Top Lista

28-12-2017-23:25:08

10 najlepszych piosenek Mariah Carey

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Mariah Carey fot. Universal Music Polska

Mariah Carey to nie tylko świąteczny superhit i głęboki dekolt. To coś więcej niż obcisłe sukienki, wysokie obcasy i humory. Mariah Carey to także fenomenalny głos i fantastyczne utwory. Przypominamy 10 piosenek, które sprawią, że znów polubicie Mariah Carey.

10. "Butterfly"

Jedna z wielu ballad, które przyczyniły się do sukcesu Mariah Carey. Ta akurat z chórkami w klimacie R&B i bardzo delikatnymi zwrotkami. Mariah napisał utwór o sobie, a dokładnie napisał utwór, jaki chciałby usłyszeć od Tommy\'ego Mottoli, z którym dopiero co się rozwiodła.

9. "When You Believe" (with Whitney Houston)

Może nie jest to jakaś wyjątkowa piosenka, nie wyróżnia się czymś szczególnym. Ot, ballada. Ale zestawienie tych dwóch wielkich głosów lat 90. warte jest wzmianki.

Piosenka powstała do animacji "Książę Egiptu" i pojawiła się na napisach końcowych.

8. "Hero"

Mariah Carey twierdzi, że utwór "Hero" miał trafić do tak samo zatytułowanego filmu z Dustinem Hoffmanem. Ostatecznie producenci obrazu postawili na "Heart Of A Hero" Luthera Vandrossa. Tak czy tak została piękna, klasyczna ballada z elegancką aranżacją i czystym, krystalicznym głosem Mariah.

Szofer Chris Selletti pozwał Mariah twierdząc, że to on napisał słowa do piosenki "Hero".

7. "Dreamlover"

Mariah Carey we flanelowej koszuli w kratkę i dżinsowych spodenkach. Taki image - naturalnej, pogodnej, zwyczajnej dziewczyny miała Mariah Carey jeszcze przy trzeciej płycie. Dziś z tego looku już nic niestety nie zostało. Na próżno na jej ostatnich płytach szukać też tak bezpretensjonalnych, ciepłych, radosnych kawałków jak "Dreamlover".

Numer zbudowano na samplach "Blind Alley" z repertuaru The Emotions.

4. "Vision Of Love"

Mariah początkowo była uważana raczej za gwiazdę soulu/R&B niż popu. Między innymi za sprawą właśnie takich utworów jak jej debiutancki singel "Vision Of Love", gdzie jej głos chwilami brzmi naprawdę "czarno".

Zdolna z niej bestia, bo piosenkę napisała, mając zaledwie 17 lat, gdy pracowała jako kelnerka.

3. "Honey"

Mariah w "Honey" nie jest już słodką, uroczą dziewczynką z lokami i w trampkach. To już zmysłowa, uwodząca Carey. Bardziej śmiała, seksowna, szczególnie w klipie. Gwiazda broniła się jednak, tłumacząc, że w porównaniu z tym, co w teledyskach pokazują inne popowe artystki, jest i tak skromna i stonowana.

Współtwórcą kawałka jest Sean Combs, znany też jako Diddy czy Puff Daddy.

2. "Without You"

Jedną z miar sukcesu może być wybitny cover. Taki, który przestaje być kojarzony z twórcą oryginału, lecz z wykonawcą, który go przerobił. "Without You" od 1994 roku to piosenka Mariah Carey. Jako pierwszy wykonał numer brytyjski zespół Badfinger w 1970 roku. Melodramatyczny hit w wersji Mariah porównywany był m.in. do "I Will Always Love You", czyli coveru utworu Dolly Parton w wykonaniu Whitney Houston.

1. "Someday"

Za sprawą lekko tanecznego "Someday", Mariah Carey mogła konkurować z Whitney Houston. Może mogłaby mniej szarżować wokalem, czasem darować sobie ozdobniki, ale z perspektywy czasu to fantastyczny numer bardzo w klimacie lat 90.

Mariah nagrała utwór na demo, które trafiło do wytwórni Columbia. Była to jedna z jej ulubionych piosenek, których podobno namiętnie słuchała jeżdżąc metrem do studia. Wyobrażacie sobie Mariah Carey z walkmenem w metrze?


autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!