Festiwal Domoffon - Edycja Trzecia

Bilety na Festiwal Domoffon - Edycja Trzecia

Festiwal Domoffon - Edycja Trzecia

19 Wiosen , ERIC SHOVES THEM IN HIS POCKETS , Anthony Rother , We Draw A , PRO8L3M , Charlie , Olivia , Bombchen , MAZUT , SamoGęste

01.09.2017 16:00

Łódź(Łódzkie) - Klub DOM


*** Please scroll down for english version ***

FESTIWAL „DOMOFFON”. EDYCJA TRZECIA

Trzecia edycja Festiwalu Muzyki Niezależnej „Domoffon”, który od pierwszej odsłony dał się poznać jako wydarzenie wyjątkowe, skupiające publikę żądną artystycznych wrażeń na najwyższym poziomie, ukazujące alternatywne oblicze muzyki popularnej zarówno w wymiarze lokalnym, jak i międzynarodowym, z uwzględnieniem artystów o wieloletniej, globalnej renomie (reprezentowanych w poprzednich edycjach przez takie legendy, jak The Fall czy Wire), aktualnych gwiazd światowej sceny niezależnej, a także rodzimych tuzów muzycznej awangardy. Festiwal ten ma być polem konfrontacji rozmaitych gatunków muzycznych – począwszy od muzyki klasycznej, poprzez zespoły o tradycyjnym, rockowym rodowodzie, składy hip-hopowe, aż po reprezentantów muzyki eksperymentalnej i elektronicznej (ze szczególnym uwzględnieniem sceny techno).

W tym roku festiwal potrwa aż trzy dni (1-3 września 2017) i jak zwykle, oprócz wydarzeń muzycznych, będzie okazją do prezentacji kultury offowej we wszelkich jej odmianach – filmowej (kino plenerowe firmowane przez magazyn "Vice"), literackiej (wykłady i dyskusje prezentowane w ramach cyklu "Kosmopolitania") oraz fonograficznej (targi niezależnych wytwórni płytowych). Główną częścią wydarzenia będą jednak koncerty, ze szczególnym uwzględnieniem drugiego dnia imprezy (sobota, 2 września), kiedy to równolegle funkcjonować będą trzy sceny (scena plenerowa, scena klubowa, scena techno). W piątek (1.09) imprezy odbędą się w Galerii „OFF” oraz w klubie „DOM”. W niedzielę (1.09), w klubie „DOM” będzie miał miejsce finałowy wykład „Kosmopolitanii” oraz koncerty zamykające imprezę.

Miejscem trzeciej edycji „Domoffonu” będzie, tradycyjnie już, "Off Piotrkowska" – położony w centrum Łodzi zabytkowy pofabryczny kompleks z początku XX wieku, obecnie przekształcony w kulturalno-gastronomiczny konglomerat, skupiający artystów, animatorów kultury, miejskich aktywistów oraz restauratorów zdolnych zaspokoić najbardziej wyszukane kulinarne fantazje. To właśnie na „Off Piotrkowskiej” od ponad pięciu lat działa się klub „DOM”, który wespół z agencją bookingową „Distorted Animals” odpowiada za organizację i program festiwalu.

THE HORRORS (Scena Plenerowa – Sobota, 2 września)

Główną, choć nie jedyną, gwiazdą tegorocznej edycji będzie brytyjski zespół The Horrors. niekwestionowana gwiazda alternatywnego rocka, autorzy najlepszego albumu 2009 roku według New Musical Expres. Powstały w 2005 roku w Londynie zespół praktycznie z każdą kolejną płytą zmieniał swoją stylistykę. Debiutancki album "Strange House" (2007) zatopiony był – zgodnie z nazwą formacji – w horrorystycznych klimatach: począwszy od brzmień klawiszy, przez wokal Farisa Badwana, po image i oprawę graficzną.
Drugi album, "Primary Colours" (2009), został fantastycznie przyjęty przez krytykę na całym świecie. O jego brzmienie zadbało doborowe trio. Za produkcję i miksy całości odpowiadali Geoff Barrow z Portishead oraz muzyk i powieściopisarz Craig Silvey. Do produkcji utworu "Three Decades" oraz tytułowego "Primary Colours" przyłożył się nie kto inny, jak Chris Cunninghan, znany głównie jako twórca kultowych teledysków "All Is Full Of Love" Björk czy "Come to Daddy" i „Windowlicker" Aphex Twin. Cunningham wcześnie dostrzegł drzemiący w debiutantach potencjał i użyczył im swego talentu, reżyserując klip do singla "Sheena Is A Parasite", promującego "Strange House" (Loog, 2007), pierwszą płytę The Horrrors. Warto dodać, że drugi krążek Brytyjczyków zachwycił samego Damona Albarna, który zaprosił ich na płytę Gorillaz, "Plastic Beach", z 2010 roku.
Trzecie wydawnictwo Londyńczyków, "Skying" (2011), to z kolei sekretny hołd złożony Davidowi Bowiemu z czasów "Heroes" i elektronicznej muzyce drugiej połowy lat 70.
Najnowszą propozycję zespołu jest czwarty w dyskografii album zatytułowany "Luminous", który ukazał się w maju 2014 roku. Tym razem zespół zafundował sobie i fanom wycieczkę w kierunku gitarowej alternatywy.
The Horrors słyną z nietypowych aranżacji podczas koncertów, które za każdym razem elektryzują zebraną publiczność. Polscy widzowie mieli okazję obejrzeć ich występ m.in. kilka lat temu na OFF Festivalu w Katowicach.
Obok Farisa Badwana obecny skład The Horrors tworzą: Tom Cowan (syntezatory, bas), Joshua Hayward (pianino, gitary), Joe Spurgeon (instrumenty perkusyjne, chórki) i Rhyss Webb (bas, klawisze, organy, chórki).

PRO8L3M (sobota 2.09, scena główna/plenerowa)

PRO8L3M to zjawisko, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Stołeczny duet tworzony przez Oskara i Steeza zadebiutował w 2013 kontrowersyjnym materiałem EP C30­C39, który dla jednych był długo oczekiwanym powiewem świeżości, a dla innych wątpliwym i trudnym z produkcyjne pomysły Steeza znalazły ujście w kolejnej produkcji - mixtape "Art Brut", którego pierwszy nakład wyprzedał się w dniu premiery. Szeroko komentowany w mediach materiał, ponad 30 koncertów i nagroda Artysty Roku magazynu Aktivist zagwarantowały zespołowi pozycję jednego z najciekawszych projektów na scenie.
Po trzech latach od pierwszego wydawnictwa PRO8L3M zadebiutował długo wyczekiwanym, pełnoprawnym LP, które w ciągu miesiąca pokryło się złotem. Przepełnione zwrotami akcji historie Oskara opowiedziane z właściwą mu finezją, dopełnia nowoczesne, brudne brzmienie muzyki Steeza, odwołujące się do estetyki rodem z filmów sci-fi lat 80. Nie ma tam miejsca na nieprzemyślane, przypadkowe dźwięki, a teksty Oskara balansujące na granicy mrocznych fantazji i charakterystycznego dla niego poczucia humoru, dotykają uniwersalnych tematów osadzonych w wykreowanej przez narrację przyszłości.
Trasa promująca materiał PRO8L3M LP zaowocowała 27 koncertami, z których 23 zostały wyprzedane. I mimo, że finałowy koncert w Warszawie przyciągnął ponad 2000 widzów, grupa chętnie występuje także w kameralnych, ciemnych przestrzeniach małych klubów koncertowych w całej Polsce.

DOPPLEREFFEKT (sobota 2.09, scena klubu DOM)

Dopplereffekt to chyba najbardziej tajemnicza formacja, która pojawi się na tegorocznym Domoffon Festiwalu w Łodzi. Z niewielu danych wynika, że za nazwą stoją Gerald Donald wraz z To Nhan Le Thi. Duet zadebiutował w 1995 roku w Detroit. W korzeniach Dopplereffekt zawiera się atmosfera rodzinnego industrialnego miasta oraz dorobek sceny techno electro z Motor City. Największą inspiracją ich muzyki pozostaje bezsprzecznie Kraftwerk. Pierwsze realizacje pod szyldem Dopplereffekt to koniec lat 90. Tracki takie jak Pornoactress czy Sterilization były sensacją na skalę międzynarodową. Te hity katalizowały eksplozje sceny electroclash w Europie i USA na początku lat dwutysięcznych. Muzyka Dopplereffekt przechodziła transformacje, od przebojowych evergreenów, do dziś z powodzeniem granych na imprezach na całym świecie; aż do wielowarstwowej, pełnej błyskotliwych pomysłów eksperymentalnej epiki o kapitalnym brzmieniu, zawartej na albumach takich jak Linear Accelerator czy Calabi Yau Space. Sukces Dopplereffekt w Europie ma wielki związek z koneksją Detroit - Berlin która w latach 90. zapłodniła dziesiątki twórców techno na obu kontynentach. Międzykontynentalna transmisja inspiracji przebiegała w obie strony. Jej patronami są między innymi osobowości Jeffa Millsa, Juana Atkinsa, Derricka Maya, projekty takie jak Adult. czy Aux 88, kolektyw Underground Resistance, czy miejsca takie jak klub Tresor w Berlinie.
Od chwili debiutu Dopplereffekt nie proponuje niczego poza świetną muzyką. Zero breaking news, zero plotek, tylko najwyższej klasy sztuka. Enigmatyczny status grupy sprzyjał artystycznej autonomii. Niezależność od zmieniających się trendów była ich siłą przez ponad dwie dekady. Działanie w ukryciu procentowało dziełami, które od momentu premiery stawały się klasykami. Owocem talentu i poszukiwań kluczowego dla Dopplereffekt Geralda Donalda są także projekty: Der Zyklus, Arpanet, Japanese Telecom. Artysta miał niebagatelny udział w twórczości legendarnej Drexciya czy stosunkowo nowego Zwischenwelt. Kawałki jego autorstwa nie tracą na aktualności, zapładniają i wychowują dzisiaj kolejne generacje światowych twórców electro, techno czy też niezdefiniowanej muzyki eksperymentalnej. Pozycję Dopplereffekt potwierdza ostatni wydany w tym roku album Celullar Automata. Wizyta Dopplereffekt na festiwalu Domoffon to kolejna nić łącząca Łódź i Detroit. Dwóch miast w momencie zwrotnym swojej historii.

ANTHONY ROTHER (Scena Klubu „DOM” - Piątek, 1 września)

Legenda głosi że Anthony Rother zaczął komponować zafascynowany soundtrackami filmów Johna Carpentera. Zadebiutował na początku lat 90. Jego talent prawie natychmiast rozbłysnął na techno firmamencie a na przełomie tysiącleci Rother był już klasykiem. Tytuły albumów „Sex With The Machines” oraz „Stimulationzeitsalter” doskonale obrazują bieguny wszechobecne w tej muzyce. Zmysły i mechanika; robotyka i miasto to tematy wszechobecne w tej kreacji. W 2001r. Anthony Rother podbił serca i parkiety przebojem „Little Computer People” i projektem o tej samej nazwie. Kolejne jego realizacje tylko potwierdziły jego pozycję na scenie. Dzięki kolejnym płytom, takim jak „Hacker” czy „Popkiller” zdobył on wszystko, co było do zdobycia na scenie nowoczesnego techno i electro: uznanie krytyki, uwielbienie fanów, podziw wśród profesjonalistów.
W ostatnich dekadach jego twórczość zawarła w sobie najlepsze wątki muzyki klubowej. Łączyła w jedno wiele elementów monumentalne neokraftwerkowe brzmienia, masywne analogowe power electro jak i przebojowy taneczny electroclash. Anthony Rother tworzył znakomitą muzykę pod wieloma aliasami jak Psi Performer czy Little Computer People, jak i pod swoim własnym imieniem. Firmował niezależne labele płytowe Psi49, DataPunk., był (nad)aktywny jako muzyk remikser (tuziny świetnych interpretacji), prężny producent oraz promotor wspierający innych rokujących nadzieję, wschodzących artystów takich jak np. Xenia Beliayeva z Rosji. Wszystkie jego produkcje łączy jedno – absolutna jakość. To jedne z najlepiej wyprodukowanych najlepiej brzmiących winyli na rynku. Super głębokie basowe, autentyczne analogowe brzmienie jest znakiem markowym jego produkcji. Dziś po latach sukcesów, niezapomnianych realizacji wciąż doskonale odnajduje się w ciężkiej i poważnej, quasi industrialnej muzyce jak i hitowych produkcjach sprawdzających się najlepiej na parkietach.
Rother jest dziś jednym z najpopularniejszych artystów europejskiej sceny techno, nieśmiertelną legendą i solidną instytucją w jednym. Latem, sprawdzona firma, Anthony Rother będzie jedną z największych atrakcji tegorocznego festiwalu Domoffon.

JOZEF VAN WISSEM (Scena Klubu „DOM” - Niedziela, 3 września)

Lutnista, kompozytor, autor muzyki filmowej w tym wielokrotnie nagradzanej (między innymi na festiwalu w Cannes) ściżeki dźwiękowej do „Only Lovers Left Alive” Jima Jarmuscha. Van Wissem nieustannie koncertuje, grywając na dużych festiwalach (m.in. Primavera Sound, All Tomorrow‘s Parties) po małe, kameralne koncerty w klubach muzycznych całego świata. Od kilku lat Holender współpracuje z Jimem Jarmuschem, z którym do tej pory nagrał wspólnie dwie płyty. Na krążku „The Mystery of Heaven” z 2012 r. pojawiła się gościnnie aktorka Tilda Swinton, odtwórczyni głównej roli we wspomnianym wcześniej „Tylko kochankowie przeżyją”. Van Wissem wykłada również na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College, gdzie prowadzi przedmiot o nazwie „Wyzwolenie Lutni”. National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie ścieżki dźwiękowej do obrazu „Ambasadorowie“ Hansa Holbeina, jest on również odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do gry komputerowej „Sims Medieval“, a ostatnio coraz częściej zajmuje się komponowaniem muzyki filmowej. Wydał 15 solowych albumów, w tym najnowszy „When Shall This Bright Day Begin“ w 2016 roku.

KOLEJNI WYKONAWCY BĘDĘ PODAWANI SUKCESYWNIE, W MIARĘ ZBLIŻANIA SIĘ TERMINU FESTIWALU.

BĄDŹCIE CZUJNI!

Klub DOM
Distorted Animals booking
Łódzkie Centrum Wydarzeń

*************************************

DOMOFFON FESTIVAL. THIRD EDITION.

We’d like to invite you to the third edition of „Domoffon”, a festival of independent music, that is already well known as an event assembling audience eager for artistic sensations of the highest level, showing alternative countenance of popular music in both local and in the international aspect, including artists with great reputability (such as The Wire or The Fall from previous editions), current stars of global independent scene as well as native aces of musical avant-garde. The Festival is juxtaposition of various music genres- starting with artists with traditional, rock roots, through hip- hop squads ending with representants of classical, experimental and electronic music (with a special emphasis on techno scene).

This year’s edition of the festival will last longer than previously , from 1st till 3rd of September, and, as usually, apart from musical experience, it will be a great opportunity to participate in off-site culture of it’s all variants- cinematic (open-air cinema sponsored by Vice magazine), literary (lectures, discourses and discussions presented via “Kosmopolitania”) and phonographic ( market of independent music labels). The main attraction are yet still the concerts , with their culmination point on the second day of the festival (Saturday, the 2nd of September), when 3 simultaneous music scenes will be launched (a big open-air one, club scene and techno scene).

“Domoffon” Festival will traditionally take place in Off Piotrkowska Centre- a historic, post-industrial complex dating back to the end of 19th century, currently transformed into a culture-and-gastronomy complex, grouping artists, culture animators, local activists as well as restaurant chefs able to satisfy most sophisticated culinary fantasies. Off Piotrkowska Centre is also a place where club „DOM” has its roots and been hosting its business for five years now.” DOM”, alongside with “Distorted Animals” booking agency, runs „Domoffon” Festival, being in chargé of both its organisation and the programme.



Powiązane