Top Lista

12-12-2019-14:00:00

10 najlepszych piosenek Smolika

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Smolik fot. Anna Głuszko

Smolik jest jednym z najbardziej płodnych artystów w naszym kraju. Lista twórców, z którymi współpracował jest równie imponująca co zróżnicowana. Zresztą, sprawdźcie sami.

10.

Utwór "Jacks Nightmare" pochodzi z płyty "The Trip", która z kolei stanowi soundtrack do filmu autorstwa Kissinger Twins (Kasia Kifert & Dawid Marcinkowski). Duet odpowiada także za mroczne libretto opowiadające historię filmowca, Jacka Torrance'a, który został zatrudniony przez tajne służby, by w 1969 roku zabrać Amerykę na Księżyc. Prześladowany przez swoich mocodawców, ucieka w końcu na tajemniczą wyspę.

"Jacks Nightmare" to klimatyczny, dość nietypowo jak na Smolika jazzujący numer. Pulsujący i bardzo filmowy.

9.

Był sobie kiedyś znakomity i trochę mało doceniany zespół Ścianka. Jednym z talentów trójmiejskich muzyków był dar nakłaniania do współpracy innych zdolnych artystów. Tak powstała właśnie EP-ka "The Iris Sleeps Under the Snow", na która trafiły trzy wersje tytułowej piosenki. Najbardziej szorstka, oryginalna Ścianki, najbardziej senno-klimatyczna stworzona przez Myslovitz i najdelikatniejsza, najbardziej elektroniczna wykonana przez Katarzynę Nosowską oraz Smolika.

8.

Smolik, nie gorzej niż Ścianka, potrafi zapraszać do współpracy utalentowanych kolegów i koleżanki po fachu. Jednym z wyróżniających się głosów towarzyszących muzyce Smolika jest bez wątpienia ten należący do Victora Daviesa. Razem panowie nagrali utwór, który buja prawie tak wspaniale jak "It Ain't Over 'til It's Over" Lenny'ego Kravitza.

7.

Na pewno nie jest to najpopularniejsza piosenka z płyty "3" Smolika, ale świetnie pokazuje w jak różne terytoria potrafi się zapędzić Smolik. Tu mamy lekko funkujące, lekko soulowe "Med 3" z iście filmową smyczkową aranżacją. A za mikrofonem Mika Urbaniak.

5.

W katowickim NOSPR-ze co jakiś czas odbywają się niezwykłe koncerty. Takim bez wątpienia był wspólny występ Miuosha i Smolika, którym towarzyszyła orkiestra oraz zaproszeni wokaliści. Na scenie pojawiła się m.in. Natalia Grosiak z Mikromusic, która świetnie poradziła sobie z brawurowo przearanżowaną piosenką "Miasto szczęścia", oryginalnie pochodzącą z repertuaru Bajmu.

4.

Smolik jest mocno zaangażowany w projekt Męskie Granie. Był m.in. współtwórcą dwóch hymnów imprezy - "Armat" z 2015 oraz "Elektrycznego" z 2014 roku. "Elektryczny" zdecydowanie lepszy. Słowa napisała Nosowska, a w nagraniu udział wzięli Brodka i Dawid Podsiadło na wokalu, Michał Sobolewski na gitarze, Olaf Deriglasoff na basie oraz Emade na perkusji.

3.

Miłośnik akustycznych brzmień (Kev Fox) polubił się z ekspertem od elektroniki (acz nie tylko - Smolik) i wyszła im bardzo ciekawa, pełna nieoczywistych połączeń płyta, którą otwierał właśnie dynamiczny, a jednocześnie melancholijny "Run".

- To numer, z którego jestem najbardziej dumy - opowiadał Fox. - Najszybciej powstał i był oczywistym wyborem na pierwszy singel. Tekst opowiada o tym, gdy czujemy się zbyt dobrze, komfortowo. Gdy nic nas nie inspiruje, do niczego nie dążymy.

2.

Powtórzę się, ale kiedy Smolik z Arturem Rojkiem wypuścili "50 Tysięcy 881" polska muzyka weszła na nowe tory. Naprawdę, nikt nad Wisłą tak wtedy nie grał. Z jednej strony sporo tu inspiracji chilloutową elektroniką, a jednocześnie Smolik z gośćmi bez zażenowania celowali w pop, ten ambitniejszy, bardziej wyrafinowany, ale niezaprzeczalnie pop.

Imienna debiutancka płyta Smolika ukazała się nakładem nieodżałowanej wytwórni Sissy Reords.

1.

"Cye" (czyli "Close Your Eyes") to po prostu śliczna piosenka. Eteryczna, melancholijna, z ciepłymi perkusjonaliami, eleganckimi smykami i szybującą melodią. Oczywiście, nie byłaby tak piękna gdyby nie głos Kasi Kurzawskiej znanej z Sofy. W klipie wyreżyserowanym przez Krzysztofa Ostrowskiego, wokalistę Cool Kids of Death, wystąpił Andrzej Chyra.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: smolik