Top Lista

08-03-2018-11:10:03

14 kobiecych piosenek na Dzień Kobiet

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Hey fot. Kayax

Dzień Kobiet to doskonały pretekst, by przypomnieć sobie najwspanialsze polskie frontmanki. Kobiety, które magnetyzowały i których głosy wybijały się ponad męskie granie.

14. Virgin - "Dżaga"

Fajna dżaga z tej Dody - tak przynajmniej śpiewa w piosence. Jeden z największych przebojów zespołu Virgin, którego wokalistką jest właśnie Doda czyli Dorota Rabczewska. To mocno komercyjny, rockowy numer, do którego Doda sama napisała tekst. Kawałek promował płytę o równie ciekawym tytule "Bimbo". Niewątpliwie wart uwagi jest teledysk, w którym wystąpił ówczesny ukochany Dody, Radosław Majdan.

13. Goya - "Mój"

Głos zespołu Goya należy do Magdaleny Wójcik. Grupa miała rockowe zapędy chociażby w postaci coveru "Smells Like Teen Spirit", ale raczej proponowała okraszony rockowymi instrumentami pop. Bardzo ładnie wyszła formacji Goya ballada "Mój" z modną w pierwszej dekadzie XXI wieku smyczkową produkcją i sympatyczną gitarową solówką.

12. Varius Manx - "Zabij mnie"

Varius Manx to zespół Roberta Jansona, który zaczynał od jazzu i ambientu. W pewnym momencie muzyk pomyślał jednak, że zespół zyska jeśli za mikrofonem stanie kobieta. Nie mylił się. Wraz z dołączeniem do składu Anita Lipnicka, zaczęła się wielka popularność Varius Manx. Obecnie w zespole śpiewa Katarzyna Stankiewicz, która była drugą wokalistką. Warto przypomnieć, że frontmankami były także Monika Kuszyńska, Anna Józefina Lubieniecka (dziś znana jako Lari Lu) oraz Edyta Kuczyńska (Edi Ann). My jednak z sentymentem wspominamy Varius Manx z liryczną Anitą Lipnicką, która już w latach 90. potrafiła świetnie odnaleźć się w mocniejszych, gitarowych dźwiękach. "Zabij mnie" to w zasadzie power ballada, acz niebanalnie zaaranżowana, szczególnie w zwrotkach.

11. Firebirds - "Harry"

Czy ktoś jeszcze pamięta zespół Firebirds? Ciekawa propozycja muzyczna z pogranicza rocka i piosenki aktorskiej (artystycznej?). Ten świetny, przymatowiony, seksowny głos należy do Joanny Prykowskiej. "Harry" to największy przebój Firebirds. Numer z pulsującym basem, okraszony akordeonem dotarł na szczyt Listy Przebojów Trójki.

10. Łzy - "Jestem Jaka Jestem"

Popowe melodie i ostrzejsze gitary to znak firmowy zespołu Łzy. Oraz oczywiście wokal Anny Wyszkoni, która od paru lat z sukcesami prowadzi solową karierę. Sztandarowa kompozycja bandu to "Agnieszka już dawno...", ale nam bardziej podoba się skoczne, zadziorne "Jestem jaka jestem" z fajnym industrialnym przejściem. Obecnie wokalistką Łez jest Sara Chmiel.

8. Bajm - "Co mi Panie dasz"

Naprawdę, z całego serca polecamy stare hity Bajmu. Beata Kozidrak u szczytu swych wokalnych możliwości, z mocnym, nierzadko drapieżnym głosem, a do tego naprawdę udana mieszanka gitarowych i syntezatorowych brzmień. Doskonałym przykładem jest "Co mi Panie dasz" z lekko nowofalowym odcieniem. Kapitalną interpretację kilka lat temu na Męskim Graniu zaproponował Dawid Podsiadło.

6. Lombard - "Taniec pingwina na szkle"

W zespole Lombard śpiewały wspomniana wyżej Wanda Kwietniewska oraz Małgorzata Ostrowska. Z Ostrowską na wokalu kapela wylansowała hity "Szklana pogoda", "Głębi puch" czy "Adriatyk, ocean gorący". My trochę przekornie wybraliśmy zaciągający bluesowo "Taniec pingwina na szkle". Tylko posłuchajcie - jeden z najznakomitszych, najbardziej drapieżnych, dzikich kobiecych głosów na polskiej scenie.

4. O.N.A. - "Moja Odpowiedz"

Ciężko połączyć kropki i zrozumieć, jak z O.N.A. i przez naprawdę ostry etap z zespołem Chylińska, Agnieszka Chylińska zaczęła nagrywać takie piosenki jak dziś. Cóż, kobieta zmienną jest;) Niewątpliwie to jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci na naszej muzycznej scenie i właścicielka potężnego, potrafiącego wyrażać gniew i wściekłość głosu. Mało kto potrafił nagrywać takie power ballady jak O.N.A.

3. Sistars - "My Music"

Tak nam się trafiło, że na polskiej scenie istniał fantastyczny zespół z dwiema niezwykłymi formatnikami - na dodatek siostrami Pauliną i Natalią Przybysz. Wokalistek chyba nikomu nie trzeba przybliżać, dziś z powodzeniem prowadzą solowe kariery i bardzo chętnie udzielają się w rozmaitych innych projektach. Lubią soul, R&B, hip-hop, blues, pop, rock i elektronikę. Słowem, muzyka nie zna dla nich granic.

2. Hey - "Błysk"

Królowa polskiego języka i królowa alternatywy - Katarzyna Nosowska. Zespół Hey przeszedł długą, barwną i czasem krętą drogę od grunge\'owego naśladownictwa po własny, nieoczywisty styl, gdzie z łatwością mieszają się rozmaite style i brzmienia. No tylko spróbujcie zaszufladkować numer "Błysk". Wszystko zawsze spaja charakterystyczny głos Nosowskiej i jej niebanalne teksty.

1. Maanam - Żądza pieniądza

Nie mogło być innego numeru 1. Kora to pionierka, protoplastka rockowej frontmanki na polskiej scenie. Magnetyzująca, zbuntowana, bezkompromisowa i przede wszystkim obdarzona wspaniałym, wyróżniającym się głosem. I proszę pamiętać, w latach 80. nie było tak łatwo być silną, barwną kobietą.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!