Spontaneous Live Series - SLS. VOL. 42 Reiko Yamada / Artur Majewski w Poznaniu

Bilety na koncert Spontaneous Live Series - SLS. VOL. 42 Reiko Yamada / Artur Majewski w Poznaniu - 19-04-2023

Koncert Spontaneous Live Series - SLS. VOL. 42 Reiko Yamada / Artur Majewski w Poznaniu

Artur Majewski , Reiko Yamada

19.04.2023 20:00

Poznań(Wielkopolskie) - Dragon


SLS. VOL. 42 Reiko Yamada / Artur Majewski


Zapraszamy na koncert w ramach cyklu "Spontaneous Live Series", organizowanego przez Dragon Social Club i Trybunę Muzyki Spontanicznej. Czterdziesta druga edycja spontanicznego cyklu koncertowego będzie zagadkowa, zdana programowo "na ślepy los" i nieograniczenie wolna od schematów i naszych dźwiękowych przyzwyczajeń.


Japońska kompozytorka Reiko Yamada, artystka dźwiękowa, kobieta tysiąca talentów i wrocławski kornecista, trębacz, kompozytor i wyjątkowy improwizator Artur Majewski zabiorą nas w podróż, która z pewnością nie była jeszcze naszym udziałem, a która zwie się "Interpretując Losowość Kwantową".


Interdyscyplinarny projekt badawczy "Interpreting Quantum Randomness" prowadzony jest przez kompozytorkę i artystkę dźwiękową Reiko Yamadę oraz fizyka kwantowego Macieja Lewensteina w ICFO (Instytucie Nauk Fotonicznych) w Barcelonie. Ta niezwykła współpraca wynika z ich wspólnego zainteresowania losowością kwantową, dziedziną, w której Lewenstein jest światowej sławy ekspertem. Wraz z innymi badaczami z ICFO odbyli niezliczone rozmowy na ten temat, badali kluczowe koncepcje fizyki kwantowej. Wykorzystując metody łączące narzędzia cyfrowe i analogowe, Yamada stworzyła gesty dźwiękowe i zapisy graficzne dla muzyków improwizujących (Barbara Held, Artur Majewski, Ilona Schneider, Vasco Trilla). Ponadto zleciła dwóm kompozytorom - wykonawcom, Andrésowi Lewin-Richterowi i Ángelowi Faraldo, stworzenie własnych interpretacji losowych danych kwantowych. A co fizyka kwantowa, przełożona na język dźwięków, wtłoczy do naszych uszu na scenie klubowej Dragona? Nobody knows! Z pewnością czeka nas wyjątkowy wieczór!


Reiko Yamada jest kompozytorką i artystką dźwiękową, pochodzącą z Hiroszimy w Japonii. Komponuje utwory koncertowe, tworzy instalacje dźwiękowe oraz współpracuje z interdyscyplinarnymi artystami. Jej prace badają estetyczną koncepcję niedoskonałości w różnych kontekstach. Yamada posiada tytuł naukowy w dziedzinie kompozycji na Uniwersytecie McGill i jest laureatem wielu prestiżowych nagród i stypendiów. W latach 2015-16 była stypendystką Radcliffe Institute for Advanced Study na Uniwersytecie Harvarda, w latach 2016-17 była artystką-rezydentką w IEM (Institut für Elektronische Musik und Akustik), w roku 2018 w Innovator-in-Residence w Colorado College oraz w latach 2020-21 artystką rezydentką S+T+ARTS. Jej różne projekty były zamawiane i/lub finansowane przez New Music USA, Canada Council for the Arts, IRCAM (Instytut Badań i Koordynacji Akustyki/Muzyki), CIRMMT (Centrum Badań Interdyscyplinarnych w Muzycznych Mediach i Technologii), Conseil des Arts et des lettres du Québec, Armitage Gone! Dance, Zentrum für Orgelforschung der Kunstuniversität Graz i Komisję Europejską. Jej prace były prezentowane m.in. w The Metropolitan Museum Breuer (Nowy Jork) i Sónar Festival (Barcelona). Obecnie jest pracownikiem naukowym podoktoranckim w ICFO (Instytucie Nauk Fotonicznych) oraz kompozytorem-rezydentem w Fundacji Phonos w Barcelonie.


Artur Majewski, to artysta, którego na europejskiej scenie muzyki improwizowanej nie trzeba nikomu przedstawiać. Obecny w najważniejszych przedsięwzięciach artystycznych Wrocławia od ponad dwóch dekach, znany z tak istotnych dla polskiej muzyki kreatywnej formacji, jak Robotobibok, czy Mikrokolektyw, grywał także z ważnymi formacjami amerykańskiej muzyki, takimi jak Exploding Star Orchestra Roba Mazurka, czy Natural Information Society Josua Abramsa. W ostatnich latach zachwyca na duetowych albumach z Patrykiem Zakrockim, czy Vasco Trillą, a także w kwartecie z Anną Kaluzą, Rafałem Mazurem i wspomnianym Trillą. Najnowsza pozycja w jego artystycznym portfolio, to kwartetowa improwizacja z Barry Guyem, Ramonem Lopezem i Izumi Kimurą, na którą składają się dwa albumy - "Kind Of Light" i "Kind Of Shadow".


Maciej Lewenstein, poza wybitnymi osiągnięciami naukowymi, jest też wielkim miłośnikiem muzyki jazzowej i improwizowanej, nieustannym jej propagatorem i nade wszystko mecenasem. Bez jego bezcennego wsparcia nie byłaby możliwa organizacja wielu przedsięwzięć artystycznych w Polsce i Barcelonie, w tym także poznańskiego Spontaneous Music Festival i wielu wydawnictw płytowych związanych z Trybuną Muzyki Spontanicznej. Lewenstein jest autorem niebywałego leksykonu muzyki jazzowej "Polish Jazz Recordings and Beyond"…, a także jej kolejnych, rozszerzonych wersji, które znane są pod tytułem "The Amateur's Guide to Avantgarde - Catalunya, Poland, Portugal and more…". Pan Maciej będzie gościem specjalnym tego wieczoru w Dragonie.


Reiko Yamada - syntezatory analogowe, inne media "mieszane"
Artur Majewski - kornet, elektronika

Patronat medialny - Radio Afera

Dragon Social Club / godz. 20:00 / Scena MDK

Bilety:
Przedsprzedaż - 30 zł
Ulgowy przedsprzedaż (studenci / uczniowie / 60+) - 20 zł*

Zapraszamy!


* po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej, legitymacji uczniowskiej lub dowodu osobistego w przypadku 60+.

Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl