Aktualności

06-03-2017-12:33:21

Ellie Goulding i Alt-J na Kraków Live Festival 2017

Udostępnij! Tweetnij!

Zgodnie z obietnicą, organizatorzy tegorocznej edycji Kraków Live Festival ogłosili pierwszych wykonawców. Udział potwierdzili Ellie Goulding i Alt-J.

Ellie Goulding fot. Universal Music Polska

Trzy albumy, kilka niekwestionowanych światowych przebojów, miliony wiernych fanów i status jednej z najpopularniejszych popowych wokalistek ostatnich lat - oto Ellie Goulding w telegraficznym skrócie. Brytyjska wokalistka zadebiutowała w 2010 roku albumem "Lights" (z singlami "Starry Eyed" i "Under the Sheets"), ciepło przyjętym zarówno przez publiczność jak i krytyków, stając niejako na czele nowej fali artystek, które zaczęły znacząco wpływać na kształt sceny muzycznej, by wspomnieć tylko La Roux i Florence Welch.

Coraz większa popularność zaowocowała współpracą z innymi artystami. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że Ellie stała się ulubioną wokalistką rosnącej w siłę sceny EDM. Ellie pojawiła się w utworach Skrillexa, Calvina Harrisa i Zedda, co z pewnością nie pozostało bez wpływu na brzmienie jej drugiego albumu zatytułowanego "Halcyon". Wydana w 2013 roku reedycja tej płyty zawierała utwór "Burn", jak się miało wkrótce okazać, gigantyczny przebój na całym świecie, w tym także w USA gdzie Ellie stała się gwiazdą. Przypieczętowaniem tego okresu w karierze Ellie Goulding było zdobycie BRIT Award dla najlepszej wokalistki 2013 roku.

Artystka powróciła na początku 2015 roku premierową kompozycją do filmu "50 Twarzy Greya". "Love Me Like You Do" spędziło 4 tygodnie na pierwszym miejscu UK Top 40 i stało się międzynarodowym hitem. Do dziś na kanale You Tube utworu posłuchano prawie 1,4 mld razy. Kolejnym ruchem Ellie była współpraca z Major Lazer przy utworze "Powerful" i wreszcie wydanie swojego trzeciego albumu, "Delirium". Płyta zawierająca wspomniane "Love Me Like You Do" i dwa inne singlowe przeboje "On My Mind" i "Something in the Way You Move" powtórzyła komercyjny sukces "Halcyon/Halcyon Days".

Zespół Alt-J do Krakowa przyjedzie już ze swoim trzecim albumem zatytułowanym "Relaxer". Jego datę premiery - 9 czerwca, oficjalnie potwierdzono dziś rano. W sieci pojawił się także pierwszy singiel promujący to wydawnictwo, "3WW".

Alt-J powstali w 2007 roku w Leeds. Studenci artystycznych kierunków na tamtejszym uniwersytecie zdecydowali o wspólnej karierze nie w malarstwie czy literaturze, ale w muzyce. Kiedy tylko ich pierwsze utwory zaczęły funkcjonować w obiegu, pojawiło się zainteresowanie i pierwsze sukcesy: single chętnie grane przez stacje radiowe - "Breezeblocks" i "Matilda", pozytywne głosy w mediach widzących w nich następców Radiohead i wreszcie wydanie debiutanckiego albumu "An Awesome Wave". Kilka miesięcy później płyta otrzymała Mercury Prize, prestiżową nagrodę, o którą od lat walczą najwięksi wykonawcy w Wielkiej Brytanii.

Po laurach, jakie spłynęły na zespół, ale i wytężonej promocji opartej w dużej mierze na koncertach, zespół stanął przed nowymi wyzwaniami - nagraniem drugiej płyty i przekształceniem w trio. Z obu konfrontacji wyszli zwycięsko. "This Is All Yours", drugi album Alt-J wydany jesienią 2015 roku, utrzymał artystyczną formę swojego poprzednika, zdobył nominację do Grammy i silnie zaznaczył swoją obecność na listach przebojów po obu stronach Atlantyku. "Hunger of the Pine" czy "Left Hand Free" weszły do kanonu współczesnej alternatywy.

Kraków Live Festival odbędzie się w dniach 18-19 sierpnia. Karnety Early Bird trafią do sprzedaży w środę, 8 marca o 15:00.
Udostępnij! Tweetnij!