Festiwal


Siódma edycja festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” (18-23 kwietnia 2016 roku) odbędzie się pod hasłem poGRAnicza. Tygodniowe święto muzyki tradycyjnej w sercu Warszawy, które co roku gromadzi kilkutysięczną publiczność, wypełnią koncerty, potańcówki, warsztaty tańca, śpiewu i gry na instrumentach. Program dodatkowo wzbogacą Targowisko Instrumentów, zajęcia dla dzieci oraz interdyscyplinarna konferencja o pańszczyźnie.

Tegoroczne hasło festiwalu - PoGRAnicza, odnosi się do różnych sfer oddzielenia a zarazem przenikania, takich jak muzyczne pogranicze miasta i wsi, przeszłości i przyszłości, lokalności i uniwersalności. Pierwszym punktem festiwalu będzie
konferencja „Pańszczyzna. Przemiany tożsamości kulturowej wsi polskiej” (18.04.16, godz.10.00, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa), która poruszy temat relacji wieś – dwór i naznaczającej ją pańszczyzny. Dlaczego do dziś w jednych regionach trwa „chłopska duma”, w innych zaś ludzie wstydzą się „wiejskości” i wszystkiego, co z nią związane? Ile w muzyce chłopskiej jest odrębności a ile pokrewieństwa z dworem i parafią? – to niektóre z pytań jakie będą na niej postawione.

Koncert „Wesele z Wołynia. Świat, którego nie ma” (20.04.16, godz.19.00, Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66) to efekt pracy badawczej i rekonstrukcyjnej wielu osób, z Polski i z Ukrainy, które podjęły się przywołania do życia tradycyjnych pieśni i tańców weselnych z Wołynia z czasu sprzed II wojny światowej. Sąsiadowanie Polaków i Ukraińców na Wołyniu, wielowiekowe mieszanie się melodii obu języków zakończyło się nagłą tragedią. Wspólny projekt jest jedną z prób odbudowy wzajemnych relacji i przygotowuje do podjęcia trudnych tematów.

Wieś i miasto jest kolejnym pograniczem, nad którym pochylimy się podczas festiwalu. Koncert „Wiejskie Kluby Tańca” (21.04.16, godz.19.00, Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66) to inicjatywa, która powstała przed kilku laty dzięki temu, że młodzież z dużych miasta zaczęła z pasją grać tradycyjną wiejską muzykę. Na scenie usłyszymy „muzykanckich” mistrzów z Radomskiego, Łódzkiego i Kieleckiego oraz ich miejskich uczniów.

Pogranicze polsko - szwedzkie wydaje się nie być w dzisiejszych czasach takie oczywiste ponieważ nasze ostatnie intensywne relacje miały miejsce w XVII i XVIII wieku i były ciągiem niszczących wojen (od potopu szwedzkiego do Wojny Północnej). Po 300 latach
okazuje się, że najpopularniejszy szwedzki taniec nazywa się „polska”. Koncert „Chodzony – polonez – polska” (22.04.16, godz.19.00, Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66) będzie zarówno okazją do nacieszenia ucha piękną muzyką polską i szwedzką, jak i do prześledzenia ewolucji muzyki tych krajów od najwcześniejszych źródeł historycznych, poprzez żywe tradycje, aż po współczesne kompozycje, wyrosłe na bazie tańca „polska”.

Tradycyjnie już oprócz koncertów festiwal wypełnią warsztaty śpiewu, tańca i gry na instrumentach (od wtorku 19.04 do piątku 22.04, oraz podczas Targowiska
Instrumentów). Koncert Stara Tradycja (19.04.16, godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa) odkryje nowe zjawiska i talenty, kluby festiwalowe i Noc Tańca (23.04.16, godz.19.00, Forteca, ul. Zakroczymska 12, Warszawa) pozwolą wytańczyć się najbardziej wytrwałym tancerzom, budowniczowie instrumentów podczas Targowiska (23.04.16, godz.10 - 18.00, Forteca, ul. Zakroczymska 12, Warszawa) zaopatrzą wszystkich potrzebujących muzycznych narzędzi, Małe Mazurki zaś dadzą dużo radości dzieciom i rodzicom.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata powstał w 2010 roku i od tego czasu odbywa się on dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Celem festiwalu jest promocja polskiej tradycyjnej muzyki oraz tańca w formach niestylizowanych czyli zaczerpniętych bezpośrednio od wiejskich muzykantów i tancerzy. Każda edycja festiwalu ma swoje hasło, realizowane poprzez szereg działań, w które angażują się wiejscy wykonawcy starszego pokolenia oraz profesjonalni muzycy i młode pokolenia entuzjastów muzyki tradycyjnej. Udział tych różnorodnych grup i niezwykła atmosfera spotkania sprawia, że festiwal przyciąga coraz szerszą polską i zagraniczną publiczność.

PROGRAM FESTIWALU „Wszystkie Mazurki Świata” pt. PoGRAnicza
18 – 23 kwietnia 2016

PONIEDZIAŁEK 18.04.2016,
Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

godz. 10.00 – 18.00
Konferencja pt. „Pańszczyzna. Przemiany tożsamości kulturowej wsi polskiej”

godz. 19.00
Premiera filmu Jagny Knittel „Uniwersytet Jana Gacy”

WTOREK 19.04.2016,
Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

godz. 19.00
Koncert finałowy konkursu dla młodych wykonawców „Stara Tradycja"

ŚRODA 20.04.2016,
Centralna Biblioteka Rolnicza , ul. Krakowskie Przedmieście 66

godz. 18.30
Wernisaż wystawy Andrzeja Różyckiego "Monidło – szukanie piękna"

godz. 19.00
Koncert polsko-ukraiński "Wesele z Wołynia. Świat, którego nie ma"

WYKONAWCY:
Zespół Śpiewaczy Ewy Grochowskiej, Dziczka, Krosna (Ukraina), Janusz Prusinowski, Mateusz Kowalski, Piotr Piszczatowski

Klub festiwalowy - Centralna Biblioteka Rolnicza

CZWARTEK 21.04.2016,
Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66

Koncert "Wiejskie Kluby Tańca"

WYKONAWCY:
Kapela Kmity, Maciej Żurek, Stefan Gaca - Przystałowice Małe (Radomskie)
Kapela Witaszewiacy, Maria Stepień, Kazik Nitkiewicz - Witaszewice (Łęczyckie)
Kapela Piecyka, Wiesława Gromadzka z kapelą - Wir (radomskie)
Wesoła Trójka, Kapela Zdzisława Kwapińskiego i Tadeusza Sałbuta, Zawołany Skład Weselny - Sycyna (Powiśle radomsko – kieleckie)
Kapela Lipców, kapela Stachury, Marcin Drabik - Wygnanów (Radomskie)

Klub festiwalowy - Centralna Biblioteka Rolnicza

PIĄTEK 22.04.2016,
Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66

Koncert polsko-szwedzki "Chodzony, polonez, «polska»"

WYKONAWCY:
Jan Szymański i Czesław Kocemba z uczniami (Diabubu)/ muzyka z łowickiego
Balgetingen / muzyka tradycyjna z południa Szwecji
Kapela Brodów, Paweł Iwaszkiewicz, Justyna Piernik, Bartosz Izbicki / polonezy
Royal College of Music ze Sztokholmu / współczesna „polska” ze Sztokholmu

Klub festiwalowy - Centralna Biblioteka Rolnicza

SOBOTA 23.04.2016

Godz. 11.00 – 18.00, Forteca, ul. Zakroczymska 12
Targowisko Instrumentów

Godz. 19.00 – 5.00, Forteca, ul. Zakroczymska 12
NOC TAŃCA

WARSZTATY muzyczne i taneczne w dniach 19-22 kwietnia, w godzinach 10.00 - 18.00 w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe oraz siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Zapraszamy na stronę festiwalu:

www.festivalmazurki.pl
https://www.facebook.com/festivalmazurki/