SALON POEZJI / MAŁGORZATA ROŻNIATOWSKA - Poznań

Bilety na spektakl SALON POEZJI / MAŁGORZATA ROŻNIATOWSKA - Poznań - 16-03-2024

Spektakl SALON POEZJI / MAŁGORZATA ROŻNIATOWSKA - Poznań

Małgorzata Rożniatowska

16.03.2024 11:45

Poznań(Wielkopolskie) - Teatr Muzyczny


Gościnią 91. odsłony Salonu Poezji będzie Małgorzata Rożniatowska, aktorka teatralna, filmowa i serialowa, która przeczyta poezję Ewy Lipskiej. Program muzyczny przygotuje harfistka Cecylia Matysik-Ignyś.

Małgorzata Rożniatowska ukończyła Wydział Aktorski PWST w Warszawie. Występowała m.in. w Teatrze im. J. Szaniawskiego w Płocku, Teatrze Na Targówku w Warszawie, Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Polonia w Warszawie oraz w latach 1992-1994 w zespole Zespole J. Wiśniewskiego. Na scenie teatralnej debiutowała w 1975 roku w Cudzie mniemanym czyli Krakowiakach i Góralach w reżyserii Jana Skotnickiego w Teatrze im. J. Szaniawskiego w Płocku. Później wystąpiła w takich przedstawieniach jak: Życie jest cudem (reż. J. Wiśniewski), Hedda Gabler (reż. B. Sass), Wasza Ekscelencja (reż. I. Cywińska), Balladyna (reż. A. Tyszkiewicz) czy Człowiek z La Manchy (reż. A. Wieczur-Bluszcz). Obecnie w Teatrze Dramatycznym w Warszawie publiczność może ją zobaczyć w spektaklach: Rewizor (reż. J. Murawicki), Zamek (reż. F. Szumiński) oraz Mój rok relaksu i odpoczynku (reż. K. Minkowska). Na dużym ekranie po raz pierwszy można ją było zobaczyć w 1974 roku w Chlebie naszym powszednim w reżyserii Janusza Zaorskiego. W kolejnych latach wzięła udział w takich produkcjach jak m.in.: Dekalog VI (reż. K. Kieślowski), Szczęśliwego Nowego Jorku (reż. J. Zaorski), Cześć Tereska (reż. R. Gliński), Zjednoczone stany miłości (reż. T. Wasilewski), Miszmasz czyli Kogel Mogel 3 (reż. K. Piwowarski), Koniec świata czyli Kogel Mogel 4 i Baby boom czyli Kogel Mogel 5 (oba w reż. A. Wieczur). Dużą popularność przyniósł aktorce występ w serialu Złotopolscy, gdzie wcieliła się w Elżbietę Kleczkowską. Na małym ekranie wystąpiła także w: Awanturze o Basię, Tygrysach Europy, Przypadkach Cezarego P., M jak miłość czy Teściach. W 2006 roku otrzymała Nagrodę Grand Prix 46. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej za rolę Anity Szaniawskiej w monodramie Uwaga Złe psy! Remigiusza Grzeli w reżyserii Michała Siegoczyńskiego w Teatrze Wytwórnia w Warszawie. W 2023 roku została odznaczona Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Salon Poezji odbędzie się także tego samego dnia o godz. 17.00 w Bibliotece w Zamku w Kórniku. Wstęp tylko z zaproszeniami. W sprawie miejsc prosimy o kontakt z Biblioteką Kórnicką.

Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje wiceprezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.

Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”.

Bilety w cenie 20 zł dostępne są w kasie oraz online. Rezerwacje pod nr tel. 511 433 616 i 502 751 213 oraz pod adresem bilety@teatr-muzyczny.pl.​​​​​​​

Salony Poezji dofinansowywane są przez Fundację Zakłady Kórnickie.

*******