Limboski vs Bowie / Record Store Day Kielce 2018

Koncert Limboski vs Bowie / Record Store Day Kielce 2018 - 21-04-2018

Koncert Limboski vs Bowie / Record Store Day Kielce 2018

LIMBOSKI , Michał Augustyniak

21.04.2018 12:00

Kielce(Świętokrzyskie) - Kieleckie Centrum Kultury - KCK


Record Store Day, czyli ogólnoświatowy dzień niezależnych sklepów muzycznych, zainaugurowano w 2007 roku. Inicjatywa, która z początku miała pomóc bankrutującym sklepom muzycznym w Stanach Zjednoczonych, przekształciła się w międzykontynentalny ruch i dała bodziec do systematycznego wzrostu sprzedaży płyt na światowym rynku wydawniczym. Drugą młodość otrzymały płyty winylowe, które wróciły do łask kolekcjonerów. Odkąd przykurzone maszyny tłoczni poddano renowacjom, wytwórnie mnożą kapitał na limitowanych wersjach premierowych albumów oraz reedycjach klasycznych nagrań, a portale aukcyjne puchną od wachlarzu możliwości zdobycia upragnionego tytułu.

Z każdym rokiem różnorodność wydarzeń organizowanych z okazji Record Store Day wykraczała ponad pierwotne założenia, nadając uroczystościom zupełnie frywolny charakter. Nie zmienił się jednak cel nadrzędny – pielęgnowania nawyków kolekcjonowania fizycznych nośników muzycznych.

Punktem kulminacyjnym dnia będzie koncert Limboskiego, który weźmie na warsztat twórczość Davida Bowiego. Limboski od lat pozostaje aktywny na polskiej scenie alternatywnej. O sobie mówi, że w młodości planował zostać pisarzem, a książki inspirowały go bardziej od piosenek. Jednak po przygodzie z teatrologią podjął studia jazzowe, a ostatecznie postanowił wyrażać się poprzez medium dźwiękowe. Tym niemniej błyskotliwa warstwa literacka pozostała wielkim atutem jego twórczości – zarówno w polskojęzycznej, jak i anglojęzycznej odsłonie. Limboski najlepiej odnajduje się właśnie w konwencji śpiewaka z gitarą – wyrasta z amerykańskich źródeł piosenki rockowej. Jako miłośnik analogowego sposobu nagrywania doskonale zgłębił korzenie bluesa i folku, a obecnie rozwija te inspiracje poszukiwaniu własnego stylu. W 2010 roku nagrał płytę “Cafe Brumba” z knajpowymi balladami, którą promował zapomniany przez wielu utwór “Piosenka dla mężatki”. Nagły zwrot w stronę estetyki lo-fi i bluesowy album “Tribute to Georgie Buck”, dał mu nominację do Fryderyków 2012. W międzyczasie wystąpił w telewizyjnym show Polsatu “Must be the music” – wykonanie utworu “Czarny Otello” zapewniło mu miejsce w półfinale. W 2016 roku wydał album „One Man Madness” . Tego samego roku w październiku premierę miała jego najnowsza płyta “W trawie. I inne jeszcze młode”, której patronem został Program Trzeci Polskiego Radia. Na wiosnę 2018 roku przewidziana jest premiera najnowszego albumy „Nie idź tam”.

Jesteśmy szczęśliwi, że możemy współorganizować kielecką edycję RSD z Antykwariatem Pegaz, bo to w zasadzie ich święto. Rodzinny interes, który ogarniają Andrzejewscy, buduje swoją markę już od kilku lat. A niełatwe to zadanie, bo Wiesław i Marek nie ukończyli kierunków marketingowo – handlowych i nie mają doświadczenia w tworzeniu piramid finansowych. Zjedli natomiast zęby na kolekcjonowaniu płyt, swojej życiowej pasji. Przegadali setki godzin i przewertowali tysiące albumów. Traktują sprawę serio i są nie do przegadania. Kręcą nosem nad cyfrowo zmasterowanymi reedycjami i nie przekonują ich winylowe promocje w Biedronce. Rozkładają dźwięki na pierwiastki i torpedują tyradami na temat wyższości brzmienia płyty winylowej. Ortodoksi, ultrasi i kibole analogów. Życzliwi przy tym i pomocni. Podpowiedzą na co warto zwrócić uwagę. Pomogą poszerzyć horyzonty i zadbać o własną kolekcję. To Wasz dzień Panowie, działajcie jak najdłużej!

Giełda, nad którą czuwa Antykwariat Pegaz, jest sprawą otwartą. Jeśli macie ochotę zaprezentować własną kolekcję – sprzedać lub wymienić przykurzone płyty – śmiało dzwońcie do pana Wiesława (695 609 954). Miejsca powinno starczyć dla każdego chętnego.



Powiązane