Muzyka Zaklęta w Drewnie - Apertus Quartet w Binarowej

Koncert Muzyka Zaklęta w Drewnie - Apertus Quartet w Binarowej - 21-08-2016

Koncert Muzyka Zaklęta w Drewnie - Apertus Quartet w Binarowej

Apertus Quartet

21.08.2016 18:00

Binarowa(Małopolskie)


21 sierpnia na Szlaku Architektury Drewnianej zabrzmi muzyka filmowa. W Binarowej kwartet smyczkowy Apertus Quartet postara się zaczarować słuchaczy dźwiękami najlepszych motywów muzycznych z powstałych w Łodzi polskich filmów.

To właśnie Łódź, lub "Hollyłódz", jak żartobliwie parafrazują jej mieszkańcy, jest miejscem, gdzie w czasach prosperity przemysłu filmowego powstały utwory stanowiące dziś kanon arcydzieł polskiego kina. Czasy filmowej świetności Łodzi przyniosły nie tylko znakomite obrazy, ale także wiele metrów taśmy doskonałej muzyki filmowej. Wystarczy wspomnieć tematy muzyczne z filmów takich jak "Ziemia Obiecana" Andrzeja Wajdy, "Noce i dnie" Jerzego Antczaka, seriali "Stawka większa niż życie", "07 zgłoś się". Filmową muzykę specjalnie dla Apertus Quartet zaaranżowali najzdolniejsi łódzcy kompozytorzy młodego pokolenia.
Sam zespół powstał w 2007 roku z inicjatywy absolwentek Akademii Muzycznej w Łodzi, artystek Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Kwartet ma w repertuarze zarówno dzieła mistrzów gatunku, jak i utwory inspirowane jazzem, a nawet muzyką ludową. Występuje podczas licznych festiwali, współpracuje z wieloma cenionymi solistami. Zespół wziął udział w nagraniu muzyki do filmu "Daas" w reżyserii Adriana Panka (2011) oraz "Żyć nie umierać" Macieja Migasa (2015).

"Muzyka Ziemi Obiecanej" to projekt z łódzkim rodowodem, ale odwołujący się do najpiękniejszych kart historii polskiego powojennego kina w ogóle, dlatego od lat entuzjastycznie jest przyjmowany przez Publiczność nie tylko w Łodzi, ale i w całej Polsce, a nawet poza jej granicami. Z pewnością podobnie będzie w Binarowej:)

Kościół w Binarowej wzniesiono ok. 1500 roku. Niegdyś świątynię, jeszcze jako studenci, odwiedzali Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer. Wrażenie musiało robić na nich wnętrze kościoła. Jest to prawdziwa galeria sztuki zdobniczej. Malowidła mają jednak nie tylko zachwycać, ale i uczyć. Jest to tzw. Biblia pauperum czyli Biblia dla ubogich, która zamiast słowem uczy obrazem. Wśród malowideł można dostrzec wiele ciekawostek np. widok ówczesnego Biecza. Kaplica Aniołów Stróżów, dostawiona do północnej ściany kościoła, pokryta jest natomiast malowidłami aniołów... z wąsami (!) Warto zwrócić też uwagę na stojący tam konfesjonał, stworzony z myślą o tym, by pomieścić całą rodzinę.
Kościół w Binarowej to miejsce wyjątkowe, co potwierdza wpis na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Do końca września na Szlaku Architektury Drewnianej do zwiedzania udostępnione jest 71 obiektów w całej Małopolsce. Od czwartku do niedzieli można w nich spotkać przewodników, którzy chętnie dzielą się opowieściami o historii obiektów i skrywanych przez nich tajemnicach.

Lista obiektów udostepnionych do zwiedzania: // www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty

Więcej o "Muzyce Zaklętej w Drewnie": // www.drewniana.malopolska.pl/?page=muzyka


Wstęp na wszystkie koncerty Festiwalu "Muzyka Zaklęta w Drewnie" jest wolny!