Jazz Fort: Jan Ptaszyn Wróblewski w Warszawie

Bilety na koncert Jazz Fort: Jan Ptaszyn Wróblewski w Warszawie - 17-05-2024

Koncert Jazz Fort: Jan Ptaszyn Wróblewski w Warszawie

Jan Ptaszyn Wróblewski

17.05.2024 19:00

Warszawa(Mazowieckie) - Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego (metro: plac WIlsona)


Jan Ptaszyn Wróblewski
Legenda polskiego jazzu, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, czołowy przedstawiciel jazzu mainstreamowego w Polsce. Grał w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego. Był pierwszym polskim muzykiem jazzowym jaki wystąpił w USA. W 1958, jako jedyny Polak, zaproszony do składu orkiestry Newport International Youth Band,
z którą koncertował w USA. Kierował zespołami: SPPT Chałturnik, Mainstream, Grand Standard Orchestra, New Presentation, Very Special Blend Orchestra, Joint Venture, Made in Poland. Uhonorowany w 2006 roku statuetką Złotego Fryderyka za całokształt działalności artystycznej.

Urodził się w 1936 w Kaliszu. Tam uczył się gry na klarnecie i fortepianie. W 1956 dołączył do Sekstetu Krzysztofa Komedy. W 1958 został zaproszony do współpracy z orkiestrą Newport International Youth Band; był jedynym reprezentantem Polski w tym zespole i pierwszym polskim muzykiem jazzowym jaki wystąpił w USA. Od 1967 stał na czele orkiestry Studio Jazzowe Polskiego Radia, przez którą przewinęli się m.in. Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Zbigniew Seifert, Andrzej Trzaskowski. W kolejnych dekadach był liderem lub członkiem wielu zespołów, m.in. SPPT Chałturnik, Mainstream, Grand Standard Orchestra, Kwartetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, New Presentation, Very Special Blend Orchestra, Joint Venture, Made in Poland. Jako saksofonista początkowo pozostawał pod wpływem Gerryego Mulligana i Sonnyego Rollinsa. Po krótkim epizodzie z free jazzem stał się orędownikiem muzyki środkowego nurtu, któremu pozostał wierny do dziś. Jego styl gry, z charakterystyczną barwą saksofonu i mocnym swingowaniem, jest natychmiast rozpoznawalny. W swych kompozycjach eksponuje linię melodyczną, zachowuje klarowną formę, dużą uwagę przywiązuje do aranżacji i harmonii. Zawsze chętnie angażował młodych muzyków; w formacjach Ptaszyna swoje kariery zaczynali m.in. Jacek i Wojciech Niedzielowie, Jerzy Głód, Robert Majewski, Kuba Stankiewicz, Dariusz Oleszkiewicz.

Kwartet (Quartet) powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad, w tym do USA i mekki jazzmanów klubu „Birdland”. Reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijając jednak bardziej współczesnych osiągnięć. Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To powoduje, że nie jest wyobcowany od swojej publiczności. Liderem formacji jest Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z najważniejszych i najbardziej zasłużonych artystów w historii polskiego jazzu – wybitny saksofonista (tenorowy i barytonowy), kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, pedagog, konferansjer, doktor honoris causa multi akademii muzycznych we Wrocławiu i Gdańsku. Ostatnie płyty nagrane w kwartecie to „Real Jazz” (2005), „Supercalifragilistic” (2007) – obie wydane przez BCD Records - oraz "On the road vol. 1" (2022) i "On the road vol 2" (2023) wydana przez Fortune.