” przedmiot, który na naszych oczach ożywa, w którego aktor-animator potrafi tchnąć życie. Dzięki swojemu jednoczesnemu podobieństwu i odmienności względem człowieka lalka staje się nośnikiem głębszych, ukrytych znaczeń. Oferuje ciekawą perspektywę patrzenia na nas samych i świat, wartą rozważenia szczególnie w czasach wzrastających lęków i niepokojów. Spektakl jest filozoficzną opowiastką nasyconą refleksjami i aluzjami skierowanymi również do widzów dorosłych. Ma formę współczesnej, swobodnej fantazji teatralnej oddziałującej na wszystkie zmysły, bogatej w niezwykłe historie i niezapomniane obrazy.Galerie