Acoustic Tribute to Leonard Cohen w "Lemon Tree" w Łomiankach

Koncert Acoustic Tribute to Leonard Cohen w "Lemon Tree" w Łomiankach - 03-11-2017

Koncert Acoustic Tribute to Leonard Cohen w "Lemon Tree" w Łomiankach

Paulina Lenda , Piotr Kozub

03.11.2017 19:30

Łomianki(Mazowieckie) - Lemon Tree


Zapraszamy serdecznie na koncert poświęcony twórczości
kanadyjskiego barda, poety, znakomitego pisarza i piosenkarza
Leonarda Cohena, tworzącego w stylu piosenki autorskiej w gatunku folk. Będzie to ważne wydarzenie dla fanów, ponieważ w listopadzie minie rok od śmierci Cohena, który odszedł 7 listopada 2017r.

Piękne i słynne już ballady, takie jak "In My Secret Life", "Dance Me to the End of Love", czy "A Thousand Kisses Deep" usłyszymy w akustycznych aranżacjach wokalistki Pauliny Lendy oraz gitarzysty Piotra Kozuba, tworzących parę na scenie oraz w życiu prywatnym.


Bilety: 20zł
____________________________________________________________

Paulina Lenda - wokalistka, autorka tekstów i muzyki.
Muzycznie w projektach solowych bardzo dużo czerpie z akustyki. W 2014r. odbyła się premiera Jej debiutanckiej, akustycznej płyty „Wolf Girl”. W 2016r. odbyła się premiera płyty „Intro”, niedziałającego już zespołu Paulina Lenda & Kruki, którego brudne rock-grunge'owe brzmienia odbiegały od solowych poczynań Pauliny. Obecnie wokalistka pracuje i skupiła się nad solowym projektem elektronicznym, oraz nad zespołem, który współtworzy ze swoim partnerem, gitarzystą Piotrem Kozubem.

// web.facebook.com/paulinalenda

Piotr Kozub - gitarzysta, wokalista, autor tekstów i muzyki.
Muzyczną drogę rozpoczął dzięki swojemu tacie, także muzykowi.
W swojej muzyce zawiera elementy bluesa, folku oraz muzyki etnicznej. Wraz z bluesowym duetem Manfredi & Johnson wydał w roku 2017 debiutancką płytę “Bright and Brave”.

____________________________________________________________


Leonard Norman Cohen (ur. 21 września 1934 w Montrealu, zm. 7 listopada 2016 w Los Angeles)

Urodził się w 1934 roku w Montrealu jako Leonard Norman Cohen, syn Mashy (Marshy) i Nathana Cohenów, w średniozamożnej żydowskiej rodzinie. Ojciec pochodził z Polski, a matka, Masha Klonitsky, była córką talmudysty, rabbiego Solomona Klonitsky-Kline, Żyda litewskiego pochodzenia.

Leonard Cohen w wywiadach często powtarzał, że zaczął śpiewać, gdyż trudno mu było wyżyć z pisania. Biografowie nieco inaczej przedstawiają jego życie w tamtym okresie. Honoraria literackie, rządowe granty oraz dochody z rodzinnego przedsiębiorstwa wystarczały na wygodne życie. Leonard Cohen w tym czasie dużo podróżował, prowadził intensywne życie towarzyskie i erotyczne. Lubił otaczać się pięknymi kobietami i, dopóki było to legalne, eksperymentował z LSD. Choć nauczył się grać na gitarze w wieku trzynastu lat, a wcześniej zaczął pisać piosenki, początkowo traktował muzykę w sposób czysto rekreacyjny i nie zamierzał zostać piosenkarzem. Nigdy też nie był wybitnym instrumentalistą.

Przy akompaniamencie gitary akustycznej i niewielkiego, łagodnie grającego zespołu, Cohen śpiewał nieco monotonnym, lecz ciepłym barytonem swoje teksty, łączące religijne i interkulturowe aluzje z czarnym humorem.

Nadzwyczajną popularność Cohen zyskał w Polsce, gdzie w latach osiemdziesiątych był bardziej znany niż w rodzinnej Kanadzie. Było to zasługą popularyzatorskiej działalności Macieja Zembatego, jego (wspólnych z Maciejem Karpińskim) tłumaczeń tekstów piosenek i wykonań polskich coverów. Gdy w 1985 Leonard Cohen przyjechał na trasę koncertową do Polski, występował przy pełnej widowni w największych halach koncertowych, m.in. w Hali Ludowej (zwana też Halą Stulecia) we Wrocławiu, czy Sali Kongresowej w Warszawie. Podczas pobytu w Polsce spotkał się z Lechem Wałęsą oraz wygłosił szereg prosolidarnościowych oświadczeń. Wskutek tych działań jego piosenki przez wiele miesięcy nie były emitowane w Polskim Radiu.

W 1997 cover piosenki I’m Your Man wykonał Bogusław Linda w filmie Sara. W 2009 piosenka I’m Your Man znalazła się na płycie Przemysława Gintrowskiego Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki w wykonaniu autora płyty.

W latach 1994–1999 Cohen przebywał w Ośrodku Zen na Mount Baldy w okolicach Los Angeles. Wstawał o 2.30, przygotowywał posiłki dla swojego mistrza zen – rōshiego – potem medytował. W ciągu pięciu lat sam ocenił, że stał się innym człowiekiem. Rōshiemu poświęconych jest wiele wierszy z tomu Księga tęsknoty.

24 października 2003 otrzymał z rąk gubernatora generalnego Kanady Adrienne Clarkson Order of Canada, najwyższe odznaczenie kanadyjskie, przyznane mu za wybitny wkład w rozwój kanadyjskiej kultury.

W 2005 okazało się, że artysta został pozbawiony środków na funduszu emerytalnym. Jego była przyjaciółka, jednocześnie menedżerka, Kelley Lynch, sprzeniewierzyła ponad 5 milionów dolarów, zostawiając jedynie 150 tysięcy. Suma ta nie wystarczała artyście nawet na opłacenie należnych podatków. W marcu 2006 Cohen wygrał sprawę sądową z byłą menedżerką, uzyskując sądowy nakaz zwrotu dziewięciu milionów dolarów, jednak możliwość faktycznego odzyskania utraconych funduszy jest mało prawdopodobna.

W 2006 Cohen został uhonorowany członkostwem w Canadian Songwriters Hall of Fame.

24 listopada 2006 do polskich kin wszedł film dokumentalny „Leonard Cohen: I'm Your Man”, w którym o wpływie Cohena na swoją twórczość mówią m.in. Bono, muzycy zespołu U2 oraz Nick Cave. Sam Leonard Cohen opowiada o swoim życiu i marzeniach.

10 marca 2008 przyjęto go do Rock and Roll Hall of Fame.

Zmarł 7 listopada 2016 w Los Angeles i został pochowany w Montrealu.