Top Lista

16-05-2019-14:00:00

12 najlepszych kooperacji Dawida Podsiadły

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Dawid Podsiadło i Tatiana Okupnik fot. Sony Music

Dawid Podsiadło i Taco Hemingway wystąpią razem na PGE Narodowym. Nie mamy wątpliwości, że to bezprecedensowa współpraca na ogromną skalę. Oczekując na 28 września, tego dnia odbędzie się wielki koncert, przypominamy nieco mniejsze kooperacje z udziałem Dawida Podsiadły.

12. Bitamina i Dawid Podsiadło - "Nikt"

Piosenka "Nikt" pochodzi z czwartej części kompilacji Flirtini "Heartbreaks & Promises". Dawid Podsiadło, zgodnie z charakterem wydawnictwa, brzmi dość miejsko. Może nie rapuje, ale pokazuje coś więcej niż swoje charakterystyczne, liryczne śpiewanie.

Klip do nagrania przedstawia tradycyjne gruzińskie wesele, zaaranżowane przez rodziców wbrew woli panny młodej. Pojawia się jednak ten właściwy wybranek.

11. Tatiana Okupnik i Dawid Podsiadło - "Tu i teraz"

Dawne to czasy, rok 2012, jeszcze przed premierę pierwszej płyty Dawida Podsiadły. Numer powstał w Londynie, specjalnie na finał cyklu campów prowadzonych przez koszykarza NBA, Marcina Gortata. Pełna dramaturgii, natchniona, dość oczywista popowa piosenka, ale już wtedy było słychać, że Dawid potrafi śpiewać.

- Od razu wiedziałam, że ten chłopak ma ogromny talent i jeden z najpiękniejszych męskich głosów, jakie w życiu słyszałam - komentowała Tatiana Okupnik. - Z czasem okazało się, że oprócz tego, że jest wokalistą z niesamowitą muzyczną wrażliwością to jest też chłopakiem, z którym można…dużo zjeść. Podczas tworzenia utworu w studio interesowały nas tylko dwie rzeczy: muzyka i jedzenie.

10. Sokół i Dawid Podsiadło - "Świadomy sen"

Z jakiegoś powodu Dawid Podsiadło polubił kooperacje z hiphopowymi twórcami. Może dlatego, że wychodzą mu z tego dość ciekawe rzeczy. Na przykład taki mroczny, neonowy "Świadomy sen".

- Proces pisania tego utworu był dla mnie nietypowym doświadczeniem. Nad tekstem pracowaliśmy w studiu na zmianę. Pierwszy raz tworzyłem w ten sposób - wspomniał Dawid Podsiadło. - Zależało nam, żeby wyjść poza schematy, otworzyć się na inną formę. Nie było to łatwe zadanie, ale jednocześnie całość okazała się przyjemna i inspirująca.

- Dawid jest bardzo kreatywny. Współpraca z nim to wyjątkowe doświadczenie. Wymienialiśmy się pomysłami, chociaż swoje teksty pisaliśmy osobno. W studiu doszło do zderzenia dwóch zupełnie różnych osobowości - opowiadał Sokół. - Na początku żaden z nas nie wiedział, co z tego wyniknie. W rezultacie powstał wyjątkowy kawałek, którego żaden z nas nie stworzyłby samemu.

9. Milky Wishlake i Dawid Podsiadło - "Future for Me"

Na pewno jedna z najbardziej zaskakujących i nietypowych kooperacji Dawida Podsiadły. Jakoś wokalista nie kojarzy się z taką synthpopową elektroniką i rytmami do tańca. Podsiadło jak się okazuje, dobrze się odnajduje w każdym muzycznym środowisku.

8. Lily Hates Roses i Dawid Podsiadło - "Lifeboat"

Kasia Golomska i Kamil Durski, czyli artyści tworzący duet Lily Hates Roses zaprosili Dawida Podsiadłę do współpracy przy bardzo przyjemnej indie piosence. Miesza się tu odrobina folku i sporo alternatywnego popu, a dzięki wokalnym popisom Dawida Podsiadły i Kasi Golomskiej ta liryczna kompozycja nabiera dramaturgii.

7. Duit i Dawid Podsiadło - "Synapses"

- To jeden z fajniejszych i ciekawszych wokalistów w Polsce - komplementował Dawida Podsiadłę Piotr Krygiel, producent kryjący się pod pseudonimem Duit. -A od kiedy się poznaliśmy wiem, że jest też fajnym człowiekiem. Jeszcze jeden elektroniczny numer z udziałem Dawida, tym razem jest jednak bardziej klimatycznie i niespiesznie.

6. Karolina Kozak i Dawid Podsiadło - "Heart Pounding"

Cały czas mam nadzieję, że Karolina Kozak jeszcze wróci z jakimś materiałem, bo to bardzo zdolna artystka z bardzo miłym dla ucha głosem. Głosem, który pięknie współgra z wokalem Dawida Podsiadły. "Heart Pounding" to niby niepozorny, oszczędny acz niepozbawiony dźwiękowych smaczków numer, a jednak jest w nim coś urzekającego.

5. Patrick The Pan i Dawid Podsiadło - "Niedopowieści"

Dawid Podsiadło nie tylko zaśpiewał w nagraniu, ale i zagrał na puzonie. Znakomity, nieoczywisty numer z bardzo ciekawą aranżacją i wciągającym filmowym klimatem.

4. Hey i Dawid Podsiadło - "Błysk.adło"

"Błysk.adło" to nowa wersja singla "Błysk" zespołu Hey. Zamiast Katarzyny Nosowskiej za mikrofonem stanął jednak Dawid Podsiadło i zrobił z tego nagrania coś bardziej błyszczącego, celofanowo-syntezatorowego. Krótko mówiąc, powstał drastycznie różniący się od oryginału kawałek, a przygotowany został z okazji Dnia Kobiet. - Dziewczyny. Dziś dla Was, z najniższymi ukłonami, Hey w całkowicie męskim składzie, z Dawid Podsiadło na wokalu - można było przeczytać w komunikacie. - Celebrujcie swą kobiecość! Panowie, chłopaki - dołączajcie.

3. Ten Typ Mes i Dawid Podsiadło - "Codzienność"

Utwór nagrany do bitu Michała "Foksa" Króla. Nowoczesny nie tylko rapowy kawałek z w punkt ujętą życiową prawdą - "nic mnie tak nie dojeżdża jak codzienność".

Teledysk do nagrania powstawał dwutorowo. Sceny z artystami nakręcono w studiu na przywołujących najlepsze wspomnienia kamerach VHS i 8mm. Drugą część stanowią skomplikowane i efektowne ujęcia fabularne odnoszące się do tytułowej codzienności.

2. Taconafide i Dawid Podsiadło - "Tamagotchi" (remix)

Jeden z największych przebojów ostatnich miesięcy. Kawałek, który wielu uświadomił jak popularny jest hip hop, szczególnie w polskim wydaniu. Zgodnie z obowiązująca modą, do nagrania powstał remiks z gościem. Krótko mówiąc, Dawid Podsiadło po prostu dograł kilka wersów i sprawił, że w utworze pojawiło się więcej melancholii i ciepła.

1. Męskie Granie Orkiestra - "Początek"

Udał się chłopakom ten kawałek jak mało co. Inny niż wcześniejsze hymny Męskiego Grania, ale z miejsca zdobył serca i tych co wolą bardziej alternatywne granie i miłośników mainstreamu. Bezapelacyjnie znakomita kooperacja Krzysztofa Zalewskiego, Koretza i Dawida Podsiadły w wyjątkowo wyluzowanej wręcz lekko buńczucznej formie.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!