Ithilien, Radogost we Wrocławiu

Bilety na koncert Ithilien, Radogost we Wrocławiu - 11-09-2014

Koncert Ithilien, Radogost we Wrocławiu

Radogost , Ithilien

11.09.2014 19:00

Wrocław(Dolnośląskie) - Klub Muzyczny Liverpool


Ithilien

Kiedy ziemia i niebo były jednym, narodziła się zła kreatura zwana "Ithilien". Z najgłębszych głębin i najwyższych szczytów gór, Ithilien zaczął dyktat, jego jedynym celem było zniszczenie ludzkości. Kilku walecznych wojowników zjednoczyło swoje siły i zaczeli rozpoczeli swoją epicką podróż z popiołów swej ziemii do mroźnego miejsca, gdzie mieszka zło. Nie wiedzą co może się wydarzyć, szukają tylko zemsty.
Zespół "Ithilien" opowiada ich historię.

RADOGOST
Na ziemiach polskich istnieje co najmniej kilka zespołów grających folk metal. Śmiało można powiedzieć, że jedno z czołowych miejsc zajmuje pochodząca ze Śląska Cieszyńskiego formacja Radogost, której nazwa wywodzi się od imienia jednego ze słowiańskich bogów. Grupa powstała w 2006 roku i gra energetyczną muzykę metalową z elementami folkowymi, mocno zakorzenioną w tradycji słowiańskiej. Wizytówką zespołu są pełne ekspresji koncerty oraz melodyjne, dynamiczne utwory, w których mocne, gitarowe riffy i agresywne bębny zestawiono z dźwiękiem skrzypiec oraz innych tradycyjnych instrumentów. W tekstach Radogost nawiązuje do legend, mitów, podań i wierzeń słowiańskich, kultywując tradycje ludów zamieszkujących tereny między innymi dawnej Polski, Czech i Słowacji.

Zespół ma na koncie wiele koncertów w kraju i za granicą oraz cztery wydane albumy („Dwa hektary żywego lasu”, „To nie był wilk”, „W cieniu wielkiego dębu” i „Dark Side of the Forest”). Ostatni album, wydany w sierpniu 2012 roku, jest ukoronowaniem zmian, jakie dokonały się zarówno w zespole, jak i w samej muzyce, która stała się bardziej metalowa. Charyzmatyczne skrzypce, w połączeniu ze słowiańskim folkiem (charakteryzującym zespół od samego początku), stanowią uzupełnienie metalowych riffów i sekcji rytmicznej oraz znak rozpoznawczy brzmienia zespołu, który stał się prekursorem nowego gatunku – Slavi Metalu.

Polska slavi metalowa formacja Radogost powstała w 2006 roku na Śląsku Cieszyńskim z inicjatywy gitarzysty Mussiego (Łukasz Muschiol, twórca projektu Immemoratus), który przyjął na siebie także rolę pierwszego wokalisty kapeli, oraz perkusisty Łukasza Goszyka. Obaj muzycy znali się już wcześniej, jednak tym razem postanowili zerwać ze standardowymi koncepcjami muzyki metalowej i wprowadzić do niej motywy folkowe. W ten sposób do grupy dołączył skrzypek Thifall (Jan Musioł).

Początkowo zespół zamierzał skupić się jedynie na nagraniu materiału, który miał znaleźć się w Internecie, jednak szybko pojawiły się okazje do zaprezentowania muzyki Radogosta na żywo. Dzięki temu skład został poszerzony o basistę Adama Gluzę, a zespół zaczął koncertować. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, ponieważ publika bardzo entuzjastycznie przyjęła kompozycje Radogosta, zaś nieustające pytania o pierwszą długogrającą płytę grupy zmobilizowały członków kapeli do nagrania albumu „Dwa hektary żywego lasu”, co nastąpiło jeszcze w 2006 roku. Po tym wydarzeniu do Radogosta dołączył kolejny muzyk – gitarzysta Marian Kolondra.

W latach 2006-2008 nastąpiły dwie zmiany w składzie. Grupę opuścił Adam Gluza, a jego miejsce zajął Andrzej Spyra, którego później zastąpił Bartłomiej Tabak. Był to czas wzmożonej aktywności koncertowej Radogosta. Grupa występowała między innymi z takimi zespołami, jak: Alkonost, Butterfly Temple czy rosyjska Arkona. Wiele koncertów grupa zagrała za granicą, głównie w Czechach i na Słowacji. W 2008 roku został nagrany także drugi album pod tytułem „W cieniu wielkiego dębu”, zaś do utworu „Pieśń o rycerzu z Czantorii”, pochodzącego z poprzedniej płyty, TVP Katowice zrealizowała teledysk.

W roku 2009 nastąpiły duże zawirowania w kapeli. Skład opuścił Marian Kolondra, którego miejsce zajął grający dotychczas na basie Bartłomiej Tabak, a rolę basisty powierzono Szymonowi Kaczmarkowi. Wkrótce jednak okazało się, że nie wszyscy członkowie zespołu mają taki sam pogląd co do przyszłości Radogosta. Narastający konflikt doprowadził do zawieszenia działalności grupy, a następnie odejścia z formacji Łukasza Goszyka, Bartłomieja Tabaka oraz Szymona Kaczmarka.

Mimo niezbyt optymistycznych widoków na przyszłość, pozostali dwaj członkowie zespołu postanowili grać dalej i podnieść Radogosta z gruzów. W ten sposób, z początkiem 2010 roku, do Mussiego i Thifalla dołączył ponownie Marian Kolondra, a za perkusją zasiadł Talar (Marcin Tatar). Grupa znalazła także nowe miejsce na próby, które początkowo odbywały się bez basisty. Wreszcie jednak i ta rola została obsadzona – nowym basistą Radogosta został Rafał Bujok.

Z końcem 2010 roku Mussi postanowił zrezygnować z funkcji wokalisty i skupić się na gitarze. Z kolei funkcję „drącego gardło” powierzono doświadczonemu wokaliście Velesarowi (Marcin Wieczorek), byłemu liderowi rybnickiej formacji Goddess of Sin, który zajął się także warstwą tekstową nowych utworów Radogosta. W ten sposób, w pełnym składzie, zespół wkroczył w rok 2011.

17 sierpnia 2012 roku kapela wydała nowy album „Dark Side of the Forest”, promowany przez teledysk do utworu „Watra”. Obecnie grupa koncertuje w kraju oraz za granicą i przygotowuje materiał na kolejną płytę.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.