Tadeusz Lipiec w Warszawie!

Koncert Tadeusz Lipiec w Warszawie! - 19-03-2017

Koncert Tadeusz Lipiec w Warszawie!

Kapela Niwińskich , kapela Lipców z Wygnanowa

19.03.2017 18:00

Warszawa(Mazowieckie) - Restauracja Kameralna


Zabawa na św. Józefa z Kapelą Lipców oraz Kapelą Niwińskich!

W związku z dyspensą można tego dnia tańczyć,
więc gorąco zapraszamy!

Warsztaty tańca dla początkujących 18.00-19.00,
naukę mazurków poprowadzą Ola Wiecka oraz Jurek Sawicki.
Potańcówka 19.00-23.00.
Wstęp 20 zł (15zł dla studentów).
------
Kapela Lipców z Wygnanowa jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych kapel w regionie radomskim. W swoim repertuarze posiada wiele modnych miejskich szlagierów, jednakże, jak mówi Pan Marian, najbardziej lubią grać starodawne utwory, tzw. obery ciągłe, tak bardzo charakterystyczne dla muzyki kajockiej. Mikroregion Kajoków tworzy kilkanaście wsi położonych na północ od Przysuchy. Ich muzyka jest spadkiem kulturowym pokoleń muzykantów z rodziny Kędzierskich. Charakteryzuje się niepowtarzalnym, zadziornym i transowym charakterem.

Kapela Lipców należy do prawdziwych samorodków. Każdy, nawet mało wytrawny koneser tradycyjnej muzyki, może to wychwycić w sposobie wykonania, spontaniczności i w entuzjazmie grających. Kapelę tworzą: Tadeusz Lipiec – harmonista i Marian Lipiec, grający na barabanie. Baraban to duży bęben o głębokim donośnym dźwięku, z obustronnym naciągiem.

Pan Tadeusz uczył się gry na harmonii w Radomiu. Wcześniej, jeszcze w szkole podstawowej, próbował swoich sił na bębenku, potem pod okiem dziadka ćwiczył grę na skrzypcach. Poszukiwania muzyczne zakończył jednak na harmonii, którą opanował do perfekcji. Początkowo grywał na weselach, których ma na swoim koncie ponad tysiąc. Instrument, na którym gra, ma ponad 70 lat. Tadeusz Lipiec to wyjątkowy pasjonat, nie może żyć bez muzyki. „Z wojska uciekał, żeby grać na weselach” - opowiadają jego znajomi.

Dzięki Kapeli Lipców tradycja ludowego muzykowania staje się cenną i istotną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego. Oni sami, skromni, skupiają się na grze i publiczności, są spontaniczni i dzielą się muzyką w sposób wyjątkowy. Często przygrywają podczas potańcówek organizowanych przez pasjonatów muzyki tradycyjnej. Kapela gra z wielką werwą, niezwykłym entuzjazmem i pewnego rodzaju szaleństwem, które udziela się tańczącym parom.

Panowie od lat występują razem z Piotrem Gacą, bywają na mniejszych przeglądach folklorystycznych, a także na największym - Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym: w 2012 roku wzięło w nim udział około 800 artystów z 13 województw. Wśród nich Kapela Lipców - doceniona nagrodą – tzw. Basztą.
// mazowieckiszlaktradycji.com/poi-lista/kapela-lipcow/?thematicPathId=1262
-------
Kapela Niwińskich
Kapela Niwińskich w swoim repertuarze ma przede wszystkim starodawne oberki, powiślaki, radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki, zasłyszane od znamienitych wiejskich skrzypków i harmonistów mazowieckich.

Repertuar kapeli pochodzi głównie z obszaru Mazowsza południowo-wschodniego oraz pogranicza Mazowsza i Małopolski, a w szczególności z Radomszczyzny.

Muzycy w swej grze starają się zachować jak najwięcej z ludowej maniery swoich mistrzów, uzyskać energetyczne brzmienie dawnych kapel weselnych. Dlatego też muzyka, którą grają, jest spontaniczna i pozbawiona aranżacji, a przede wszystkim taneczna.
Członkowie kapeli zgłębiają i dokumentują przejawy kultury tradycyjnej Polski Centralnej. Chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła. Grali wielokrotnie na lokalnych festiwalach, pograjkach, Wiejskich Klubach Tańca, Taborach Domu Tańca, ale także dla środowiska miejskiego, zafascynowanego muzyką tradycyjną.