Laurens Hammond pro memoria 2018 (Pierwszy dzień) w Kielcach

Koncert Laurens Hammond pro memoria 2018 (Pierwszy dzień) w Kielcach - 01-09-2018

Koncert Laurens Hammond pro memoria 2018 (Pierwszy dzień) w Kielcach

LIMIT , Andrzej Zieliński

01.09.2018 16:00

Kielce(Świętokrzyskie) - Muzeum Laurensa Hammonda


Bezpłatne zaproszenia na festiwal są do odebrania w Muzeum Zabawy I Zabawek w Kielcach, oraz w Muzeum Laurensa Hammonda.

1.09.2018
MUZEUM LAURENSA HAMMONDA (Kielce ul. Kościuszki 13)

- 16:00 - Otwarcie drugiej części Muzeum Laurensa Hammonda
- 17:00 - Otwarcie sali koncertowej w muzeum, koncert ANDRZEJ ZIELIŃSKI + Limit.

2.09.2018
KIELECKIE CENTRUM KULTURY (Kielce, pl. Moniuszki 2B

- 16:00 - Rozpoczęcie drugiego dnia festiwalu. Koncerty: CHANGO, WOJCIECH KAROLAK TRIO, FRANK SALIS.

Andrzej Zieliński: polski wokalista, pianista, kompozytor i aranżer. Założyciel zespołu Skaldowie. Starszy brat Jacka Zielińskiego.

W latach 1965-1982 lider zespołu Skaldowie. Napisał przeszło 260 utworów, głównie dla Skaldów, jak również dla Maryli Rodowicz, Łucji Prus, Ireny Jarockiej, Haliny Kunickiej, Stana Borysa, czy Andrzeja Dąbrowskiego. Piosenki pisał głównie do tekstów polskich poetów, m.in. Leszka Aleksandra Moczulskiego, Agnieszki Osieckiej, Andrzeja Jastrzębca-Kozłowskiego, Ewy Lipskiej, Tadeusza Śliwiaka, czy Wojciecha Młynarskiego. W dorobku ma również kilka suit muzycznych nagranych ze Skaldami: "Krywaniu, Krywaniu" (1972), "Stworzenia świata część druga" (1974), "Podróż magiczna" (1978), "Zimowa bajka" (1974), "Sobótka" (1983). Bierze udział w ważniejszych koncertach zespołu.

Chango: CHANGO to czwórka szczecińskich muzyków (Szymon Drabkowski - gitara elektryczna, Maciek Kałka - gitara, basowa, Borys Sawaszkiewicz - hammond, rhodes, moog, Kuba Fiszer - perkusja) znanych z występów na największych scenach w kraju i poza jego granicami. Lata doświadczeń zdobytych w wielu zespołach (Łona Webber&The Pimps, Jan Gałach Band, Big Fat Mama) owocują niezwykle przemyślanym i dopracowanym w najmniejszych szczegółach debiutanckim albumem zatytułowanym "MONO vs. STEREO".

Płytę, której brzmienie może zahipnotyzować nagrano w Stobno Records pod Szczecinem, a dopieszczeniem zajęli się specjaliści zza oceanu z legendarnego Echo Mountain Studio (Asheville) oraz Studio B Mastering (Charlotte). W Stanach krążek nabrał swojego ostatecznego kształtu.

Wojciech Karolak: Pianista jazzowy, kompozytor, aranżer, uznawany za jednego ze słynniejszych wirtuozów organów Hammonda w Europie. Kariera muzyczna Wojciecha Karolaka zaczęła się w 1958 roku, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers jako saksofonista. W zespole tym występowali także Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Krzysztof Komeda. W latach 1959-60 grał na saksofonie w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. W 1961 poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Współpracował także z Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. W 1962 roku wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim założył The Karolak Trio i wydał pierwszą autorską płytę. W 1963 roku współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. W 1973 stał się właścicielem organów Hammonda-B3. W latach 1973-1978 współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim w zespole Mainstream. W latach 80. XX wieku razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który w ankiecie krytyków "Jazz Forum" został uznany za najlepszą płytę jazzową dekady. W 1988 Karolak brał udział w nagraniu płyty Obywatela GC, na której grał na organach Hammonda. W latach 90. XX wieku współpracował z Jarosławem Śmietaną z którym nagrał trzy albumy. Udziela się także w projektach jazzowych Piotra Barona, Zbigniewa Lewandowskiego i występuje jako członek zespołu Guitar Workshop Leszka Cichońskiego. Eksperymentował również jako kompozytor muzyki filmowej. Jednym z obrazów, do którego pisał muzykę była "Konopielka" w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, napisał do niej bardzo charakterystyczny motyw, oddający specyfikę barokowej, polifonicznej muzyki organowej. Pisywał też muzykę do tekstów żony, Marii Czubaszek. W 2007 roku pojawił się w filmie "Ryś" w roli Boogiewoogiewicza.

Frank Salis: "Kiedy miał osiem lat otrzymał w prezencie pianino i dołączony do niego poradnik gry. Książkę rzucił w kąt i rozpoczął improwizować. Wkrótce pojawił się na koncercie bluesowego pianisty i ponoć to podczas niego zdecydował, że sam chce zostać muzykiem...

Jego zespół narodził się w 2009 roku, a Frank Salis stworzył go wraz z dwoma przyjaciółmi: Rocco Lombardim i Marco Nevano. Szwajcarscy muzycy zwrócili na siebie uwagę mediów i szerszej publiczności taneczną, żywą, nieco kontrowersyjną muzyką spomiędzy bluesa i jazzu. Już ich pierwsza płyta "Mad Dog" czyli "Wściekły Pies" okazała się w kraju Helwetów dużym sukcesem.

W 2011 zespół Franka Salisa reprezentował Szwajcarię na międzynarodowym jazzowym festiwalu w Ekwadorze (Internazionale Jazz In Situ in Quito). Potem wyruszył w trasę koncertową promującą ich drugi krążek ("Live In Vevey"), podczas której występował nie tylko w rodzimej Szwajcarii, ale również w Niemczech, Czechach, Włochach, na Madagaskarze, Tunezji czy Azerbejdżanie.

Z kolei w 2013 roku wyszła ich trzecia płyta ("Stonebreaker"), która została nagrana w studio radiowym Radia Svizzera razem z francuskim gitarzystą - Frankiem Coletta. Dziewięć nowych kompozycji będących połączeniem bluesa i jazzu oraz dwa covery Eddiego Harrisa oraz Ray Charles'a nadają główny motyw płycie.