Operowo i ... filmowo w Toruniu

Koncert Operowo i ... filmowo w Toruniu - 01-03-2024

Koncert Operowo i ... filmowo w Toruniu

Bernard Chmielarz , TORUŃSKA ORKIESTRA SYMFONICZNA

01.03.2024 19:00

Toruń(Kujawsko-pomorskie) - CKK Jordanki


Sokolniccy Duett - Agnieszka i Wojtek, na co dzień artyści zespołów Sopranissimo i TreVoci, wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Bernarda Chmielarza zapraszają w podróż przez świat filmowooperowy, w trakcie której nie zabraknie muzycznych przebojów autorstwa m.in. E.Morricone, G.Pucciniego, L.Cohena, A.L.Webbera, L.Bernsteina, H.Zimmera.



Koncert Operowo… i filmowo wypełni Salę Koncertową monumentalnymi, pełnymi dramatyzmu pieśniami operowymi oraz magią najsłynniejszych przebojów muzyki filmowej. Wydarzenie doskonale łączy ponadczasową doskonałość opery z Oscarowym splendorem, czego efektem będzie widowiskowy, muzyczny wieczór, który zachwyci zgromadzoną publiczność talentem artystów i wspaniałym, operowo-filmowym repertuarem.
Koncert z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń miłośnikom opery – w repertuarze pojawi się twórczość słynnego Giacoma Pucciniego, przez wielu uważanego za najwybitniejszego kompozytora operowego w historii muzyki. Jego utwory doskonale godzą przywiązanie do najwykwintniejszych włoskich tradycji z podziwem dla kunsztownych zdobyczy muzyki niemieckiej. Kultowa Cyganeria Pucciniego z 1896 jest stałym punktem programu włoskich oper, teatrów i filharmonii i należy do wąskiego grona najczęściej wykonywanych oper na świecie. Usłyszymy także utwory Leonarda Bernsteina, amerykańskiego dyrygenta i kompozytora o wszechstronnych zainteresowaniach: artysta jest twórcą muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej, baletów oraz musicali dla Broadwayu. W jego twórczości zdecydowanie dominują akcenty amerykańskiego folkloru, szczególnie pieśni kowbojskich, tańców meksykańskich oraz jazzu. Nie zabraknie także dzieł Leonarda Cohena, cenionego reprezentanta nurtu piosenki autorskiej, który szczególnie upodobał sobie folk rock. Piosenkarza z pewnością docenią szczególnie ludzie zakochani w latach 80., kiedy to muzyk odbył trasę koncertową w Polsce i wystąpił na największych halach widowiskowych w kraju, m.in. w: Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Ponadto, wydarzenie uświetnią dzieła Andrew Lloyda Webbera, autora muzyki do najsłynniejszych musicali w dziejach gatunku takich jak: Jezus Chris Superstar (1970), Koty (1981) czy Upiór w Operze (1986).
W repertuarze nie mogłoby zabraknąć twórczości Ennia Morricone – autora ścieżki dźwiękowej do ponad 50 produkcji, w których gronie aż 40 pozycji zdobyło główne nagrody w prestiżowych konkursach w kategoriach związanych z muzyką filmową. Sam Morricone w 2007 roku otrzymał od Amerykańskiej Akademii Filmowej honorowego Oscara za całokształt twórczości. Ponadto, w fascynujący świat kina wprowadzi nas również muzyka Hansa Zimmera – autora muzyki do około 120 filmów i dwukrotnego laureata Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmów Król lew (1995) oraz Diuna (2021). Zimmer stworzył muzykę do wielu światowej klasy blockbusterów, m.in. filmów Gladiator (200), Mroczny rycerz (2008), Incepcja (2010), czy Interstellar (2014).