Ethniesy 6. - dzień 1. w Bydgoszczy


Szanowni Państwo! 

Już po raz szósty zapraszamy Was do wspólnej zabawy na przednówku. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi i dumni, że już wkrótce potańczymy, podumamy, posłuchamy najwspanialszych wykonawców z kręgu muzyki folk, etno, world. Rezerwujcie sobie czas między 15 a 18 marca i bądźcie z nami w bydgoskim MCK. Poniżej przedstawiamy program, który na bieżąco będziemy precyzować, bo atrakcji w tym roku mamy dla Was naprawdę sporo. 

Czwartek 15.03 godz. 19.00

MANIUCHA I KSAWERY
Duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki, łącząc je w opowieści odwzorowujące cykle przyrody i ludzkiego życia. Wspólnie snują opowieści przekraczając granice czasu i gatunków muzycznych, czerpiąc z wieloletnich podróży Maniuchy do śpiewaczek z ukraińskich wsi i wspólnej muzycznej wyobraźni. Niejednokrotnie sięgają także do archiwalnych nagrań z polskich wsi tego terenu. 

Debiutancka płyta Oj borom, borom to próba stworzenia wielopłaszczyznowej opowieści na bazie archaicznych pieśni zachodniego Polesia. Punktem wyjścia są wiosenne, weselne i miłosne pieśni ze wsi Kurczyca pod Nowogradem Wołyńskim, zasłyszane opowieści, bajki zapisane w tych okolicach przez Oskara Kolberga.

Technika śpiewu, ładunek emocjonalny zawarty w samym materiale muzycznym, ale też pamięć sytuacji, ludzi, przyrody, opowieści towarzyszących pieśniom są pretekstem do wspólnego muzykowania. Opowieść snują wspólnie głos i kontrabas - jako równorzędni jej narratorzy.

Kontrabas nie tylko towarzyszy, ale też samodzielnie opowiada, dialoguje z pieśniami i opowieściami. Głos i kontrabas stają się równoważnymi uczestnikami muzycznej sytuacji, ich role się przenikają, równoważą, wymieniają. W toku poszukiwań okazuje się, że muzyka wiejska i improwizowana to bliskie sobie języki, czy wręcz lokalne odmiany jednego języka.

SVITLANA NIANIO i RAPHAEL ROGIŃSKI

Svitlana Nianio - Wykonuje jasne, strzeliste pieśni z dziewczęcym wdziękiem. Nawiązuje do ukraińskiej tradycji ludowej, ale też nadaje im zwiewną, subtelną aurę, w której pobrzmiewają lunatyczne echa nowoczesności. Wszystko to doprawione szczyptą drapieżności spod znaku współczesnej kameralistyki. Słowiańska rzewność i szlif awangardy równoważą się doskonale.
Raphael Rogiński - Gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury, a także badacz folkloru muzycznego. Wykształcony jazzowo i klasycznie, edukację poszerzył o muzykologię i etnomuzykologię.
Głęboko związany z kulturą żydowską, prowadzi badania nad jej zapomnianymi tradycjami przekładając ich znaczenie na współczesność.
Grał i współpracował z tak słynnymi improwizatorami za świata jak Michael Zerang, Kazuchisa Uchichashi, Le Quan Ninh, Frank London, Noel Akchote, Frederic Blondy, Joe Giardullo, Keith Rowe, Tima Sparks, Axel Dorner, Thomas Lehn, Andrew Sharpley, John Edwards, John Tilbury, Brighit Ulher, Yale Strom, Tim Daisy, Dave Rempis, Mark Sanders, Clayton Thomas, Joe McPhee, Kris Wenders, Peter Jaquemyn, oraz z Polski – Wacław Zimpel, Emiter, Macio Moretti, DJ Lenar, Daniel Pigonski, Konstanty Usenko, Jarek Bester, Rafał Mazur, Arszyn, Mikołaj Trzaska, Maria Peszek. Bierze udział w warsztatach muzycznych, konkursach i festiwalach muzyki w Polsce i na całym świecie.
Duet zaprezentuje zupełnie nowy materiał.



Powiązane