Top Lista

31-01-2019-14:00:00

20 nominowanych do Fryderyków 2019. Kim są?

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Fryderyk 2019 fot. ZPAV

9 marca w Katowicach wręczone zostaną najważniejsze polskie nagrody muzyczne. W tegorocznej, 25. już edycji Fryderyków, zarejestrowano 1257 zgłoszeń albumów, singli i teledysków. Faworytem jest Dawid Podsiadło, ale nagrody dostaną także inni twórcy. Oto 20 mniej lub bardziej znanych wykonawców nominowanych do Fryderyków.

20. Baranovski

Baranovski na koncie ma zaledwie kilka piosenek, ale tyle wystarczyło, by otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii debiut roku. W debiutanckim sezonie młodemu artyście udało się dwukrotnie wejść do top 20 najczęściej granych piosenek w radiu w Polsce. Najpierw popularność zdobył utwór "Dym", a następnie jeszcze większy sukces odniósł numer "Luźno". Baranovskiego można było również podziwiać na największych muzycznych imprezach w Polsce, takich jak Open'er, Orange Warsaw Festival czy Męskie Granie.

19. Roksana Węgiel

Roksana Węgiel, lub jak kto woli, Roxie, to zwyciężczyni "The Voice Kids" i Eurowizji Junior, gdzie zachwyciła publiczność piosenką "Anyone I Want To Be". Razem z Edytą Górniak nagrała także utwór "Zatrzymać chwilę" do animacji "Hotel Transylwania 3". Ponadto klip do jej solowego singla "Obiecuję" w 9 dni zdobył milion odsłon (dziś zbliża się do 5 mln). Z takimi osiągnięciami nie ma się co dziwić, że 14-latka będzie walczyć o Fryderyka 2019 w kategorii debiut roku.

18. Siksa

Siksa to bez wątpienia najbardziej kontrowersyjni artyści z nominacją do Fryderyka 2019. Artyści, bowiem Siksa to wokalistka Alex i basista Piotr. Ich płyta "Stabat Mater Dolorosa" konkuruje z dziełami Katarzyny Groniec czy Artura Andrusa w kategorii album roku muzyka poetycka. - Siksa to infantylny i aspołeczny koszmar ze scen punkowych, teatralnych i literackich - przekonują muzycy. Kto widział szaloną Siksę na żywo, wie, że to punkowa buta i nieokiełznana artystyczna siła o mocnym feministycznym zabarwieniu. Głośno, ostro, bez trzymanki.

17. Limboski

Naprawdę nazywa się Michał Augustyniak. Na swym pierwszym albumie "W Trawie..." objawił się jako krakowski bard. Uciekł jednak do Berlina, który zainspirował go do bardziej rockowej ekspresji. W efekcie powstał nominowany do Fryderyka 2019 (album roku rock) longplay "Poliamoria", którego muzyczną podstawą są amerykański blues, folk i rock and roll. Ostre riffy i uduchowione ballady pomógł okiełznać Marcin Bors, który zajął się produkcją materiału.

16. Lanberry

Lanberry, dla bliskich Małgosia, karierę zaczynała, prezentując na YouTube covery. Potem były talent show ("The Voice of Poland" i "X Factor") i przygoda z Disney Channel Polska. Imienny długogrający album wydała w 2016 roku, a w listopadzie 2018 ukazał się jej drugi longplay "miXtura". To właśnie ta płyta, na której słychać inspiracje latami 80. i 90., zapewniła wokalistce 4 nominacje do Fryderyków 2019, w tym za utwór roku ("Nie ma mnie") i album roku pop. Ciekawostka: Teledyski Lanberry mają ponad 53 miliony wyświetleń na YouTube.

15. Sonar

Sonar to producent Łukasz Stachurko, współtwórca duetu Rysy i śpiewająca Lena Osińska. - Ta płyta w porównaniu do "Pętli" jest zdecydowanie szybsza, bardziej energetyczna - zapowiadał krążek "Torino" lider formacji. Drugi album grupy Sonar doceniła nie tylko kapituła przyznająca nominacje do Fryderyków 2019 (album roku elektronika), ale i Justyna Święs. - Piękna, zaskakująca i wciągająca. To zdecydowanie trzy najtrafniejsze słowa określające tę płytę - przekonuje wokalistka The Dumplings. - Piękny wokal Leny, brzmiący zupełnie inaczej niż w poprzednich kompozycjach. I chociaż mogłoby się zdawać, że przez ogromną miłość do Łukasza nie jestem obiektywna, płyta jest naprawdę znakomita.

14. Flirtini

Producencko-didżejski duet Flirtini tworzą Jedynak i Ment XXL. Remiksują i grają razem od 7 lat, występowali na największych festiwalach i klubowych scenach w całej Polsce, a ich specjalnością jest współczesna muzyka miejska. Na Fryderyka (w kategorii album roku elektronika) mają szansę za czwartą odsłonę serii "Heartbreaks & Promises". Do pracy nad krążkiem zaangażowało się ponad 30 artystów, w tym Rosalie., Mrozu, Bitamina, Dawid Kwiatkowski czy Dawid Podsiadło.

13. Kasia Lins

Pop alternatywny to jedna z nowych kategorii na Fryderykach 2019 roku. O statuetkę w tej dziedzinie walczyć będzie m.in. wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów Kasia Lins ze swoją płytą "Wiersz ostatni". Artystka, która na koncie ma tylko debiut, nominowana została również jako autor roku. Jej muzyka to nostalgiczny alt pop z wpływami folku, rocka i soulu. Talent wokalistki docenili Bela Komoszyńska, Daria Zawiałow, Marcelina, Piotr Rogucki, Leski czy duet Xxanaxx.

8. Barbara Wrońska

Jest nieustraszona i wyznaje zasadę "nie czekaj". Barbara Wrońska z siostrą Zuzanną tworzyła duet Ballady i Romanse, ale w końcu odważyła się na pierwszą samodzielną płytę. Ryzyko na pewno się opłaciło, "Dom z ognia" został nominowany do Fryderyka za album roku pop alternatywny, a sama Wrońska także jako kompozytor roku.

7. Paweł Domagała

81 milionów wyświetleń. Tyle odsłon ma teledysk do singla "Weź nie pytaj" Pawła Domagały, bardziej kojarzonego ze sztuką filmową ("Planeta singli", "Gotowi na wszystko. Exterminator"). Bez wątpienia to jeden z największych przebojów 2018 roku, który jakimś cudem nie otrzymał nominacji do Fryderyka za utwór roku. Domagała jednak i tak ma szansę na nagrodę - w kategorii album roku pop, za swe drugie muzyczne dzieło "1984".

6. Robert Brylewski

Szkoda, że trzeba było tragedii, by wyróżnić Roberta Brylerwskiego Złotym Fryderykiem za całokształt dokonań. Wpływ Brylewskiego na szeroko rozumianą scenę alternatywną w Polsce jest nie do przecenienia. Brygada Kryzys, Izrael, Armia czy 52UM to tylko kilka zespołów, w których się udzielał. Zmarł w dramatycznych okolicznościach 3 czerwca 2018 roku, w wieku 57 lat.

5. Behemoth

Jeszcze parę lat temu dziennikarze lubili określać popularnych zagranicą rodzimych twórców mianem "polskiego towaru eksportowego". Behmoth mający spore i oddane grono fanów w Stanach Zjednoczonych całkiem słusznie został tak otagowany. Nergal i spółka to po prostu światowa klasa jeśli chodzi o ekstremalne granie. Nominacji do Fryderyków mieli już kilka, ale statuetkę otrzymali tylko raz w 2010 roku za "Evangelion". Tym razem o nagrodę walczy wydawnictwo "I Loved You At Your Darkest". - To werset z Biblii, a właściwie cytat samego Jezusa Chrystusa - wyjaśniał nietypowy tytuł Nergal. - Użycie tych słów w kontekście tytułu naszej nowej płyty postrzegam jako ekstremalne świętokradztwo. Muzycznie natomiast fani otrzymali jednocześnie najbardziej ekstremalną i radykalną płytę, a z drugiej najbardziej rockową w dotychczasowym dorobku bandu.

4. Męskie Granie Orkiestra 2018

"Początek" to największy sukces spośród dotychczasowych hymnów Męskiego Grania i największy radiowy przebój 2018 roku. W ubiegłym roku był to najchętniej odtwarzany w polskich rozgłośniach radiowych numer. Odpowiadają za niego Kortez, Dawid Podsiadło i chyba w największej mierze Krzysztof Zalewski. Nominacja w kategorii utwór roku chyba nikogo nie dziwi, podobnie zresztą jak w kategorii teledysk roku. Prosty a zarazem wciągający klip nakręcono mastershotem, czyli jednym ujęciem nieprzerwanym żadnym cięciem ani montażem.

3. Lao Che

"Wiedza O Społeczeństwie" Lao Che to album wypełniony syntetycznymi dźwiękami, zainspirowany popową muzyką lat 80., ale i tak na wskroś rockowy. Dowodem nominacja w kategorii album roku rock właśnie. Longplay, będący siódmym w dorobku formacji, dotarł do 1. miejsca OLiS-u.

2. Nosowska

Nosowska to wielokrotna laureatka Fryderyków. W tym roku znów może wygrać i to w aż czterech kategoriach. Jak widać kapituły nie odstraszył nowy, szokujący styl wokalistki w dużej mierze oparty na klubowych patentach i mało przyjaznych radiu brzmieniach. Dla samej zainteresowanej to zupełnie nowy rozdział, nie tylko w jej artystycznym życiu. - Przyszedł taki czas. Zadałam sobie pytanie - co lubię, a czego nie, czego chcę, a czego nie - tłumaczyła Nosowska. - "Basta" jest szczerą na nie odpowiedzią - bez oglądania się na wszystko i wszystkich. W serwisach streamingowych pojawiła się poszerzona wersja albumu "Basta", na której dodatkowo znalazł się najnowszy numer "Joystick" z udziałem Miuosha.

1. Dawid Podsiadło

Dawid Podsiadło to bezapelacyjny faworyt Fryderyków 2019. Twórca hitu "Małomiasteczkowy" może otrzymać aż 8 statuetek, w tym w tak ważnych kategoriach jak album i piosenka roku. - To utwór o przełamywaniu barier, wstydu i szukaniu miejsca w nowej rzeczywistości. Nie mam tu żadnych wniosków. Mam za to wiele spostrzeżeń i przemyśleń, ale jestem jeszcze parę kroków od krytykowania czegokolwiek - mówił o przeboju muzyk. Akademia wyróżniła artystę jako autora i kompozytora. Doceniono ponadto klipy z jego udziałem i oprawę graficzną płyty "Małomiasteczkowy". Dawid Podsiadło, choć na koncie ma tylko trzy longplaye, zdobył już sześć Fryderyków.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!