Mistrzowie przyszłości - Młodzi muzycy w Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku

Bilety na koncert Mistrzowie przyszłości - Młodzi muzycy w Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku - 28-03-2023

Koncert Mistrzowie przyszłości - Młodzi muzycy w Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku

różni wykonawcy

28.03.2023 18:00

Gdańsk(Pomorskie) - Oliwski Ratusz Kultury


Zapraszamy na kolejne muzyczne spotkanie z cyklu "Mistrzowie przyszłości - Młodzi muzycy w Oliwskim Ratuszu Kultury". Tym razem na koncercie królować będzie gitara. Instrument zostanie ukazany w różnych konfiguracjach - jako instrument solowy, w zespole jednorodnym oraz mieszanym. Zaprezentujemy również jego rolę w różnych stylach i gatunkach muzycznych.


Tradycja gitary i instrumentów strunowych w jej typie sięga starożytności. To wtedy powstawały pierwsze prymitywne instrumenty zwane kitarą, które ubarwiały Grekom codzienność. Z kolei w starożytnym Egipcie królowała  3-strunowa lutnia - odmiana liry. Jednak to za sprawą Greków popularność kitary objęła pozostałe kraje śródziemnomorskie. W wielu obszarach świata tworzono swoje "gitary", często zbliżone wyglądem do dzisiejszych mandolin bądź ukulele. Różniły się kształtem pudła rezonansowego, długością gryfu, zdobieniami i budową główki.

Współczesny wygląd gitary ustalił się w Hiszpanii i we Włoszech w XVIII wieku. Instrument rozpoczął wówczas podbój Ameryki Północnej i Południowej, gdzie używano go we flamenco i bluesie. Z czasem gitara pojawiła się również w stylu country i muzyce jazzowej, powoli wypierając inny z instrumentów strunowych szarpanych - banjo. Dostęp do gitar stał się powszechny zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Po II wojnie światowej pojawia się nowe pokolenie wirtuozów gitary klasycznej oraz stylu flamenco, a moda na gitarę zaczyna rozszerzać się na większość obszarów muzyki. Niegasnąca popularność gitary sprawia, że ta tendencja  utrzymuje się do dziś. 

PROGRAM KONCERTU:
1. F. Horecki - 4 wariacje z introdukcją i codą
H. Villa-Lobos - Preludium 2
wyk. Jakub Zieliński - gitara klasyczna

2. B. Budzyński - Góreckiada
L. Brouwer - Cuban landscape with rain
wyk. Zespół gitarowy złożony z uczniów szkół muzycznych z Trójmiasta i studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku

3. Beniamin Baczewski - Delightful Quintet
Astor Piazzola - Milonga del Angel; Invierno Porteňo; Otoňo Porteňo
wyk. Kwintet w składzie:
Albert Woelke - akordeon
Józefina Bałdyka - skrzypce
Paweł Zylowski - gitara elektryczna, gitara akustyczna
Jakub Kucharek - fortepian
Jakub Kaczkowski - kontrabas


Opiekunem merytorycznym koncertu jest dr Monika Dżuła-Radkiewicz.

PROWADZENIE KONCERTU:
Jerzy Szarafiński

Ukończył studia o specjalności dyrygentura chóralna w Gdańskiej Akademii Muzycznej. W 1983 roku założył chór parafialny przy kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku Wrzeszczu, który prowadził do 1986 roku. Jednocześnie w 1984 roku przejął obowiązki dyrygenta Chóru Archikatedralnego w Gdańsku Oliwie. W 1987 roku podczas wizyty Jana Pawła II na Zaspie poprowadził połączone chóry kościelne diecezji gdańskiej i chełmińskiej - w sumie 2000 śpiewaków. Od 1988 do 2018 roku Maestro Szarafiński był kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Występował wraz z chórem w ponad 30 krajach na całym świecie, zdobywając prestiżowe Nagrody na najważniejszych festiwalach i konkursach chóralnych. Koncertował w 21 krajach - Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia, Chiny, Chorwacja, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Niemcy, Portugalia, Rosja, Szwecja, Ukraina, Węgry i Włochy. Wielokrotnie inspirował i organizował wymiany artystyczne między zespołami zagranicznymi z Düsseldorfu, Hilden, Kassel, Greven, Münster (Niemcy), Evansville‑Indiana (USA), Sopron (Węgry), Bostad (Szwecja). Współpracował z Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Koszalińską, Polską Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, czy też Cappellą Gedanensis. Za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury amatorskiej odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, uhonorowany odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Złotą Odznakę Honorową z Brylantem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, nagrodą specjalną Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Rektora Akademii Medycznej, medalem Arcybiskupa "Bene Merito Dioecesi Gedanensi", medalem Wojewody Pomorskiego "Sint Sua Praemia Laudi", odznaczeniem Ministra Kultury "Zasłużony dla kultury polskiej", brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2006.

ORGANIZATORZY:
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Fundacja Wspólnota Gdańska
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Bilety do nabycia na: KupBilecik.plPowiązane