Top Lista

10-09-2020-14:00:00

10 najlepszych teledysków z polskimi aktorami

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Dawid Podsiadło i Agata Buzek fot. Sony

Odkąd MTV zagościło w domach, wiadomo, że teledysk może bardzo przysłużyć się do popularności piosenki. Z czasem wymyślono fabularyzowane klipy, w których grają uznani aktorzy. Zjawisko to znane jest także w Polsce, a role naszych gwiazd ekranu to nierzadko wyżyny aktorskiego kunsztu. Zresztą, sprawdźcie sami.

10. Black River - "Lucky In Hell"

Dawno, dawno temu, Magdalena Cielecka wystąpiła w teledysku do piosenki "Egoiści" Edyty Bartosiewicz, ale że nie spodobał się wokalistce, nie trafił do oficjalnego obiegu. Zespół Black River raczej nie miał zastrzeżeń, bo i dlaczego, skoro Magdalena Cielecka w dość metalowej kreacji wypadła bardzo przekonująco.

- Mroczna i nieprzewidywalna historia przeplata się z niespokojną i rytmiczną muzyką - tłumaczył reżyser Roman Przylipiak, który namówił aktorkę do udziału. - Dla większości odbiorców rola Magdaleny Cieleckiej będzie zaskoczeniem. Inaczej niż w produkcjach telewizyjnych, tutaj Magda pokaże pazur.

9. Muniek Staszczyk - "Pola"

Doskonale wiadomo, że piosenka "Pola" jest o Polsce, ale pełen metafor teledysk można interpretować także w bardziej indywidualnych, osobistych kategoriach.

Choć główną rolę zagrała Agata Buzek, w klipie pojawia się także Jacek Braciak.

Autorem scenariusza i reżyserem jest Katarzyna Sawicka.

8. Dawid Podsiadło - "Pastempomat"

- Wymyślając fabułę tego filmu, zarówno dla Dawida jak i dla mnie najważniejszy był klimat tej historii - mówił Sebastian Pańczyk, reżyser klipu. - Po części zawarty jest on już w utworze, ale należało tak podejść do ogólnego założenia, żeby nie był zbyt oczywisty. Zależało mi na metaforycznym pokazaniu głównego bohatera w relacji z kolejnymi kobietami. Pokazania drogi, jaką pokonuje człowiek poszukując miłości, pewnie tej jedynej. To kolejne związki, kolejne relacje, kończące się po, to aby zrobić przestrzeń następnym. Każde spotkanie, każde rozstanie jednak ma wpływ na kolejne. W dość lekki i metaforyczny sposób pokazujemy ten mechanizm.

Aż tak znakomitego efektu na pewno nie udałoby się osiągnąć, gdyby główna rola nie została powierzona Wojciechowi Mecwaldowskiemu. Wprawne oko dostrzeż w obrazku również Julię Marcell.

7. The Dumplings - "Raj"

Genialna piosenka i wspaniały teledysk. Mocno surrealistyczny, mroczny obrazek na wyższy poziom wzniósł Rafał Mohr.

6. Maria Peszek - "Samotny tata"

Słodko-gorzki, z jednej strony melancholijny, z drugiej pełen ciepła i nadziei teledysk ze znakomitą kreacją Eryka Lubosa.

- Inspiracją do piosenki było prawdziwe ogłoszenie, które znalazłam kiedyś na słupie w parku - wspomina artystka. - Nie wiem, kim był ten prawdziwy tata z ogłoszenia, ale historia, jaką wymyśliła i opowiedziała w klipie Ania Maliszewska bardzo mnie wzrusza i na pewno mogłaby się wydarzyć w realu. Niezwykły jest też ponowny udział Eryka Lubosa w moim teledysku, dziesięć lat temu zagraliśmy razem w "Nie mam czasu na seks" a teraz Eryk powraca jako samotny tata.

5. Skubas - "Ojciec i Syn"

- Dawno nie widziałem tak wciągającego klipu - ekscytował się Skubas. - Genialna gra aktorska, zaskakujące zakończenie, a to wszystko w teledysku do utworu z mojej nadchodzącej płyty. Życie bywa zabawne. Mój najlepszy dotychczas teledysk pochodzi z konkursu - w dodatku od młodych, nieznanych jeszcze nieznanych światu twórców. Brawo!!!

W rolach głównych wystąpili Łukasz Simlat i Konrad Szymański.

4. Hey - "2015"

Niesamowicie klimatyczny, niepokojący i tajemniczy obrazek. Główną rolę w tej dość surrealistycznej historii zagrała Agata Kulesza, ale w teledysku wystąpił również Marcin Dorociński. Reżyserię i scenariusz do klipu, który towarzyszy pulsującemu nagraniu, powierzono Dariuszowi Rzontkowskiemu.

3. Curly Heads - "Reconcile"

No to raz jeszcze Marcin Dorociński, który nie stroni od występów w teledyskach. W klipie do "Reconcile" stworzył jednak jedną z najbardziej komicznych kreacji. Uznany aktor wcielił się tu w gwiazdora telenoweli - bardzo przystojnego, wąsatego lekarza Roberto Sancheza.

Twórcami obrazka są Dorota Piskor i Tomek Ślesicki, czyli duet Psychokino.

2. Dawid Podsiadło - "Trofea"

W "Trofeach" czeka nas plejada polskich gwiazd ekranu. Rolę narratora pełni Jerzy Stuhr. Ponadto Wiktor Zborowskiego pojawia się w roli wkurzonego filatelisty, Borys Szyc zagrał znerwicowanego zoologa, a Magdalena Cielecka wcieliła się w rozhisteryzowaną fankę. Na tym nie koniec, bowiem Agacie Buzek przypadła rola detektyw Glen.

Akcja klipu rozgrywa się w fikcyjnym Dzikim Lesie, którego sielską egzystencje przerywa zbrodnia.

- Chcieliśmy stworzyć coś więcej, niż kolejny klip - wyjaśniał reżyser Daniel Jaroszek. - Bawiliśmy się formą, zmienialiśmy w kółko scenariusz, aż udało się wypracować finalny pomysł. Przyjęliśmy za punkt wyjścia surrealistyczny, wręcz bajkowy świat, w którym osadziliśmy naszą historię. Puszczamy w niej oko do odbiorcy, eksperymentując z animacją, symboliką i nawiązaniami do kina. To nasz hołd dla twórczości Wesa Andersona.

1. Krzysztof Zalewski - "Polsko"

W czarno-białym, raczej prostym klipie widzimy Daniela Olbrychskiego imitującego, w dość sugestywny sposób, śpiewanie utworu.

- Piosenka jest reakcją na tumult w telewizorach i za oknami - mówił Krzysztof Zalewski. - Nikogo nie namawiam do zmiany poglądów, po prostu wyśpiewuję swoje.

- W klipie znakomity jak zwykle mistrz Daniel Olbrychski, którego ekspresja pomaga przebić się słowom przez natłok hałaśliwych gitar - dodał wokalista. - Chylimy czoła przed Panem Danielem i polecamy ku refleksji i uciesze.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!